magazyn Świat Nei Jia
NR 45 (WRZESIEŃ 2009)

Taijiquan

TAIJI I III RZESZA
Krzysztof Operacz

Materiał udostępniony 15.09.2009 r. przez Warszawską Szkołę Tai Chi - "YMAA Warszawa"

Wu Shu nie jest sportem olimpijskim, chociaż, w czasie olimpiady w Pekinie (2008), pokazy Wu Shu były obecne. Niewiele osób zapewne wie, że nie był to pierwszy przypadek promowania Wu Shu na olimpiadzie. Po raz pierwszy taka demonstracja sztuk walki miała miejsce 72 lata wcześniej w Berlinie. Pokazom tym wielokrotnie przyglądał się Adolf Hitler. Jedną z gwiazd ekipy chińskiej była pani Fu Shu Yun.

Urodzona w Tianjin w 1916, Fu Shu Yun z Kung Fu zetknęła się w szkole średniej, gdzie bardzo szybko doceniono jej talent. Ponieważ kilku z jej krewnych było ekspertami Kung Fu (między innymi od Taiji stylu Yang), panna Fu została zachęcona, by szkolić się, w prestiżowym jak na owe czasy, Nanking Central Martial Arts Academy. W 1931 roku po zdaniu surowych egzaminów wstępnych panna Fu rozpoczęła studia. Po ukończeniu studiów w 1934, panna Fu pozostała w szkole jako instruktor. Dwa lata później uczestniczyła w zawodach Wu Shu w Szanghaju, w czasie którego wybrano reprezentacje artystów Wu Shu na olimpiadę.

  
Pani Fu w czasie pobytu w Berlinie

9-osobowy zespół przybył do Berlina tydzień przed olimpiadą. Wszędzie gdzie się pojawili przyjmowani byli bardzo przyjaźnie. Konkurencje olimpijskie były rozgrywane za dnia natomiast pokazy odbywały się wieczorami i nocami. I chociaż można było obejrzeć różnorodne pokazy przygotowane przez wiele krajów, to zespół chiński był tym, który zrobił szczególnie silne wrażenie, jako że Kung Fu w tamtym czasie było nieznane dla europejczyków. Każdy członek zespołu wystąpił z kilkoma pokazami - panna Fu wykonała formę podwójnego miecza, kilka Shaolinowych form ręcznych, formę miecza z Shaolin, Bagua i Taiji Quan. Pokazy chińskiej ekipy wywołały olbrzymi aplauz widowni, po którym panna Fu została poproszona, by dać kilka dodatkowych bisów. Jej występ Taiji zrobił szczególnie duże wrażenie na Adolfie Hitlerze. Zaprosił on chiński zespół na prywatne spotkanie na którym powiedział, że Taiji jest naprawdę doskonałą formą ćwiczenia i byłby typem sztuki walki, którą chciałby trenować W dowód podziwu dla chińskich artystów sztuk walk każdy członek zespołu został uhonorowany specjalnym trofeum. Niestety (lub na szczęście), Hitler nie miał czasu ani możliwości, by praktykować Taiji.


reprezentacja chińskich artystów sztuk walk w Berlinie

W czasie wojny panna Fu pracowała jako pielęgniarka, by potem powrócić do pracy jako instruktor w National College of Physical Education.Po ucieczce na Tajwan nadal nauczała Kung Fu w wielu szkołach i na uniwersytetach. Zagrała w dwóch filmach: "Wschód słońca w Złotym mieście" (1971) oraz "Burza na rzece Ju-Jang" (1972).

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.