Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 19 (SIERPIEŃ 2001)

Tang Lang Men

CZWARTA WIZYTA MISTRZA YU TIANCHENG W POLSCE CZYLI KOLEJNE SPOTKANIE Z ORYGINALNYM GONG FU
Sławomir Milczarek

mantis@firma.pl

Podczas swojego ostatniego pobytu w Yantai w 2000 roku jak zwykle w imieniu Polskiego Towarzystwa Kung Fu Modliszki zaprosiłem swojego nauczyciela mistrza Yu Tiancheng do złożenia kolejnej wizyty w Polsce. Czwarta wizyta tym razem pięciotygodniowa rozpoczęła się w dniu 25 maja. Poświęcona była ona głównie technikom podcięć, rzutów i obaleń (shuai fa).

shuai fa

Trening technik Shuai Fa

W zajęciach z mistrzem uczestniczyła prawie pięćdziesięcioosobowa grupa z kilku ośrodków Towarzystwa. Treningi odbywały się dwa razy dziennie od poniedziałku do soboty przez cały okres pobytu mistrza. Pierwsze dni swojego pobytu mistrz jak zwykle poświęcił na sprawdzanie poziomu technicznego uczestników seminarium. Kolejnym etap były walki od razu w drugim stopniu tradycyjnej sandy - zhong ji. Jednak jak już wspomniałem tematem przewodnim pięciotygodniowego seminarium była nauka technik - shuai fa oraz wykorzystanie ich w wolnej walce.

Tang Lang Men kładzie główny nacisk na praktykę i dlatego właśnie sanda jest głównym elementem składowym treningów. Wolna walka w Tang Lang obejmuje wszelkie sfery walki, zaczynając na poziomie podstawowym od uderzeń otwartą dłonią, ograniczonych kopnięć i rzutów (ten etap ćwiczyliśmy podczas wizyty mistrza w 1999 roku). Potem przechodzi się do nieograniczonego kontaktu wszystkimi powierzchniami uderzającymi (łokieć, kolano, głowa, ramię, dłoń, stopa itd.) do bloków i rzutów, kończąc na nadeptujących kopnięciach leżącego przeciwnika. Podczas walki, adept systemu Modliszki korzysta z tego całego arsenału metod ataku. W połączeniu z równie bogatą gamą pocięć, rzutów, przechwytów i złapań daje możliwość teoretycznie niekończących się serii kombinacji jednoczesnych ataków i obron.

miecz

Mistrz objaśnia techniki miecza Ba Xian Jian

Na treningach dla starszych uczniów oprócz technik shuai fa mistrz nauczył formy Mei Hua Lu (Droga Kwiatu Śliwy nie mylić ze stylem Modliszki Kwiatu Śliwy) oraz formy z halabardą Chun Qiu Da Dao (Guan Dao) czyli formy Halabardy Wiosen i Jesieni. Na tych treningach mistrz duży nacisk kładł na wykorzystanie technik z form w wolnej walce.

Kolejnym punktem seminarium były techniki kopnięć - tui fa, ćwiczone w parach z wykorzystaniem tarcz. Tempo jakie narzucał mistrz przy tych ćwiczeniach było nawet dla starszych uczniów dużym wyzwaniem.

Dużo czasu mistrz Yu Tiancheng poświęcał na omówienie charakterystyk broni używanych w systemie Modliszki. A także na praktyczne ich użycie w walce.

Jak zwykle przy takich wizytach wiele czasu poświęcaliśmy na omawianie teorii oraz historii naszego systemu. Teoria systemu Modliszki zawiera się w siedmiu technikach długich (qi chang), ośmiu technikach krótkich (ba duan), ośmiu technikach twardych (ba gang) i dwunastu technikach elastycznych (shi er rou) oraz ośmiu punktach do ataku (ba da) i ośmiu punktach nie do ataku (ba bu da). Znajomość tego typu teorii jest bardzo pomocna do zrozumienia zasad rządzących tym systemem.

szabla

Mistrz objaśnia sposoby użycia szabli

Mistrz Yu Tiancheng korzystając z pomocy internetu stwierdził, że na wielu stronach poświęconych Tang Lang Men teoria systemu jest podawana błędnie. Ogólnie większość tych stron zawiera wiele błędów (przodują w tym strony szkół z USA) zarówno historycznych jak i technicznych. Jednym z takich najczęściej popełnianych błędów jest podawanie jakoby, niesamowita szybkość reakcji oraz nieprawdopodobna wręcz siła przednich odnóży tego owada stała się inspiracją do opracowania technik walki na podobieństwo jej ruchów. Nic bardziej błędnego Tang Lang Men nie jest stylem walki naśladowczej. To dlatego, że wziął za motto waleczny duch modliszki, a nie naśladownictwo jej ruchów. Tang Lang Men korzysta z pełnego arsenału uderzeń, złapań i rzutów, dźwigni i unieruchamiania stawów, ataków na punkty witalne oraz technik walki w powietrzu i parterze. Wszelkie uderzenia i rzuty wykonywane są w błyskawicznych seriach z mocnych i dynamicznych pozycji. Mimo iż system Modliszki nauczany był początkowo przez mnichów z Laoshan, jest on spokrewniony z boksem z Shaolin. Wpływ Shaolin najbardziej widoczny jest gdy porównamy jiben gong (ćwiczenia podstawowe) obydwu systemów. Z drugiej zaś strony, podobieństwa zmniejszają się wraz z zaznajamianiem się adepta z bardziej zaawansowanymi technikami systemu Modliszki. Według tradycyjnego sposobu nauczania właściwą i jedyną drogą opanowania tych zaawansowanych technik jest ciężkie ćwiczenie wyżej wymienionego jiben gongu.

Dlatego też nie był zaskoczeniem był fakt, że mistrz Yu duży nacisk położył na trening technik podstawowych - ji ben gong. Zaskoczeniem mógł być fakt dużego nacisku na techniki akrobatyczne typu xuan zi i ce kong fan znane bardziej ze sportowej odmiany wu shu niż z tradycyjnego gong fu gdzie nie mają one żadnego zastosowania bojowego. O powodach takiego podejścia będzie można przeczytać w wywiadzie z mistrzem Yu Tian Cheng.

sprawdzian

Sprawdzian z form pod czujnym okiem mistrza Yu

Wielokrotnie podczas spotkań z nami czy to w Warszawie czy Yantai mistrz podkreślał, że Tang Lang Men to system wyłącznie do walki. Qi Xing Tang Lang Quan klasyfikowany jest zwykle jako waijia (zewnętrzna) sztuka walki, mimo iż zdecydowanie posiada neijia (wewnętrzne) zasady i strategie, co widoczne jest szczególnie na wyższych poziomach. Tang Lang Men uważany jest powszechnie za sztukę dynamiczną i wysoce wymagającą fizycznie. Być może ze względu na swój ciężki program treningowy, system Modliszki wyszkolił jednych z najgroźniejszych chińskich wojowników, zasługując na opinię jednego z najbrutalniejszych stylów walki.

Dla starszych uczniów liczne spotkania przy piwie (zgodnie z chińską tradycją) z mistrzem były okazją do wysłuchania wielu ciekawych zdarzeń z życia mistrza oraz pełnej historii systemu Modliszki. Czwarta wizyta mistrza Yu Tianchenga różniła się zdecydowanie od poprzednich, dzięki starszemu uczniowi Marcinowi Jacoby i jego znajomości języka chińskiego oraz gong fu nie było żadnych problemów z porozumiewaniem się.

Kończąc swoją wizytę w Polsce mistrz Yu Tiancheng wyraził nadzieję, że zgodnie z kilkuletnią tradycją w przyszłym roku będzie mógł gościć grupę polskich uczniów u siebie w Yantai. Oczywiście przyjedziemy a więc do zobaczenia za rok w Yantai.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.