magazyn Świat Nei Jia
NR 39 (GRUDZIEŃ 2004)

Taijiquan

TAIJIQUAN DLA AKTORÓW
Tomasz Grycan

Świat sztuki jest bardzo mocno powiązany z taijiquan (tai chi chuan). Od dziesiątków lat malarze, rzeźbiarze, aktorzy, śpiewacy operowi i inni artyści wykorzystują praktykę taijiquan dla podniesienia swoich umiejętności zawodowych. Dlaczego tak chętnie sięgają do tego właśnie systemu pracy z ciałem? Dlaczego w wielu szkołach teatralnych na całym świecie uczone jest taijiquan? Co jest przyczyną tak dużego zainteresowania tego środowiska zawodowego?

Gra na scenie wymaga wyrażania wielu emocji. Aktor musi perfekcyjnie opanować kontrolę nad mimiką twarzy i ruchów swojego ciała. Musi umieć płynnie i szybko przejść od wzburzenia do wyciszenia. W dodatku jego głos musi być adekwatny do odgrywanych zewnętrznych sytuacji. Oznacza to, że cały czas musi umieć zachować wewnętrzny dystans od tego, co dzieje się dookoła. Jeżeli w sposób niekontrolowany da się ponieść emocjom, jego głos od razu to zdradzi. Aktorzy teatralni, w przeciwieństwie do filmowych, nie mogą skorzystać z powtórki ujęć lub wycięcia nieudanych scen. Oni codziennie muszą być przez cały czas głęboko skoncentrowani i sprawować idealną kontrolę nad napięciami we własnym ciele. A nie jest to proste, kiedy stoi się na podwyższeniu w świetle reflektorów przed setkami osób obserwujących każdy ruch. Należy pamiętać, że trema jest nieodłącznym elementem tego zawodu i towarzyszy aktorom przez całe ich życie.

O taijiquan można powiedzieć, że jest zaawansowaną sztuką wsłuchiwania się w siebie i słuchania innych. Umożliwia zwiększenie wrażliwości na wszelkiego rodzaju bodźce. Efektem ubocznym praktyki tej sztuki walki jest głęboka świadomość tego co dzieje się we własnym ciele. Dzięki zwiększonej kontroli nad aparatem mięśniowym i opanowaniu umiejętności głębokiego oraz spokojnego oddechu, praca w warunkach o podwyższonym stresie jest o wiele łatwiejsza. Nawet minimalne źródła napięć są od razu wyczuwane i można je zneutralizować już w początkowej fazie. Osoba, która potrafi się wewnętrznie wyciszyć, jest znacznie bardziej opanowana w sytuacjach kryzysowych niż przeciętny człowiek.

Dla aktorów szczególnie dobrze sprawdza się chen taijiquan, ze względu na nieustanne dynamiczne zmiany faz Yin (bierność) i Yang (aktywność). Ten styl często porównywany jest do górskiego strumienia. Ruchy w nim są na przemian spokojne i bardzo gwałtowne. Tak jak woda, która raz płynie leniwie i powoli, a innym razem gwałtownie spada w wodospadzie i z wielką siłą lawiruje między głazami.

Osoby ćwicząca chen taijiquan muszą nauczyć się szybkiego przechodzenia od łagodnych do bardzo dynamicznych ruchów i odwrotnie. Wyładowania energii w technikach "fa jing" przypominają szalejące tornado. Na zewnątrz wszystko wiruje z olbrzymią siłą zniszczenia, ale w środku cyklonu panuje całkowity spokój i cisza. Tak samo powinien wyglądać świat aktora. Na zewnątrz może on wygłaszać płomienną przemowę do widowni i biegać przy tym po scenie, ale w środku musi być całkowicie wyciszony i rozluźniony, bo tylko dzięki temu może sprawować pełną kontrolę nad swoim ciałem i głosem.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.