magazyn Świat Nei Jia
NR 39 (GRUDZIEŃ 2004)

Kino

"AZUMI"
Tomasz Grycan

Po długim okresie wojny domowej Japonia łapie chwilę oddechu i nastaje krótki czas pokoju. Pewien samuraj dostaje rozkaz wyszkolenia elitarnej grupy zabójców, którzy mają zlikwidować każdego, kto zagrozi kruchemu pokojowi w kraju. Mistrz miecza wybiera dziesięcioro sierot i w górach na odludziu szkoli je potajemnie. W tej małej grupie znajduje się jedna dziewczynka, Azumi. Mijają lata i dzieci wyrastają na świetnie wytrenowanych wojowników. Pewnego dnia nadchodzi dzień egzaminu. Samurai każe swoim podopiecznym dobrać się w pary z tymi, których lubią najbardziej. Kiedy przyjaciele stają naprzeciw siebie, mistrz każe im walczyć ze sobą na śmierć i życie. Z każdej pary może przeżyć tylko jedna osoba. Czy rozkaz zostanie wykonany, musicie przekonać się sami....

Główna bohaterka "Azumi" to z jednej strony piękna, delikatna i trochę zagubiona w życiu dziewczyna, a z drugiej strony niezwykle skuteczna i bezlitosna maszyna do zabijania. To połączenie zachwyca i przeraża.

Niewątpliwie największym magnesem filmu jest Aya Ueto. Trudno jest oderwać od niej wzrok. Ta japońska modelka, aktorka i piosenkarka jest idolką młodego pokolenia nie tylko na Dalekim Wschodzie. Bardzo dobrze udało jej się oddać dylematy, jakie przeżywała główna bohaterka. Jej gra jest bardzo naturalna, a dzięki temu cała historia jest znacznie bardziej ciekawa.

Film powstał na podstawie mangi autorstwa Yuu Koyama. Pomimo dość skromnych środków zrealizowano go naprawdę bardzo dobrze. Zachwycają ujęcia kamer, które nadają obrazowi znacznie głębszy wymiar. Także dobrze dobrana muzyka, doskonale podnosi walory akcji. Sceny walk choć są całkowicie nierealistyczne, to jednak bardzo dobrze zrealizowane.

"Azumi" to dość dziwny dla nas rodzaj kina. Z jednej strony prosta komiksowa opowieść, a z drugiej strony wiele bardzo głębokich treści, w dodatku to wszystko osadzone w całkowicie egzotycznej dla Europejczyków rzeczywistości. Historia choć bajkowa, to jednak pokazuje twardą prozę życia i wiele jest tam scen, które zmuszają do zadumy i refleksi.

"Azumi" zdobył olbrzymią popularność na całym świecie i w niektórych środowiskach zyskał już miano kultowego. W roku 2005 pojawi się w kinach kontynuacja tej opowieści "Azumi 2: Death or Love".

Obsada:
Aya Ueto = Azumi
Shun Oguri = Nachi
Hiroki Narimiya = Ukiha
Kenji Kohashi = Hyuga
Takatoshi Kaneko = Amagi
Yuma Ishigaki = Nagara
Yasutaka Sano = Yura
Shinji Suzuki = Awa
Eita = Hiei (jako Eita Nagayama)
Shogo Yamaguchi = Komoru
Kazuki Kitamura = Inoue, Kanbe'e
Kenichi Endo = Sajiki Isshin
Kazuya Shimizu = Sajiki Nisai
Ryo = Osowareru Haha-Oya
 
reżyseria = Ryuhei Kitamura
scenariusz = Isao Kiriyama, Yu Koyama, Rikiya Mizushima
muzyka = Taroh Iwashiro

Gatunek:
akcja, przygodowy, dramat, wojenny

Produkcja:
Japonia, 2003

Internet:
www.amuse-s-e.co.jp/azumi/
www.azumi2.jp/index.html

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.