magazyn Świat Nei Jia
NR 39 (GRUDZIEŃ 2004)

Kino

"BEAUTIFUL BOXER"
Tomasz Grycan

Nong Toom, chłopiec z biednej tajlandzkiej wioski, oprócz problemów z twardą egzystencją w ubogim kraju musi zmagać się sam ze sobą. Cały czas czuje, że jest inny niż jego koledzy. Fascynują go kobiece kosmetyki i w marzeniach wyobraża sobie, że jest tancerką w pięknym stroju. Przez przypadek odkrywa, że posiada duży talent do tajskiego boksu. Niespodziewana walka na ringu przynosi mu zwycięstwo i udaje mu się zarobić trochę pieniędzy. Po tym sukcesie postanawia poważniej zająć się Muay Thai i przekonuje lokalnego nauczyciela, aby przyjął go na ucznia. Na początku nie idzie mu zbyt dobrze. Ciągle przeżywa wewnętrzny konflikt i trudno jest mu się w pełni zaangażować w treningi. Z jednej strony czuje olbrzymią niechęć do przemocy i brutalnej walki, a z drugiej strony rozumie, że to jedyny sposób, aby mógł zarobić na utrzymanie swojej rodziny. Jedynym wsparciem dla niego jest żona trenera, która pomaga mu odkryć piękno sztuki Muay Thai. Z czasem Nong Toom zostaje najlepszym zawodnikiem w szkole i wygrywa wiele zawodów, stając się bardzo sławny. Kiedy w końcu udaje mu się w pełni zrozumieć swoją "odmienność", wytycza sobie nowy cel. Walczy na ringu jak mężczyzna, aby w przyszłości przemienić się w kobietę....

Historia opowiedziana w "Beautiful Boxer" oparta została na prawdziwych wydarzeniach. Nong Toom naprawdę był bardzo dobrym zawodnikiem Muay Thai, który zdobył olbrzymią sławę na ringu. Dzięki wygranym walką udało mu się zebrać odpowiednie fundusze i opłacić sobie operację zmiany płci. Obecnie, już jako kobieta, prowadzi restaurację i szkołę tajskiego boksu, gdzie uczy dzieci z biedoty, a także wspiera kobiety, wobec których stosowana jest przemoc w rodzinie.

W filmie bardzo dobrze pokazane zostały sceny walk tajskiego boksu. Nie ma w nim latania na sznurkach i niesamowitych akrobacji. Widać prostotę technik i brutalna skuteczność wejść kolanem lub łokciem. Odpowiedni timeing akcji wystarcza, aby zdziałać cuda.

  

"Beautiful Boxer" jest bardzo ciekawym filmem. Na pewno zainteresuje nie tylko osoby ze świata sztuk walki. To subtelne kino z głębokim przesłaniem, uczące tolerancji, szacunku i akceptowania odmienności innych.

Obsada:
Asanee Suwan = Nong Toom/Parinaya Charoemphol
Sarawuth Tangchit = Nong Toom (jako chłopiec)
Natee Pongsopol = Nong Toom (jako mnich)
Sorapong Chatree = Pi Chart
Orn-Anong Panyawong = matka
Nukkid Boonthong = ojciec
Sitiporn Niyom = Nat
Kyoko Inoue = zapaśniczka
Keagan Kang = Jack (reporter)
Somsak Tuangmkuda = Pi Moo
Tanyabuth Songsakul = Tam
Samnuan Sangpali = Anaconda
Natawuth Singlek = Ramba
Pat Sasipragym = Hercules
 
reżyseria = Ekachai Uekrongtham
muzyka = Amornbhong Methakunbudh
zdjęcia = Choochart Nantitanyatada
choreografia walk = Sanae Tuptimtong

Gatunek:
akcja/dramat

Produkcja:
Tajlandia, 2003

Internet:
www.beautifulboxer.com

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.