Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 9 (GRUDZIEŃ 1999)


Chi Kung

OSIEM KAWAŁKÓW BROKATU
PA TUAN CHIN
(CZĘŚĆ 5).

Tomasz Nowakowski, Mirosław Kruta
opracowała Ewa Iskrzyńska

Oto ostatnie dwa z ośmiu ćwiczeń, tworzących razem system Ośmiu Kawałków Brokatu -
Pa Tuan Chin. Jeśli śledziliście ostatnie trzy numery Nei Jia, macie całościową, sprawdzoną przez stulecia receptę na wzmocnienie zdrowia i równowagi duchowej. Jak wszystkie recepty, ta także nie jest wystarczająca. Od Was zależy, jak jej użyjecie. Jeżeli pierwszy zachwyt nad czymś nowym, który zachęci Was do codziennego ćwiczenia ustąpi sytuacji gdy będziecie coraz częściej o nim zapominać, nie doczekacie się żadnych efektów. Konieczne jest ćwiczenie z chińską cierpliwością chociaż w minimalnym stopniu, ale systematycznie dzień po dniu tak, aby Wam to weszło w krew a napięcia w Waszym organizmie zaczęły się stopniowo rozluźniać. W dzisiejszych czasach możliwa jest nauka różnego rodzaju starych technik, które są stosunkowo łatwo dostępne ale nie zawsze właściwie nauczane. Przez setki lat były one przekazywane, jako cenny skarb z nauczyciela na ucznia. Bardzo trudny jest wybór któryś z tych technik. Wiele ludzi, a niekiedy także niestety i nauczycieli, przeskakuje z jednego systemu do drugiego, lub uzupełnia je wzajemnie bez głębszego ich zrozumienia. Wszystko to w celu osiągnięcia jak najszybszych efektów. Jednak przy pracy nad sobą nie istnieją żadne skróty, ponieważ zawsze i we wszystkich kulturach trwała ona całymi latami i przynosiła owoce tylko tym, którzy cierpliwie trzymali się jednej drogi.

7. Siódmy Kawałek Brokatu lub "Zwiniętymi pięściami i groźnymi oczyma można powiększyć Chi i siłę "

hieroglif

ozdobna grafika

Jest to najintensywniejsze ćwiczenie z całego zestawu. Wszechstronnie wzmacnia cały organizm. Tworzy energię witalną i dynamizuje całe ciało. Doskonałe dla ludzi ospałych i leniwych, jeśli się w ogóle zmuszą do ćwiczenia. Reguluje wagę ciała i ciśnienie krwi. Powoduje uelastycznienie mięśni międzyżebrowych, dzięki czemu rozluźnia klatkę piersiową, usprawniając oddychanie i pracę serca.

technika technika
Stajemy w pozycji jeźdźca. Ramiona luźno ułożone wzdłuż ciała. Z wdechem podnosimy ugięte w łokciach ramiona wzdłuż środkowej linii ciała. Dłonie wolno zwijają się w pięści.
technika technika
Z wydechem prawe ramię prostuje się w bok, a lewe w drugą stronę ale pozostaje ugięte w łokciu. Głowa podąża za ruchem prawego ramienia. Uwaga! Przy wyprostowaniu ramienia w bok staramy się, by było równoległe do linii, w której znajdują się stopy. Błędem jest przesunięcie wyprostowanego ramienia poza tę linię ( patrz: "Drugi kawałek brokatu" )
technika technika
Z wdechem przenosimy ramiona do środkowej linii ciała a głowa wraca do pozycji wyjściowej Dalej z wdechem unosimy ramiona nad głowę.
technika technika
Z wydechem rozwijamy pięści i opuszczamy ramiona po zewnętrznym łuku do pozycji wyjściowej. Kontynuujemy ćwiczenie w drugą stronę. Z wdechem ponownie unosimy ramiona wzdłuż środkowej linii tułowia i przenosimy lewe ramię w bok w podobny sposób jak poprzednio.
8. Ósmy Kawałek Brokatu lub "Siedmiokrotne wytrząsanie pleców uwolni ciało od stu niedomagań"

hieroglif

ozdobna grafika

To ćwiczenie usuwa zmęczenie. Dzięki lekkim wstrząsom wzmacnia stawy całego ciała oraz kręgosłup, polepszając ukrwienie i czynność mózgu. Usuwa wiele napięć, co według tradycyjnej medycyny chińskiej zapobiega chorobom.

technika technika
Stajemy w pozycji wyjściowej (stopy blisko siebie). Kolana są lekko ugięte. Biodra rozluźnione jak w pozycji naturalnej. Plecy i głowa ustawione prosto. Z wdechem przenosimy ciężar ciała na przednią część stóp a dłonie kierujemy wewnętrzną stroną do ziemi. Ruch wychodzi z głębi brzucha. Z wydechem opadamy do pozycji wyjściowej, amortyzując ten ruch lekko ugiętymi kolanami tak, aby sztywno nie wstrząsać kręgosłupa.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.