magazyn Świat Nei Jia
NR 43 (STYCZEŃ 2007)

Organizacje i szkoły

BUSHI RYU - SZKOŁA WOJOWNIKÓW
Rafał Szydłowski

wojownik@bushiryu.pl
bushiryu@interia.pl
bushiryu.pl

Bushi Ryu to szkoła sztuk walki działająca na terenie Tarnowa. Wojnicza oraz Dąbrowy Tarnowskiej. Historia szkoły na tym terenie sięga ostatnich lat poprzedniego tysiąclecia. Inicjatywa ta powstała w głowach młodych ludzi uczących się w rozwijającym się środowisku akademickim w Tarnowie. Wśród studentów tarnowskich uczelni i liceów nie brakowało doświadczonych adeptów różnorodnych sztuk doskonalenia swojego umysłu i ciała poprzez sztuki walki. I tak mała grupa osób nie zważając na panującą mroźną zimę truchtem przebywała trasę od akademika położonego przy ulicy Słowackiego na stadion Błękitnych a potem na Piaskówkę. W mglistym świetle księżyca następowała wymiana doświadczeń młodych wojowników. Mimo to, że tatami (matą) było ze śniegu a ściany dojo (sala ćwiczeń) ścianami mrocznego lasu atmosfera treningu nie różniła się niczym od tradycyjnego rygoru treningowego sztuk walki. Czasami zdarzało się, iż grupa ta wzbudzała zaciekawienie służb porządkowych - te po wyjaśnieniach podchodziły jednak do sprawy ze zrozumieniem.

logo

Po roku zmagań z przyrodą na koleją zimę udało się znaleźć darmowe lokum. Mimo dachu nad głową temperatura powietrza rzadko przekraczała kilka stopni. W tym czasie do sekcji dołączyli członkowie bractwa pasjonującego się kulturą wczesnych Słowian Woje Peruna. Ich doświadczenie walki z bronią rzuciło nowe światło na kwestie realiów sztuki gołych rąk przeciwko stali. Dzięki nim sekcja przeniosła treningi do położonego blisko centrum miasta mieszkania w starym budownictwie zaprzyjaźnionego mnicha Zen. Znów los splótł brakujące ogniwa. Na początku XIX wieku, gdy zaczęto usportawiać sztuki walki, zatracały one stopniowo swój duchowy charakter. We wcześniejszych stuleciach wojownicy utożsamiani byli wręcz z osobami obcującymi wręcz ze światem niematerialnym. Przykładem mogą tu być popularni w erze Sengoku (dosł.kraj w wojnie) mnisi wojownicy Yamabushi. W kolejnych latach dołączali kolejni ludzie, którzy swoją osobowością i doświadczeniem doprowadzili do obecnego oblicza szkoły. W obecnej chwili szkoła prowadzi treningi w Tarnowie w Szk. Podstawowej nr 3, Wojniczu w Domu Grodzkim ośrodek Gok oraz Dąbrowie Tarnowskiej Gimnazjum nr 1. Posiadamy także stronę internetową bushiryu.pl (www.wojownik.net).

Bushi Ryu, czyli dosłownie szkoła (Ryu) wojowników (Bushi) posiada w swoim Mon(herbie) 3 listki miłorzębu japońskiego (gingko biloba). Roślina ta jest synonimem wiedzy a liczba 3 oznacza główne filary tworzące program szkoły: Aikido, Kenpo Jujitsu oraz Sanda Kung-fu.

Aikido - dosłownie droga harmonii i pokoju i Jujitsu, czyli miękka droga są dziedzictwem japońskiej epoki Heian (749-1156) oraz panującego ówcześnie Rodu Minamoto. Wtedy to poza brutalną siłą fizyczną coraz bardziej zaczęła liczyć się totalna przewaga psychiczna nad wrogiem. Twórcą Aikido był Morihei Ueshiba jujitsu zaś Sokaku Takeda - obydwaj żyli na przełomie XIX i XX wieku. Termin Sanda pochodzi z chińskiego Kung-fu i oznacza "wolną walkę". Walki takie odbywały się w dawnych Chinach na platformach zwanych lei tai.W przeciwieństwie do popularnej dziś sportowej sandy nie punktowano uderzeń ani kopnięć. Zwycięzca wszelkimi sposobami starał się spowodować by oponent opuścił lei tai. Opuszczenie ringu kończyło się śmiercią gdyż był on otoczony skierowanymi do góry ostrzami. Na pamiątkę dziś najwyżej punktowane jest wypchnięcie przeciwnika poza ring lub matę.

Adeptami Bushi Ryu są ludzie, którzy przede wszystkim przez trening fizyczny i mentalny potrafią walczyć z problemami współczesnego świata. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych a nawet zdrowotnych. Każdy po wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistom ćwiczy na tyle na ile może. Jedynym ograniczeniem jest to, że przyjmowane osoby nie mogły być karane albo pozostawać w konflikcie z prawem karnym. W naszych szeregach mamy urzędników, nauczycieli, elektryków reprezentantów służby zdrowia, policji, izby kuratorskiej oraz straży pożarnej. Mimo iż szkoła Bushi Ryu nie jest typową sportową sekcją zawodniczą może się pochwalić osiągnięciami i na tym polu. Dwóch zawodników udanie debiutowało jesienią ubiegłego roku na Festiwalu Wschodnich Sztuk Walki w odmianie Sanda - Sanshou. W tym roku w kwietniu wystartowaliśmy w 7 Gali Brazylijskiego Jujitsu w Zielonkach w Krakowie. W imprezie startowało 250 zawodników z najlepszych klubów Polski. Nasi zawodnicy pokazali wysoką klasę i przywieźli brązowy medal w kategorii junior 60kg. 6 Maja na organizowanym również w Krakowie turnieju Jujitsu udało się wywalczyć 3 złote i jeden srebrny medal. Ta impreza ściągnęła również wiele wspaniałych klubów i doskonale wyszkolonych zawodników. Medale na zawodach są dla jednak tylko efektem ubocznym wspaniałej możliwości treningu i nauki od najlepszych. Mimo iż zawody są na pewno miarą możliwości i wyszkolenia najbardziej liczy się samodoskonalenie i dobra zabawa. Cieszymy się, że ktoś dostrzegł ciężka pracę ludzi, którzy w dzisiejszym trudnym świecie znajdują czas by przez sport i rekreacje doskonalić siebie i dawać radość innym.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.