Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 18 (CZERWIEC 2001)

Prezentacja styli

CHA QUAN - MUZUŁMAŃSKA "DŁUGA PIĘŚĆ"
Sławomir Milczarek

mantis@firma.pl

Cha Quan (czyli poszukująca, sprawdzająca pięść) jest jednym z najpopularniejszych styli w północnych Chinach a szczególnie w prowincji Shandong. Historia powstania stylu Cha Quan sięga czasów dynastii Tang (618-907). W Guanxian (obecnie prowincja Shandong) przebywał wówczas młody generał Hua Zongqi. Kurował się on tam z ran odniesionych podczas walki. Po całkowitym wyzdrowieniu i rehabilitacji postanowił on z wdzięczności nauczyć swoich opiekunów swojej sztuki walki czyli Jiazi Quan ("boks ramowy"). Ponieważ Hua posiadał bardzo dobre umiejętności w gong fu i uczył szczerze wielu miejscowych postanowiło zostać jego uczniami. Nie radząc sobie z ilością uczniów Hua poprosił swojego ucznia Cha Yuanyi (Cha Shanyi) o pomoc w nauczaniu.

Styl Jiazi Quan posiada wiele obszernych ruchów i nazywany był Dajia Quan ("boks dużej ramy"). Z drugiej strony zwarte i szybkie techniki nazywano Xiaojia Quan ("boks małej ramy"). Po śmierci Cha Yuanyi i Hua Zongqi zmienili nazwę stylu i postawy i techniki przekazane przez Cha Yuanyi zaczęli nazywać Cha Quan natomiast techniki nauczone przez Hua Zongqi Hua Quan (nie mylić z innym stylem Hua Quan powstałym w czasach dynastii Qing).

Następnie Cha Quan i Hua Quan zaczęto traktować jako jeden styl. Kto był dobry w Hua Quan był dobry także w Cha Quan. Jeszcze później zaczęto używać tylko jednej nazwy Cha Quan.

Styl Hua Quan posiada cztery formy z czego trzy formy to formy "długiej pięści" uważane za śmietankę stylu Jiazi Quan.

Styl Cha Quan posiada dziesięć form ręcznych. Formy Cha Quan to:

  1. Mu Shu
  2. Chien Chuan Sho
  3. Fei Chuei
  4. Sun Pien
  5. Kuan Ton
  6. Mai Fu
  7. Mei Hua
  8. Lian Huan
  9. Long Pai Huei
  10. Chong Chong

W czasach cesarza Qianlong (1736-1795) z dynastii Qing styl Cha Quan został rozdzielony na trzy style znane w hrabstwach Guanxian i Renchong w prowincji Shandong. Styl Zhang Cha Quan reprezentowany przez mistrza Zhang Qiwei z wioski Zhangyin charakteryzuje się szybkimi, zwinnymi oraz zwartymi ruchami i postawami. Styl Yang Cha Quan reprezentowany przez Yang Hongxiu z południowej części Guanxian charakteryzuje się wyprostowaną postawą, łatwością i gracją. Styl Li Cha Quan mistrza Li Enju z Jining jest najbardziej siłowym z trzech wymienionych, ruchy są pełne siły i dynamiki.

Postawy w Cha Quan są praktycznie takie same jak w stylu Qixing Tanglang Quan. Postaw tych jest siedem: gong bu, ma bu, pu bu, heng bu, hu bu, xie bu i ding bu.

Ogólnie mówiąc ruchy w Cha Quan są rytmiczne, pełne gracji aczkolwiek nie pozbawione siły. Siła generowana jest nagle a użycie jej jest bardzo ekonomiczne. Wykonując ruch w tym samym czasie używamy rąk i stóp. Przeróżne triki i ruchy używane w połączonych kombinacjach umożliwiają ciągły atak podczas walki. Obszerne ruchy Cha Quan przypominają Chang Quan czyli tzw. "długą pięść". Dlatego też Cha Quan uważany jest za muzułmańską "długą pięść". Wielu ćwiczących muzułmańskie style gong fu rozpoczyna właśnie od nauki Cha Quan aby następnie przejść do znacznie trudniejszych i wymagających większej siły styli jak Xinyi Quan. Dla dzieci rozpoczynających naukę gong fu zalecane jest zaczynać właśnie od takich styli jak Cha Quan.

wykres

Styl Cha Quan rozwinął się wśród muzułmańskiej mniejszości Hui w wielu prowincjach Chin (między innymi Shandong, Hebei, Henan). Wśród najbardziej znanych mistrzów stylu Cha trzeba wymienić Wang Ziping (1881-1973) urodzonego w hrabstwie Cangxian (Hebei) ucznia mistrza (imama) Yang Hongxiu z prowincji Shandong. Znanego z błyskawicznych i wściekłych ataków dzięki, którym wygrał wiele pojedynków.

Jednym z mistrzów, którzy na Olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku zademonstrowali chińskie wushu był mistrz stylu Cha Quan. Tym mistrzem był Zhang Wenguang przedstawiciel narodowości Hui z prowincji Henan.

Ten krótki artykuł chciałbym poświęcić pamięci mojego przyjaciela mistrza Fan Chunhe z Jinan. Wieloletniego sekretarza generalnego Organizacji Wushu w Shandongu na którego zaproszenia kilkukrotnie przebywałem w Chinach. Mistrz Fan był oczywiście mistrzem stylu Cha, zmarł nagle na zawał serca dwa lata temu.

Fan Chunhe

Mistrz Fan Chunhe.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.