Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 21 (GRUDZIEŃ 2001)

Mistrzowie Taijiquan

CHEN ZHAOPI - MISTRZ STYLU CHEN TAIJIQUAN
Andrzej Kalisz

yiquan@yiquan.com.pl
http://www.yiquan.com.pl

Chen Zhaopi (1893-1972), znany również jako Chen Jipu był głównym przedstawicielem wersji laojia stylu Chen taijiquan w XX wieku. Od niego tej wersji uczyli się m.in. Chen Xiaowang, Chen Zhenglei, Wang Xi'an i Zhu Tiancai, znani jako "cztery tygrysy z Chenjiagou".

Chen Zhaopi w młodości

Chen Zhaopi naukę zaczął we wczesnym dzieciństwie. Gdy miał 21 lat już nauczał i propagował styl Chen taijiquan m.in. w prowincjach Gansu oraz Hebei. W 1926 wrócił do rodzinnego powiatu i został instruktorem tutejszego towarzystwa guoshu.

W 1928 roku na zaproszenie właścicieli słynnej apteki Tongrentang udał się do Pekinu. W popołudniowej gazecie ukazał się artykuł o nim i o stylu Chen taijiquan i wkrótce zaczęli do niego przybywać uczniowie. Chen wystosował też zaproszenie do pekińskiego środowiska sztuk walki i przez 17 dni oczekiwał w okolicy bramy Xuanwumen na chętnych do skonfrontowania umiejętności. Z tych którzy przybyli nikt go nie pokonał. Wkrótce zaproszono go do nauczania między innymi w miejskim magistracie i na kilku uczelniach.

W 1930 roku na zaproszenie tamtejszego burmistrza Chen Zhaopi przeniósł się do Nankinu. Wówczas, na jego prośbę, w Pekinie zastąpił go Chen Fake, który później stał się od Chen Zhaopi znacznie bardziej znany. W Nankinie Chen Zhaopi nauczał w miejskim magistracie, a także w wielu innych instytucjach. Został też honorowym instruktorem Centralnego Instytutu Guoshu. W 1933 roku był sędzią guoshu na Ogólnochińskich Zawodach Sportowych oraz członkiem komisji podczas Drugich Państwowych Egzaminów Guoshu.

W 1938 roku Chen wstąpił do walczącej przeciwko Japończykom armii generała Fan Tinglan i został tam instruktorem walki wręcz. Sam też walczył na pierwszej linii. W 1940 roku zaczął nauczać w Luoyangu. W 1942 w Xi'anie, a w 1945 roku w Kaifengu. Od 1948 roku był zatrudniony przy nadzorze przeciwpowodziowym na rzece Huanghe, jednocześnie nauczając taijiquan.

W 1958 roku Chen przeszedł na emeryturę i wrócił do Chenjiagou. W tym samym roku wziął udział w turnieju pokazowym wushu prowincji Henan i zajął pierwsze miejsce w taijiquan. W 1960 roku uczestniczył w Ogólnochińskim Festiwalu Wushu, gdzie nadano mu tytuł "Słynnego mistrza taijiquan". W 1964 roku został członkiem zarządu Chińskiego Związku Wushu.

Gdy Chen Zhaopi wrócił w 1958 roku do Chenjiagou, zauważył, że już mało kto ćwiczył tu taijiquan, intensywnie zabrał się więc do pracy, starając się przeszkolić jak najwięcej młodych ludzi. Gdy w 1966 roku rozpoczęła się tak zwana "rewolucja kulturalna" został poddany ostrej krytyce. Chen Zhaopi nie mógł jednak dopatrzyć się niczego złego w propagowaniu taijiquan i nie poddawał się. Często udawał szaleńca, dzięki czemu dawano mu spokój, gdy przechadzał się po Chenjiagou zaczepiając ludzi, każdemu oferując że nauczy go taijiquan, lub po prostu śpiewając i jednocześnie wykonując formę na środku ulicy. Natomiast większość uczniów zbyt obawiała się represji, by kontynuować treningi. Tylko nieliczni, wśród nich przyszłe "cztery tygrysy", kontynuowałi naukę w tajemnicy. Chociaż i oni mieli przerwy i wahania. Jak wspominał Chen Xiaowang, wielu nocy nie przespał borykając się z problemem dlaczego taijiquan miałoby być czymś złym i zakazanym, zanim doszedł do wniosku, że nie jest to nic złego i wrócił do nauki. A Chen Zhaopi przez pewien czas był kompletnie załamany, gdy przez całe noce czekał na uczniów i nikt nie przychodził. Dopiero, gdy w 1969 roku Mao Zedong ogłosił pochwałę taijiquan, do nauki powróciło nieco więcej osób, choć nadal odbywało się to w zasadzie na wpół w tajemnicy. Dopiero w 1972 roku Chen znów zaczął działać całkowicie jawnie, ucząc taijiquan w szkole podstawowej w Chenjiagou.

We wrześniu 1972 roku zorganizowano zawody wushu na szczeblu prowincji. Zaproszono drużynę Chenjiagou. Chen Zhaopi ostro wziął się do pracy, chcąc nadrobić zaległości kilku poprzednich lat. Miał już niemal 80 lat i zdrowie osłabione przeżyciami ostatnich kilku lat. Praca jakiej się podjął była ponad jego siły. On jednak chciał uczniom dać z siebie jak najwięcej, nie przywiązując wagi do swojego stanu zdrowia. Po powrocie z zawodów prowincjonalnych jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Jednak on nadal szkolił uczniów, przygotowując ich do startu na zawodach krajowych w listopadzie w Jinan. Dwa tygodnie po powrocie z nich trafił do szpitala. Zaledwie wyszedł ze szpitala, nie słuchając rad lekarzy znów zaczął intensywnie pracować i w rezultacie ponownie znalazł się w szpitalu, gdzie po czterech dniach zmarł.

Chen Zhaopi przeżył niemal 80 lat. Być może przeżyłby więcej, gdyby bardziej dbał o siebie, a nie o rozwój taijiquan w Chenjiagou. Po śmierci Chen Zhaopi, "cztery tygrysy" zajęły się nauką wersji xinjia pod kierunkiem Chen Zhaokui'a (1928-1981), o którym napiszę w następnym numerze "Świata Neijia".

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.