magazyn Świat Nei Jia
NR 30 (CZERWIEC 2003)

Half Past Dead

Kino

"CRADLE 2 THE GRAVE" ("OD KOŁYSKI AŻ PO GRÓB")
Tomasz Grycan

Fabuła tego typu filmów zawsze jest ich najsłabszym punktem. Tak naprawdę jest tylko pretekstem, do zaprezentowania wspaniałych walk głównych bohaterów. Tak samo jest i w tym wypadku. Nie ma tu nic oryginalnego i odkrywczego, ale mimo to ogląda się go z przyjemnością, bo jest nakręcony sprawnie, akcja przebiega bardzo szybko i nie ma czasu doszukiwać się głębszego sensu zachodzących wydarzeń.

Gang złodziei, którym przewodzi Faith (DMX), kradnie diamenty należące do Linga (Mark Dacascos). Ten aby odzyskać swoją własność, porywa jego córkę. Jedynym ratunkiem dla Faitha jest przymierze z Su (Jet Li), oficerem taiwańskich tajnych służb....

Cradle 2   Cradle 2

Ponieważ w "Cradle 2" wystąpili prawdziwi eksperci sztuk walki (m.in. Jet Li i Mark Dacascos, a także zawodowi bokserzy i zapaśnicy), sceny walk stoją rzeczywiście na najwyższym poziomie. Mają w sobie coś z poezji, ale nie są przesłodzone, jak to często bywa w ostatnich produkcjach. Ponieważ odzwierciedlają życie uliczne, są bardziej drapieżne i surowe. Choreografia walk jest najmocniejszym punktem tego filmu. Pojedynki są naprawdę oryginalne i bardzo widowiskowe.

Cradle 2   Cradle 2

Reżyserem "Cradle 2" jest Andrzej Bartkowiak. Jego wcześniejsze dzieło "Romeo must die" ("Romeo musi umrzeć") odniosło tak duży sukces, że otworzyło mu szerzej bramy Hollywood i na tą produkcję dostał już znacznie więcej funduszy. Wygląda na to, że Bartkowiakowi dobrze pracowało się z poprzednią ekipą, bo i w tym filmie widać wiele znajomych twarzy. Przede wszystkim główni bohaterowie czyli Jet Li i DMX. To właśnie "Romeo must die" był pierwszym hollywoodzkim obrazem, w którym Jet Li zagrał główną rolę.

Cradle 2   Cradle 2

Obsada:
- Jet Li = Su
- DMX = Faith
- Gabrielle Union = Daria
- Mark Dacascos = Ling
- Kelly Hu = Sona
- Anthony Anderson = Tommy
- Tom Arnold = Archie

reżyseria: Andrzej Bartkowiak
zdjęcia: Daryn Okada
muzyka: John Frizzell

Gatunek:
akcja/kryminał/thriller

Rok produkcji: 2002

Oficjalna strona filmu:
http://cradle2thegrave.warnerbros.com

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.