magazyn Świat Nei Jia
NR 40 (LUTY-MAJ 2005)
JUBILEUSZOWE WYDANIE

Chen Taijiquan

SEMINARIUM Z MISTRZEM CHEN XIAOWANG WE WROCŁAWIU
Tomasz Grycan

W dniach 28 kwietnia - 3 maja 2005 r. odbyło się seminarium z mistrzem Chen Xiaowang we Wrocławiu. To już czwarta wizyta tego wielkiego eksperta chen taijiquan w moim rodzinnym mieście. Oprócz Polaków w imprezie uczestniczyli także entuzjaści taiji z wielu krajów Europy.

Program seminarium był tak skonstruowany, aby zarówno osoby początkujące jak i bardziej zaawansowane mogły znaleźć coś dla siebie. W czwartek i piątek dokładnie omówiona została tradycyjna długa forma "Laojia Yilu", w sobotę ćwiczenia "chan si gong" ("rozwijania jedwabnego kokonu"), a w niedzielę i poniedziałek "38 form".

W czasie tegorocznego pobytu Chen Xiaowanga we Wrocławiu odbyło się specjalne otwarte spotkanie (wstęp wolny) dla wszystkich osób zainteresowanych taijquan, nie tylko ćwiczących styl chen. Wiele pytań teoretycznych kierowanych do Mistrza kończyło się indywidualną korektą "zhan zhuang" (tzw. "pozycja naturalna"). Każdy z uczestników mógł się przekonać, jak bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie ciała w czasie praktyki taiji.

Na koniec imprezy odbył się specjalny "dzień instruktorski". Te treningi były przeznaczone tylko dla osób, które zajmują się uczeniem taijiquan. Chen Xiaowang bardzo gruntownie przeanalizował: "19 form", "38 form" i "Laojia Yilu". Instruktorzy mogli wyjaśnić sobie wszelkie wątpliwości związane z ruchem, a także skorzystać z indywidualnej korekty różnych pozycji z form. Oprócz praktycznych zagadnień związanych z taiji, Mistrz wygłosił też mały wykład na temat uczenia i roli nauczyciela.

 

Każde spotkanie z mistrzem Chen Xiaowang jest wielką inspiracją. Możliwość skorzystania z porad i korekt jest nieoceniona w poważnej praktyce taijiquan. Kolejne seminarium planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Już teraz zachęcam do udziału w nim.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.