magazyn Świat Nei Jia
NR 31 (SIERPIEŃ 2003)

Realacje z imprez

V MIĘDZYNARODOWY OBÓZ TAOISTYCZNY ROGLA 2003
Danuta Czarska

daczar@tenbit.pl

Tegoroczny, V Międzynarodowy Obóz Taoistyczny prowadzony przez Wielkiego Mistrza Chen Xiao Wanga, odbył się na Słowenii w Rogli w dniach od 13 do 20 lipca. Droga do ośrodka, położonego na wysokości powyżej 1500 m n.p.m., wije się ostrymi lukami. Docierając na miejsce, jesteśmy wynagrodzeni. Oddech, po życiu w mieście syci się rześkim powietrzem, ciszą. Wokół przestrzeń, horyzont zwieńczony górami, po nocnej burzy odsłaniają się ośnieżone szczyty Alp. Słoneczna pogoda towarzyszy wszystkim dniom. Sprzyjający klimat do dobrej praktyki.

Polacy z mistrzem

Grupa polska z W.M. Chen Xiaowangiem

W tym roku przyjechało z Polski 14 osób. Wszystkich uczestników obozu jest ponad 120. To budujące doświadczenie, że z rożnych krajów na świecie przyjeżdża tu tyle ludzi, w tym samym celu.

Polacy z mistrzem

Zajęcia prowadzone przez WM Chen Xiao Wanga obejmują stojącą medytacje, cha si qonq, laojia yi lu i naukę formy z włócznią. Forme 19 prowadzi Chen Yingjuin. Pchające dlonie - Chen Yingjuin i Jan Silberstorff. W programie obozu jest także taoistyczna medytacja z Liu Sichuanem, mnichem ze świątyni Louguantai oraz taoistyczne ćwiczenia jogi dla kobiet prowadzone przez Elene Lazaro.

mistrz Chen Yingjun

Dla tych, co znają już formę laojia yi lu, odkrywa się znowu coś nowego. Otwarcie świadomości na szczegóły, których dotąd jeszcze nie dostrzegaliśmy, uczy jak wchodzić w głębokie połączenie z czymś, co jest nam dobrze znane, po to by ustanowić z nim intuicyjną komunikację. Zakładanie, że znam już formę, że nie ma w niej nic nowego, hamuje nasz wzrost i to na wiele sposobów. Sztuka nie zna granic.

Mistrz mówi, nie wstydźcie się pytać o to samo 10 razy, ważne byście zrozumieli. Mistrz bardzo dokładnie pokazuje poszczególne sekwencje, omawia, koryguje, odpowiada na pytania. Ten system nauczania znamy już z wcześniejszych kontaktów z Mistrzem i jego ogromna znawstwo. Ale jest coś, co wymyka się zwyczajnemu opisowi. Mistrz dysponuje niezwykłą energia, w kontakcie, z która twój potencjał wzrasta, ma miejsce rozwój.

Dla nas Polaków szczególnie interesująca jest forma z włócznią, dotychczas nieuczona w Polsce przez Mistrza. Popołudniowe zajęcia przeznaczone na naukę tej formy, zaczynają się od ustawienia nas na hali, w której odbywają się zajęcia. Hala jest ogromna, lecz zaważywszy na liczbę uczestników, z których każdy dzierży długi kij w ręce, zadanie proste nie jest. Mistrz objawia niezwykły talent obejmując tę przestrzeń i każdego indywidualnego ćwiczącego tak, że dzięki pewnym, precyzyjnym ruchom ćwiczący odnajdują wystarczającą przestrzeń do praktyki. Znikają wszelkie wątpliwości, że kij wymknie się z dłoni, że zawadzi o kogoś, bądź, że ktoś zawadzi kijem o ciebie. W tym momencie będąc żywo zainteresowany, przybierasz właściwą postawę. Zostałeś zainspirowany i wprowadzony. Forma nosi nazwę Rozwijania kwiatu gruszy i kij białej małpy. Ta poetycka nazwa w praktyce skrywa w sobie siłę, przejawiającą się w stopach śmigających różnymi układami kroków, dłoni przeplatających kij w wielu kierunkach, tętni energia w zetknięciu z podłożem, wibruje głosem przecinającym powietrze. Kij oddzielny od ciebie nie jest, jest przedłużeniem twego ciała, twojej energii. Forma jest długa. Ale dla tych, co kochają chen taiji, obfituje w takie bogactwo, że szczęśliwie, że jest długa.

W ostatni dzień pokazy. Zaprezentowano tradycyjne i współczesne formy z rożnych styli. Z polskiej ekipy wystąpili, gorąco oklaskiwani: Basia i Adam Wypartowie, Agnieszka Janiak i Piotr Zięba. Furorę zrobiła Chinka prezentując miecz wu shu. Wu shu jest widowiskowe, akrobatyczne, Chinka śmigała w powietrzu prezentując fantastyczne opanowanie ciała. Był bis, a jakże.
Mistrz pokazał raz jeszcze formę z włócznią; lekkość, siłę, piękno.
Na koniec jeszcze rozdanie dyplomowi i pożegnania, które są wstępem do powitań.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.