Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia
NR 3 (WRZESIEŃ 1998)


 
Początek drogi

DŁOŃ LOTOSU W STYLU YANG
Ted Knecht, Bedford, Ohio, USA

Artykuł został udostępniony przez "Han Wei WuShu Newsletter" ( http://hanwei.com/ )

Tłumaczenie: Marek Andruszkiewicz

W tradycyjnych 108 formach stylu Yang Taijiquan (Tai Chi Chuan) istnieją tylko 4 techniki z podwójną pięścią ("Atak na Uszy", "Uderzenie Tygrysa", "Strzelanie z Łuku" i "Uderzenie Siedmiu Gwiazd"), natomiast pozostałe techniki ręczne wykonuje się z wykorzystaniem dłoni. Istnieje słynne "Pięć Pięści Taiji" ("Krok do Przodu, Przechwycenie i Uderzenie", "Uderzenie w Pachwinę", "Uderzenie w Dół", "Pięść pod Łokciem" oraz "Krok do Przodu i Uderzenie Pięścią"), w których prawa dłoń uformowana jest w pięść, natomiast lewa pozostaje otwarta. Istnieją także dwie techniki ręczne z wykorzystaniem haka ("Prosty Bicz" i "Pełzający Wąż"), ale druga dłoń również jest otwarta. Jak widać "otwarta" dłoń w stylu Yang Taijiquan spełnia bardzo ważną funkcję. Właściwie, to ze względu na techniki z wykorzystaniem dłoni, Taijiquan (pięść) powinno nazywać się Taiji Zhang (dłoń).
Styl Yang najlepiej charakteryzuje ułożenie dłoni zwane Dłonią Lotosu. Nazwa Dłoń Lotosu utworzona została przez mistrzów Li Chun Nian-a i Fu Zhong Wen-a, dwóch najlepszych uczniów Yang Cheng Fu. Ujednolicenie nazewnictwa było konieczne ze względu na standaryzację tradycyjnego stylu Yang Taijiquan. Podstawowe wymagania co do ułożenia dłoni odpowiadają również zasadom medycyny oraz wymogom sztuk walki.
Dłoń Lotosu tworzy się poprzez naturalne rozłożenie pięciu palców. Palce powinny być lekko zgięte (pysk tygrysa jest zaokrąglony), a środek dłoni lekko wklęsły. Prawidłowe ułożenie dłoni podczas praktyki Taiji powinno zawsze przypominać liść lotosu leżący na wodzie. Dokładne przestrzeganie prawidłowego ułożenia Dłoni Lotosu podczas praktyki Taiji prowadzi do następujących korzyści:

1) Otwarcie meridianów i regulacja przepływu qi oraz krwi
Spośród 12 meridianów znajdujących się w ciele człowieka sześć przebiega przez ręce. Dlatego, podczas praktyki Taiji, krążenie qi (chi) i krwi najlepiej uwidacznia się i jest odczuwane w rękach. Qi w rękach może być odczuwane jako mrowienie, gorąco, opuchnięcie lub inne zjawiska, takie jak np. u Dr. Mei pojawiające się w środkowych częściach palców .
Qi krąży w ciele przede wszystkim w meridianach, lecz może również funkcjonować w powiązaniu z układem obwodowych (krwionośnym). Krążenie qi w rękach wywołuje wiele istotnych skutków, jak otwarcie meridianów oraz regulacja przepływu krwi oraz qi. Dlatego każdy praktykujący Taiji podczas ćwiczeń powinien mieć na uwadze otwieranie meridianów i krążenie qi w rękach.
Dłoń Lotosu jest bez wątpienia ułożeniem dłoni, które pozwala w najkrótszym czasie doświadczyć qi. Takie ułożenie dłoni zgodne jest z naturą oraz jest wygodne dla ciała. Jednakże zbyt dokładne przestrzeganie ułożenia Dłoni Lotosu podczas praktyki Taiji może spowodować utratę odczuwania qi w rękach i ramionach.
Praktykę krążenia wewnętrznej qi można podzielić na dwie kategorie. Kategoria pierwsza to wtedy, gdy forma zewnętrzna prowadzi wewnętrzną qi, natomiast druga to wtedy, gdy wewnętrzne qi steruje formą zewnętrzną. W kategorii pierwszej odpowiednia forma zewnętrzna prowadzi wewnętrzną qi powodując wiele korzystnych zmian w ciele. Forma zewnętrzna to w tym przypadku oczy, ręce, tułów i nogi.
Są ludzie, którzy praktykują Taiji przez wiele lat i sporadycznie lub nigdy nie doświadczyli oddziaływania qi. Nawet w najcieplejsze dni ich dłonie nie stają się ciepłe lub zaczerwienione. Może to sugerować niewielkie korzyści zdrowotne takiej praktyki. Główną przyczyną tego problemu jest zwykle nieprawidłowa forma zewnętrzna, która ogranicza przepływ qi. Jeżeli trudności pojawiają się w osiągnięciu kategorii pierwszej, wówczas przejście do kategorii drugiej będzie bardzo trudne. I dlatego zachowanie odpowiedniej formy zewnętrznej jest niezbędne do osiągnięcia korzyści zdrowotnych Taiji.

2) Poprawienie umiejętności walki
W całej historii cenione były korzyści zdrowotne oraz umiejętności samoobrony Taijiquan. Lecz od kiedy stała się popularna broń współczesna, pierwotne aspekty bojowe Taiji zostały odsunięte na korzyść poprawy zdrowia. Aby zachować pierwotną tradycję Taiji, oprócz praktyki w celach zdrowotnych, powinno się je praktykować jako sztukę walki.
Istnieje osiem sposobów oddawania energii (Jin) w stylu Yang: "Odparcie", "Zawinięcie", "Nacisk", "Pchnięcie", "Pociągnięcie", "Rozdzielenie", "Uderzenie Łokciem" i "Uderzenie Barkiem". Spośród tych ośmiu sposobów w pierwszych sześciu wykorzystuje się dłoń. Tylko w dwu ostatnich do oddania energii wykorzystuje się łokieć i bark. Jedno z przysłów sztuk walki mówi, że "Dłoń Jest Potężniejsza Niż Dziesięć Pięści Razem". Między innymi dlatego dłoń spełnia tak ważną funkcję w Taiji jako sztuki walki.
Dłoń Lotosu sprawia, że kości, mięśnie i ścięgna rąk i ramion uzyskują naturalny, rozluźniony stan. Pozwala też na współdziałanie ręki i przedramienia do stworzenia wzajemnej siły potrzebnej do emisji eksplodującej siły oraz podczas akcji bicza Taiji. Przykładem takiej akcji jest forma "Prosty Bicz". Po uformowaniu haka za pomocą prawej dłoni, lewa oddaje energię w kierunku przeciwnika. Droga, po której prowadzona jest energia rozpoczyna się od pięty prawej stopy i prowadzi poprzez prawą nogę, do talii, pleców, lewego ramienia i w końcu do lewej ręki. Cały ruch podobny jest do ruchu falowego skórzanego bata. Jednakże, jeżeli podczas ruchu jakikolwiek mięsień lewego ramienia zostanie napięty, ruch się nie uda, nie pozwalając na wytworzenie odpowiedniej siły. W "Klasyce Taiji" mówi się, że "Forma jest w Rękach". Oznacza to, że jednym z warunków wytworzenia siły jest odpowiednie forma. Jeżeli nie jest wykonana prawidłowo, widoczne to będzie w rękach.

3) Ukazanie artystycznego piękna Taiji
Styl Yang posiada niezaprzeczalnie wysokie walory artystyczne. Spadkobierca trzeciej generacji stylu Yang mistrz Yang Cheng Fu pozostawił po sobie setki fotografii postaw stylu Yang. Wszyscy praktykujący styl Yang powinni traktować te fotografie jak skarb. Widać na nich piękno klasycznej, długiej formy stylu Yang Taijiquan. Każda forma dłoni to Dłoń Lotosu. Dla obecnego i przyszłych pokoleń fotografie te powinny stanowić standardowy model właściwych postaw długiej formy stylu Yang.
Kiedy ciało spełnia zasady yin i yang widoczne to jest w rękach. Na przykład w formie "Biały Żuraw Rozkładający Skrzydła" ramiona poruszają się po łuku w dół i krzyżują. Ruch ten powinien być wykonany tak, jakby się było orłem trzepoczącym skrzydłami. Lecz jeżeli ramiona będą napięte, wówczas istota tej formy nie będzie mogła być wyrażona.
Dłoń Lotosu jest głównym elementem stylu Yang Taijiquan i zamiarem autora jest przekazanie tego skarbu wszystkim praktykującym styl Yang na całym świecie. Tylko poprzez prawidłowe wykonywanie form można osiągnąć wymierne korzyści praktyki Taiji.

Dr Mei Ying Sheng jest doktorem nauk medycznych i mistrzem tradycyjnego stylu Yang Taijiquan. Praktykuje Taiji od ponad 40 lat i był uczniem wielkiego mistrza Fu Zhong Wen-a z Szanghaju w Chinach. Wielki mistrz Fu był jednym z najlepszych uczniów Yang Cheng Fu. Dr Mei obecnie uczy wraz z córką stylu Yang Taiji w Shen Zhen w Chinach.

Ted W. Knecht jest uczniem Mei Ying Sheng-a i zajmuje się tłumaczeniem tekstów Dr Mei-a o Taijiquan.
 
Powrót do spisu treści
 


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.