magazyn Świat Nei Jia
NR 29 (KWIECIEŃ 2003)
SPECJALNE JUBILEUSZOWE WYDANIE

Feng Shui

CZY FENG SHUI TO PRZESĄDY?
Lidia Szarek, Howard Choy

biuro@fengshui.biz.pl

Feng Shui (czyt. foong szułej lub foong szłii) dla jednych to nic nie mówiące, obco brzmiące słowa, dla innych fascynująca nauka i sztuka w jednym, a dla wielu synonim kolejnego zbioru zabobonów i przesądów lub też nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy.

Słownik Oxford definiuje przesądy jako "wszelkie ślepo przyjmowane wierzenia lub pojęcia". Tak więc osoby uważające feng shui za przesądy będą uważały, że feng shui to wiara lub pojęcie przyjmowane bez względu na jakikolwiek powód czy logikę.

Czy o to właśnie chodzi? Czy to prawda, że feng shui jest tylko po prostu wierzeniem? Czy analizy feng shui rzeczywiście nie mają powodu, uzasadnienia, czy teoretycznej podstawy?

Feng shui to nie przesądy...

Feng shui nie jest tylko po prostu wierzeniem. Nie musimy w nie wierzyć, by działało. Gdy mieszkamy w środowisku ze złym feng shui, prędzej czy później w jakiś sposób wpłynie ono na nas. Możemy nie zauważyć, że to wpływ feng shui: możemy po prostu czuć się nie komfortowo lub z jakiegoś powodu niepewnie, lecz nie potrafiąc tego określić. Feng shui posługuje się zasadami i terminologią do opisania tego stanu bycia w nie-równowadze, ponieważ samo feng shui to zbiór zasad i reguł, które zostały opracowane na podstawie obserwacji, doświadczeń oraz analiz zależności człowieka i jego otoczenia Teoretyczne ramy feng shui oparte są o chińską metafizykę, której źródła pochodzą z obserwacji natury i interakcji, wzajemnego oddziaływania sił yin i yang w naszym środowisku. Mamy tu do czynienia z potężnym zasobem wiedzy gromadzonej na przestrzeni 4 tysięcy lat rozwoju praktyk feng shui.

Z drugiej jednak strony...

Powiedzieć, że feng shui jest całkowicie pozbawione wierzeń, także nie jest prawdą. Istnieje wiele przykładów karygodnych błędów interpretacji metafizyki; klasycznym przykładem jest tu stara metoda feng shui zwana "Wu-Yin-Xing-Li" - interpretowanie pomyślności domu w odniesieniu do pięciu dźwięków nazwiska właściciela. Metoda ta została ostro skrytykowana przez uczonego z czasów dynastii Han, Wang-Chong'a (ur. w 27 r.n.e.) i następnie odrzucona z praktyki feng shui.

Natomiast inną kwestią "wiary" jest, że tak naprawdę chodzi o siłę umysłu jaką każdy z nas posiada, niezależnie od tego czy pochodzi ze Wschodu czy z Zachodu. Siłę przywiązania do pewnych symboli, których jest wiele w każdej kulturze.

Jako że feng shui w swej praktyce wymaga stosowania wieloprzedmiotowego podejścia, nie powinniśmy na nie patrzeć wyłącznie z Zachodniego, naukowego punktu widzenia. Feng shui jest bowiem także sztuką. Znaczna część każdej analizy feng shui wymaga osobistej i subiektywnej interpretacji zebranych danych. Konsultant musi dokonać wyważenia czynnika subiektywnego i obiektywnego danej sytuacji. Według Chińczyków umysł jest powiązany z sercem (Xin-Yi), dzięki czemu nauka i sztuka mogą egzystować i powinny egzystować jako jedna dyscyplina zamiast dwóch odrębnych jednostek.

Koniec końców feng shui zajmuje się wzajemnym oddziaływaniem środowiska i jego użytkownika. Ponieważ tym użytkownikiem jest człowiek, a z natury jesteśmy istotami po części racjonalnymi, a po części irracjonalnymi, dlatego też feng shui musi także być po części naukowe (racjonalne), a po części intuicyjne (irracjonalne).

Tkwi w nas irracjonalny lęk przed przesądami...

Jeśli potrafimy zaakceptować wyobrażenie, że wszystko w naturze składa się z yin i yang - wzajemnie uzupełniających się przeciwności, dlaczego nie moglibyśmy zaakceptować faktu, że za racjonalnymi myślami stoi intuicja i irracjonalne odczucia, sprawiające wrażenie przesądów? Dlaczegóż nauka i wiara nie mogłyby istnieć wzajemnie, jedna u boku drugiej? Zachodnia nauka nie posiada wszystkich odpowiedzi na wszystko. Chińska nauka mogłaby być zdolną dostarczyć niektóre z brakujących odpowiedzi. Sceptycy są dobrzy w atakowaniu irracjonalności i wierzeń, lecz nie zdają sobie oni sprawy, że w swym ochoczym i radosnym poparciu dla Zachodniej nauki i racjonalności są równie irracjonalni "dają diabłu więcej siły, niż zasługuje".

Feng shui jest jedyne w swoim rodzaju ....

Rozumiemy przez to, że stara się pracować z przeciwstawnymi siłami natury. Jest niezwykle skomplikowane w praktykowaniu, mimo, że zasady i cele są dosyć bezpośrednie. Poszukuje równowagi i ładu, zarówno w nas, jak i w środowisku zewnętrznym. Odrzucić je jako zwykły przesąd oznacza odrzucenie cennego źródła wywodzącego się z chińskiej kultury.

"Człowiek Zachodu, to człowiek ekstremów, który nie potrafi dostrzec zgodności tego co pozytywne i tego, co negatywne . Stara się o pozytywy i wypiera się negatywów. Identyfikuje się z jedną skrajnością, którą czyni celem i bogiem swego życia. Lecz to, co przeciwne wciąż pozostaje i oddziałuje na niego. Niezdolny dosięgnąć swego boga uważa się za samowystarczalnego a będąc samowystarczalnym tworzy jednostronne rzeczy, które dzielą naturę, a w następnej kolejności rozdzierają człowieka i niszczą jego porządek. Walczy z demonem w sercu i w akcie desperacji uruchamia negatywy i czyni zniszczenie. Zwraca się do nauki, technologii i wzorów by stworzyć maszyny, które przyniosą szczęście człowiekowi po to tylko, by odkryć, że przynoszą one także nieszczęście. Szczęście i cierpienie, które przywołał - nazywa postępem i uważa to za misję swego życia".[1]

Nie daliśmy w powyższym materiale czarno-białej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Nie chodzi nam bowiem o to, by narzucać Czytelnikowi ostateczne rozwiązanie i nakazywać mu myśleć w określony sposób. Pokazaliśmy tu ścieżki, niektóre dobrze widoczne i wyraźne, niektóre ukryte, tak, by Czytelnik sam, biorąc pod uwagę także swoje własne doświadczenia, wypracował swoje własne podejście do tej kwestii, by sam mógł dać sobie odpowiedź.

Przypisy:

1. - Taoista mówiący do Wolfram'a Eberhard'a w jego książce napisanej z Hedda Morrison'em, Hua Shan - The Taoist Sacred Mountain in West China, Vetch and Lee Ltd, Hong Kong, 1974

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.