Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 12 (CZERWIEC 2000)

Fung Yen - 8 kB

Autor wykonujący
formę "Babu"
na terenie klasztoru Shaolin
- Fung Yen
"Pięść Oka Feniksa"

FUNG YEN - PIĘŚĆ "OKA FENIKSA"
Sławomir Pawłowski

"Nie ma osób odpornych na ciosy, są jedynie ludzie źle trafieni"
Feliks Stamm

Ucząc się u mistrza Jing Jin Fu w Fuzhou stylu Shaolin Xiang Dian Luohan Quan miałem możliwość opanowania odmiany stylu Luohan wykorzystującej jako główną broń anatomiczną słynną pięść "oka feniksa".

Jak wiadomo, porażka lub zwycięstwo w walce zależą od psychicznego samo opanowania, właściwej strategii, szybkości, dynamiki, dokładności oraz siły technik ataku i obrony. W celu zwiększenia efektywności własnych działań, chińscy bokserzy stworzyli i udoskonalili na przestrzeni wieków wiele efektywnych metod walki, jak np. techniki "zatrutej ręki", "żelaznej pięści i dłoni", ucisków na sploty nerwowe i naczynia krwionośne, oraz słynną i szczególnie popularną w południowo chińskich systemach Kung Fu technikę pięści "oka feniksa". Zakres destrukcyjnego oddziaływania ciosów zwiększano utwardzając i hartując powierzchnie uderzeniowe własnego ciała oraz formując je w takie kształty, by uderzenia wywierały jak największy niszczycielski efekt. Przykładem tego jest właśnie specyficznie uformowana pięść "oka feniksa" określana chińskimi terminami fung yen lub dan tzu gieh, a w języku japońskim jako ippon ken, oznaczającymi "pięść kostki jednego palca". Specyficzny kształt pięści fang yen pociągnął za sobą konieczność transformacji techniki zadawania uderzeń , mających trafiać wyłącznie w ściśle określone punkty ciała przeciwnika. W tym celu stworzono nowe, oryginalne metody treningowe, dostosowując je do wysoce agresywnej, preferującej jednoczesność akcji obrony i kontrataku strategii stylu. Jedno z jego haseł głosi:

"Atakuj atak uderzając pięścią oka feniksa"

Kształt pięści:
Tworząc pięść "oka feniksa" zaciskamy mały, serdeczny i środkowy palec dłoni tak jak w przypadku formowania zwykłej pięści, natomiast palec wskazujący zginamy w jego środkowym stawie, opieramy i silnie zaciskamy na zgiętym i dociśniętym do środkowego palca kciuku, pełniącym funkcję jego podpory i usztywnienia. Wysunięty środkowy staw palca wskazującego jest jej właściwą powierzchnią uderzeniową. Właściwie uformowana i zaciśnięta pięść fang yen tworzy zwarty i twardy monolit, bez wolnych przestrzeni lub słabych miejsc, stając się jedną z najgroźniejszych broni anatomicznych walczącego człowieka.

Fung Yen - 21 kB Fung Yen - 21 kB

Atak punktu "tai yang"

Cios w oko

Punkty trafień:
Fung Yen - 13 kB

Cios na punkt wstrząsorodny
na stawie kolanowym

Jak wspomniałem, głównym powodem dla którego stworzono kształt pięści "oka feniksa" było dążenie do osiągnięcia maksymalnej destrukcyjności własnych uderzeń. Aby tak się stało, ciosy zadaje się z chirurgiczną wręcz dokładnością wyłącznie we wstrząsorodne i witalne punkty ciała przeciwnika, często niedostępne dla uderzeń zwykłą pięścią. Usytuowane od szczytu głowy do podbicia stóp, są one połączone z ośmioma zbiornikami, tzw "Chi Mei", dwunastoma meridianami oraz wewnętrznymi organami i narządami, jak np. serce lub płuca. Celne trafienie zaburza cyrkulację energii "chi" lub krwi, wywołuje szok nerwowy , uszkadza lub niszczy dany narząd bądź organ. Efektem jest najczęściej zaburzenie oddychania, utrata przytomności, ślepota, paraliż lub śmierć uderzonego. Atakuje się między innymi punkty położone na: skroni tai yang i tai yin, z boku żuchwy ya sha, nad górną wargą ren zhong, karku u podstawy czaszki ya men, między łopatkami ling tai, łopatce tian zong, pod pachą ji guan, splocie słonecznym hsin kan, między żebrami da bao, u podstawy żeber qi men, podbrzuszu dan tien, kroczu sha yin, podbiciu stopy yong guan, a także gałki oczne, między żebrowe zakończenia nerwowe, kłębuszki nerwowe, naczynia krwionośne i inne.

Już samo silne uderzenie przeciwnika ciosem fang yen głęboko wnika w jego organizm, uszkadzając go. Trafienie w witalny punkt zwielokrotnia jego niszczycielski efekt, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia przeciwnika.

Fung Yen - 21 kB Fung Yen - 23 kB

Cios w punkt "ren zhong"

Cios w kłębuszek nerwowy na szyji

Metody treningowe:
Aby uniknąć powyższych zagrożeń w trakcie treningów , a jednocześnie wykształcić i rozwinąć szybkie, precyzyjne i silne ciosy doskonali się na specjalnie do tego przystosowanych przyrządach, tj. "papierowej tablicy ", drewnianym manekinie, elastycznej desce do uderzeń (jap: makiwara) oraz worku wypełnionym piaskiem. "Papierowa tablica" jest prostokątną drewnianą płytą przytwierdzoną do ściany, na której naniesiony jest naturalnych rozmiarów zarys ludzkiego ciała. W obrębie zarysu, we właściwych miejscach (tj. położenia punktów witalnych) przytwierdzone są nakładki przeznaczone do uderzeń. Wykonane są one ze złożonego i wciśniętego w bambusowe pierścienie papieru lub z krążków elastycznej gumy.

Fung Yen - 23 kB Fung Yen - 18 kB

Cios na spojenie łonowe

Cios w punkt "sha yin"

Drewniany manekin jest naturalnej wielkości drewnianą figurą stojącego człowieka przytwierdzoną do ściany lub podłoża. Na jego ciele, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku manekinów do nauki akupunktury, usytuowane są wgłębienia (tutaj o średnicy około trzech centymetrów, wypełnione papierem lub gumą, bądź nakładki takie jak na "papierowej tablicy"), służące do zadawania ciosów.

Fung Yen - 23 kB Fung Yen - 20 kB

Uderzenie w punkt witalny
na "grzbiecie" stopy

Rozdzielenie chwytu i
kontratak na punkty Da Bao
położone miedzy żebrami

Deska do uderzeń (jap. makiwara), jest elastyczną i unieruchomioną w podłożu, zwężającą się nieznacznie ku górze drewnianą deską . Jej górny " sprężynujący" odcinek przeznaczony do uderzeń otoczony jest grubą warstwą papieru lub płótna, bądź też konopnego sznura. W trakcie uderzeń hartuje się powierzchnię uderzeniową, rozwija siłę i szybkość ciosów. Do treningu na niej dopuszczani są wyłącznie zawansowani uczniowie, potrafiący właściwie uformować pięść fang yen, trenujący wcześniej na innych przyrządach .Jest on traktowany jako uzupełniający dla ćwiczeń z partnerem, treningu na "papierowej tablicy", drewnianym manekinie i worku wypełnionym piaskiem. Po każdym treningu na desce do uderzeń bezwzględnie wymagane jest użycie ziołowych wywarów nie dopuszczających do powstania urazów uderzającej pięści.

Worek wypełniony piaskiem jest zawieszony na ścianie. Służy zarówno do treningu uderzeń ręcznych, jak i kopnięć nożnych.

Kończąc należy podkreślić, że w toku nauczania technik pięści fang yen ,dużą wagę przywiązuje się do wpajania uczniom i utrwalania w nich postawy samo opanowania i przestrzegania zasad prawości moralnej. Muszą być oni świadomi, że techniki "oka feniksa" mogą użyć wyłącznie w naprawdę uzasadnionych okolicznościach.

Gdynia 1999-08-11

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.