magazyn Świat Nei Jia
NR 38 (PAŹDZIERNIK 2004)

Kino

"FIGHTER IN THE WIND"
Tomasz Grycan

Na początku XX wieku Choi Bae-dal jako małe dziecko zafascynowany koreańskimi sztukami walki pobiera nauki u Beom-su. Jego edukacja zostaje przerwana, gdy nauczyciel musi uciekać przed Japończykami okupującymi Koreę. Lata mijają i młody Bae-dal zafascynowany lotnictwem, zaciąga się do japońskiej armii, aby zostać pilotem. Kiedy kończy się II Wojna Światowa, pozostaje w kraju Kwitnącej Wiśni i stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Mieszka w biednej dzielnicy wśród emigrantów z Korei, którzy są nieustannie poniżani przez Japończyków. W czasie jednej z akcji lokalnych gangsterów, życie Choi Bae-dala ratuje niespodziewanie Beom-su. Będąc pod dużym wrażeniem niesamowitej sprawności swojego dawnego nauczyciela, Bae-dal postanawia mu dorównać i przekonuje Beom-su, aby znowu uczył go sztuk walki. Za wzór bierze sobie Musashiego Miyamoto, najsłynniejszego samuraja Japonii, który stoczył dziesiątki zwycięskich pojedynków. Od tej pory Choi Bae-dal stara się zostać najlepszym wojownikiem i pokonać wszystkich mistrzów sztuk walki....

Historia opowiedziana w "Fighter In The Wind" jest wzorowana na życiu Masutatsu Oyamy, twórcy Kyokushin Karate.

W filmie dość oryginalnie zrealizowane zostały sceny pojedynków. Nie jest łatwo wymyślić coś nowego i przyciągnąć uwagę widza. Cała trudność w tego rodzaju produkcjach polega na tym, aby pokazać brutalną skuteczność, a zarazem piękno walki.

W "Fighter In The Wind" bardzo ciekawie przedstawiono proces samodoskonalenia się głównego bohatera. Zwłaszcza jego samotny pobyt w górach i ciężki trening jakiemu się tam poddał. Życie Choi Bae-dala jest doskonałym przykładem na to, że każdy kto chce być najlepszy, musi najpierw pokonać samego siebie. Musi zapanować nie tylko nad swoim ciałem, ale przede wszystkim nad własnym umysłem i duchem. Tylko ktoś w pełni zjednoczony, mający jasny cel przed sobą, może wygrać każdą walkę.

"Fighter In The Wind" kończy się słowami:

"Boję się walczyć. Boję się, że ktoś mnie pokona.
Ale bardziej boję się zostać kaleką, niż zginąć w walce!
Jednak zawsze staram się znaleźć nowego przeciwnika."

"Człowiek może być biedny. Ale dopóki ma cel i usiłuje go osiągnąć... jest piękny".

Choi Bae-dal

Obsada:
Dong-kun Yang = Choi Bae-dal
Aya Hirayama = Yoko
Masaya Kato = Kato
Tae-woo Jeong = Chun-bae
Doo-hong Jung = Beom-su
 
reżyseria = Yun-ho Yang
scenariusz = Yun-ho Yang
zdjęcia = Ok-Hyun Shin
muzyka = Man-Sik Choi

Oryginalny tytuł:
"Baramui Fighter"

Gartunek:
akcja/dramat

Produkcja:
Korea Południowa, 2004 r.

Internet:
www.fighter2004.co.kr

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.