Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 19 (SIERPIEŃ 2001)

IV EUROPEJSKIE FORUM TAIJIQUAN I QIGONG
Andrzej Kalisz

yiquan@yiquan.com.pl
http://www.yiquan.com.pl

Jedną z cyklicznych imprez organizowanych przez Europejską Federację Taijiquan i Qigong jest odbywające się co 2 lata Europejskie Forum Taijiquan i Qigong. Jest to okazja do spotkania instruktorów i adeptów nie tylko taijiquan i qigong, ale w ogóle systemów wewnętrznych z całej Europy. W tym roku forum odbyło się w Pradze w dniach 15-22 lipca.

Już jesienią ubiegłego roku organizatorzy forum (których poznałem wcześniej w Chinach) zwrócili się do mnie z prośbą o poprowadzenie w trakcie forum warsztatów poświęconych yiquan. Także kilkoro z moich uczniów postanowiło udać się ze mną do Pragi i wziąć udział w forum. Specjalna zniżka dla uczestników z Europy Środkowej i Wschodniej sprawiła, że była to dla nich niezwykła okazja.

14 lipca dwoma samochodami wyruszyliśmy z Warszawy. Po południu dotarliśmy do Złotego Stoku, na skraju Gór Złotych w Sudetach. Tam mieliśmy okazję zwiedzić muzeum kopalni złota, łącznie z dwiema podziemnymi trasami turystycznymi. Dużą atrakcją był podziemny wodospad, jeden z największych w Europie. Od przyszłego roku będą tam organizowane także spływy pontonami w częściowo zalanych sztolniach.

Po nocy spędzonej w pensjonacie przy kopalni złota wyruszyliśmy w dalszą drogę, przed dotarciem do Pragi zatrzymując się w Jiczynie, miejscowości bliskiej sercu pokolenia które wychowało się na dobranockach o rozbójniku Rumcajsie. Trochę czasu zajęło nam błądzenie po Pradze, lecz w końcu trafiliśmy na miejsce. Zakwaterowano nas w akademiku w pokojach o bardzo przyzwoitym standardzie. Ja i inni instruktorzy zamieszkaliśmy w jego części "hotelowej". Wieczorem odbyło się przyjęcie powitalne, z czeską muzyką ludową i obfitym bufetem (także dla wegetarian), w trakcie którego dokonano prezentacji instruktorów.

Już następnego ranka zaczęła się pierwsza tura zajęć. Niestety kłopoty z zegarkiem sprawiły, że swój warsztat rozpocząłem nieco później niż planowano. Jednak grupa uczniów czekała na mnie i w trakcie dołączyły jeszcze kolejne osoby. W kolejnych prowadzonych przeze mnie zajęciach brali udział także inni instruktorzy zaproszeni na Forum: Karel Koskuba (z którym umówiliśmy się też na kolejne spotkanie w Pekinie), Niels Klug, Georgi Denichin, Josef Zverina. Warsztaty te w założeniu miały pomóc w wyrobieniu sobie pewnego ogólnego pojęcia o yiquan, dzięki poznaniu wybranych ćwiczeń z różnych grup metod treningowych oraz podstawowych koncepcji yiquan. Z całą pewnością zainteresowały wiele osób i sprawiły, że ich wiedza o tym systemie jest już nieco większa niż, że "yiquan to zhan zhuang". Starałem się, by uczestnicy mogli zrozumieć, na czym polegają zarówno pozycje "zdrowotne" jak i "bojowe", testowanie siły - shi li i emisja siły - fa li. Dużo uwagi poświęciłem także relacji pomiędzy ćwiczeniami pchających rąk - tui shou a wolną walką - san shou.

Andrzej Kalisz prezentuje Jian Wu
- zaawansowaną metodę treningową Yiquan

Oczywiście poza moimi warsztatami uczestnicy forum mieli do wyboru także wiele innych. Poza moją skromną osobą zajęcia prowadzili:

- Dan Docherty - na przełomie lat 70. i 80., jako przedstawiciel taijiquan, wygrywał mistrzostwa  Azji południowo-wschodniej w walkach full-contact, dziś zaś jego uczniowie próbują sił w Vale Tudo. Podczas forum Dan koncentrował się na aplikacjach taijiquan typu qin na i shuai-jiao,

Uczniowie Dana Docherty prezentują sekwencję tui shou

- Jan Silberstoff - znany w Polsce znakomity instruktor stylu Chen taijiquan, nauczał formy i pchających rąk,

- Karel Koskuba - koncentruje się na stylu Chen taijiquan, ale zajmuje się także innymi stylami wewnętrznymi, także w pewnym stopniu yiquan. Jego warsztaty poświecone były ćwiczeniom pozwalającym w łatwy sposób zrozumieć, co kryje się za pojęciem "siły wewnętrznej".

Karel Koskuba (z prawej) prowadzi warsztat.
Swoją "siłę wewnętrzną" sprawdza Georgi Denichin

- Eva Koskuba - zajmuje się w zasadzie tym samym co jej mąż Karel. Podczas forum nauczała qigong sześciu harmonii.

- Anya Meot - uprawia styl Yang taijiquan według przekazu Dong Yingjie. Nauczała szybkiej formy stylu Yang.

Anya Meot z uczniami w trakcie pokazu stylu Yang taijiquan

- Ronnie Robinson - instruktor stylu Yang taijiquan. Tym razem nauczał formy qigong "Dzikiej Gęsi",

- Niels Klug - styl Yang taijiquan w wersji Williama C.C. Chena, organizator słynnych spotkań w Hannowerze poświęconych pchającym rękom. Podczas forum koncentrował się na wyjaśnieniu mechaniki ruchu w formie i pchających rękach.

- Antoine Ly i Marriane Plouvier - styl Yang taijiquan. Nauczali formy z wachlarzem.

- Georgi Denichin - prekursor koreańskich i japońskich sztuk walki w Bułgarii, obecnie uprawia styl Yang taijiquan. Nauczal podstawowych ćwiczeń stylu Yang.

- Vit Vojta - styl Chen taijiquan - prowadził zajęcia poświęcone ćwiczeniom chan si gong.

Vit Vojta prowadzi warsztat stylu Chen taijiquan poświęcony chan si gong.

- Song Fengyun - żona Vita Vojty, styl Chen taijiquan. Jej warsztaty były poświęcone zagadnieniu ciągłości ruchu w stylu Chen taijiquan,

- Josef Zverina - prekursor karate w Czechach, obecnie uprawia także styl Chen taijiquan. Warsztaty poświęcone były formie tensho pięciu zwierząt,

- Albert Yefimov - "sekretny przekaz" stylu Yang. Warsztaty koncentrowały się na tui shou.

- Roswitha Flucher - styl Yang taijiquan. Motywem przewodnim jej warsztatów były ćwiczenia służące zdrowiu kręgosłupa.

Codziennie odbywały się też wykłady. Najciekawsze wygłosili Karel Koskuba (interpretacja "pustej siły" i odczuć związanych z qi) i Stephane Zimmer (procesy zachodzące w korze mózgowej w trakcie nauki taijiquan). Po wykładach przychodziła pora na małe pokazy. Ja pierwszego dnia przedstawiłem w skrócie metody treningowe yiquan. Szkoda, że akurat wtedy widownia nie była zbyt liczna. Chociaż to właśnie ten pokaz zwrócił uwagę np. Nielsa Kluga. W kolejnych dniach pokazy były określone tematycznie na zasadzie, że demonstrowane były fragmenty formy taijiquan (np. pojedynczy bicz, czy rozczesywanie grzywy dzikiego konia), jej zastosowania i objaśniane zasady wykonania w różnych szkołach taijiquan. Oczywiście ponieważ w yiquan tych sekwencji nie ma, mnie demonstracja omijała. Natomiast uwagę widzów niewątpliwie zwracały pokazy Dana Docherty oraz Jana Si lberstoffa i Karela Koskuby. Jan i Karel pokazywali i objaśniali tę samą sekwencję stylu Chen w wersji laojia (Jan) i xinjia (Karel).

Środowe popołudnie przeznaczone było na odpoczynek i zwiedzanie Pragi. Organizatorzy przygotowali dwie trasy: śladami Franza Kafki i śladami dzielnego wojaka Szwejka. Oczywiście większa grupa wybrała drugą trasę. Chociaż wiele osób wolało w ogóle zwiedzać Pragę we własnym zakresie. Tak zrobiliśmy  i my, a przynajmniej większa część naszej grupy. Dołączył do nas też Leosz, mój uczeń z Brna. Zrobiliśmy kilkugodzinną pieszą trasę, poczynając od Wyszehradu, przez wyspy na Wełtawie, stare miasto i oczywiście most Karola. Ponieważ musiałem prowadzić warsztaty, a także udzielałem dodatkowych lekcji Leoszowi, poza tym jednym dniem nie miałem więcej czasu na zwiedzanie. Jednak pozostałe osoby z naszej grupy poświęciły mu nieco więcej czasu. Niewątpliwie Praga jest tego warta.

21 lipca odbył się kongres Europejskiej Federacji Taijiquan i Qigong. W jego trakcie Georgi Denichin przedstawił propozycję zorganizowania kolejnego forum (lipiec 2003) w górach Riła w Bułgarii. Propozycja ta bardzo spodobała się naszej grupie, i nie tylko nam. Jednak wkrótce wysunięte mają być także inne propozycje, a decyzja o miejscu forum zostanie podjęta we wrześniu.

Tego samego dnia po południu odbyły się oficjalne pokazy instruktorów. Umieszczenie ich w ostatnim dniu forum było niestety ewidentnym błędem organizatorów. Wiele osób dopiero teraz stwierdziło, że przegapili ciekawe warsztaty (ponadto niektórzy z instruktorów, np. Jan Silberstoff i Niels Klug już dzień wcześniej wyjechali z Pragi). Wszyscy byli zgodni co do tego, że pokazy powinny forum rozpoczynać a nie kończyć i zwrócono uwagę, by dopilnowano tego podczas następnego forum.

Wieczorem odbył się bankiet pożegnalny. Serwowano zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie (tak samo było podczas wszystkich posiłków w stołówce). Song Fengyun, która jest nie tylko instruktorką stylu Chen taijiquan, ale także śpiewaczką opery pekińskiej, przy akompaniamencie zespołu złożonego ze studentów sinologii (filologii chińskiej) zaprezentowała kilka standardów chińskiej muzyki ludowej, w nieco tylko unowocześnionej aranżacji. Później chłopcy grali już i śpiewali sami (oczywiście po chińsku), wykonując przeboje chińskiego rocka i sprawiając, że miłośnicy systemów wewnętrznych z całej Europy tłumnie wylegli na parkiet. Gdy ucichł rock, Ronnie Robinson namówił jedną z Bułgarek, którą "podsłuchał" jednego z poprzednich wieczorów, by zaśpiewała. Kto pamięta chór Bułgarek Bregovica, ma wyobrażenie o co chodzi. Następnie śpiewała i grała na gitarze Rosjanka (zresztą polskiego pochodzenia). Antoine Ly zaśpiewał w wersji bardziej tradycyjnej jedną z chińskich pieśni ludowych, którą wcześniej wykonała Song Fengyun. Natomiast Ronnie Robinson wykorzystał gitarę Rosjanki jako strzelbę w humorystycznej scence pantomimicznej, której tu jednak nie będę streszczał. W sumie było ciekawie i wesoło. O tym, że Czechy są krajem piwa wszyscy doskonale wiedzą, nie będę zatem poruszał tu tego wątku. Natomiast warto wspomnieć 16 letnią whisky (single malt), którą Dan Docherty (mieszkający wprawdzie w Londynie, ale Szkot) częstował podczas bankietu pozostałych instruktorów. Szkoci znają się na whisky.

Forum było niewątpliwie bardzo interesującą imprezą. Każdy adept taijiquan lub innego systemu wewnętrznego mógł tu znaleźć dla siebie coś ciekawego, wzbogacającego wiedzę i doświadczenie. Warto by polscy adepci systemów wewnętrznych częściej brali udział w takich spotkaniach. Dla mnie natomiast była to okazja do zaprezentowania szerszej publiczności mało jeszcze poza Chinami znanego systemu yiquan. Zaowocowało to m.in. wstępnymi zaproszeniami do poprowadzenia warsztatów yiquan w kilku krajach europejskich.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.