magazyn Świat Nei Jia
NR 45 (WRZESIEŃ 2009)

Yang Taijiquan

MISTRZ TAIJI QUAN GAO TAO
PIERWSZY NAUCZYCIEL MISTRZA YANG JWING MINGA

N. Yang, M. Vigil i D. Silver

Materiał udostępniony 15.09.2009 r. przez Warszawską Szkołę Tai Chi - "YMAA Warszawa"

Pierwszym mistrzem Taijiquan Dra Yanga był Wielki Mistrz Gao Tao, z którym Dr Yang stracił kontakt przeprowadzając się na studia do Stanów Zjednoczonych. Mistrz został odnaleziony w Tajwańskim Taipei, gdy w 2005 roku powrócił do nauczania Taijiquan. Upłynęło ponad 40 lat, kiedy Dr Yang widział go po raz ostatni.

Znaczną część fundamentalnych teorii i założeń YMAA zawdzięczamy tradycyjnym przekazom Mistrza Gao. Jesteśmy nad wyraz szczęśliwi wiedząc, że Mistrz jest w dobrej formie i nadal naucza Taijiquan. We wcześniejszych wywiadach Dr Yang wielokrotnie podkreślał, że jest bardzo szczęśliwy, iż mógł rozpocząć naukę Taijiquan u Wielkiego Mistrza Gao - niezwykłego nauczyciela, który szczególnie podkreślał bojowe aspekty Taiji.

Szczególne podziękowania kierujemy do Noelle Kasai za nieopisaną pomoc w staraniach, by doprowadzić do spotkania Dra Yanga i Mistrza Gao, które ma mieć miejsce podczas tegorocznych październikowych Mistrzostw Świata Tai Chi Chuan.

Wspomnienia mistrza Yang Jwing Minga

Wywiad z Dr. Yangiem, Journal of Asian Martial Arts, nr 12, 2003, Michael De Marco.

Tydzień po tym, jak Mistrz Cheng polecił mi podjęcie nauki Taijiquan, odkryłem, że w pobliżu w Prowincjonalnej Szkoły Średniej, do której akurat uczęszczałem, pracował nauczyciel języka angielskiego i Taijiquan. Postanowiłem pójść do niego i błagać, by przyjął mnie na swojego ucznia. Pewnego poranka wstałem bardzo wcześnie i udałem się do jego szkoły. Ujrzałem go prowadzącego zajęcia Taijiquan z pięcioma uczniami. Przypatrywałem im się przez chwilę z dużej odległości i gdy tylko nadarzyła się ku temu sposobność, podszedłem do niego nieśmiało, kłaniając się z pokorą. Powiedziałem mu, że mam problem ze swoimi narządami wewnętrznymi i pragnę ćwiczyć Taijiquan, by je uzdrowić. Pan Gao Tao miał wtedy 29 lat. Przybył do Tajwanu razem z General Chiang Kai-shek. Nie miałem żadnego pojęcia o pochodzeniu nauczanego przez niego stylu i nawet o to nie pytałem. Wiedziałem tylko, że uczyliśmy się stylu Yang. Nie wiedziałem także nic o jego rodowodzie. Szczerze mówiąc nawet o to nie dbałem, jako że moim głównym celem była przede wszystkim poprawa stanu zdrowia. Ponadto w tamtych czasach pytanie nauczyciela o jego zaplecze było bardzo nie na miejscu, bowiem wszyscy nauczyciele byli niezwykle surowi. Pan Gao był tego doskonałym przykładem.

Przyglądał mi się przez chwilę po czym zapytał: "Czy naprawdę chcesz się uczyć Taijiquan?" Odpowiedziałem twierdząco. "Musisz przychodzić tu każdego ranka o w pół do siódmej. W przeciwnym razie wylatujesz", rzekł. Zgodziłem się. Następnie kazał mi stanąć nieruchomo, położył obie dłonie na mojej klatce i niespodziewanie odrzucił mnie na jakieś 5 metrów. Poprosił żebym znów do niego podszedł i powiedział: "Teraz znasz już potęgę Taiji. Odtąd będziesz posłuszny". Rozpocząłem więc swoje codzienne ciężkie treningi (czego akurat nie mogłem powiedzieć o treningach z moim mistrzem Białego Żurawia). Ku mojemu zdziwieniu wrzody zaczęły znikać, a w krótkim czasie nie było po nich ani śladu. Dzięki prostym technikom oddechowym i ćwiczeniom kręgosłupa uporałem się z problemem, który nękał mnie przez prawie siedem lat."

Ćwiczyłem pod jego okiem prawie do dziewiętnastego roku życia, do momentu kiedy przeniosłem się na studia do Taipei - w sumie przez dwa i pół roku. Dopiero, gdy wyjechałem do USA w 1974 roku zacząłem zdawać sobie sprawę, że solidne podstawy sztuk walki i głębokie ich zrozumienie, zawdzięczam treningom u Pana Gao. Kiedy pojechałem do Taipei i miałem okazję porównać nauki Mistrza Gao z metodyką pracy innych nauczycieli Taijiquan, uświadomiłem sobie jak dużą wagę Mistrz Gao przywiązywał do pracy ciała i bojowych zastosowań, podczas gdy inni zaniedbywali oba te kluczowe aspekty, mimo iż były one często omawiane w najdawniejszych klasycznych tekstach o Taiji. Z początkiem 1975 roku Uniwersytet w Purdue zaproponował mi, żebym udzielał lekcji Taijiquan dla studentów Wydziału Teatralnego, co sprawiło, że zacząłem zgłębiać teorię poszukując esencji i znaczenia każdego ruchu. Wtedy w pełni uświadomiłem sobie, że Mistrz Gao przekazał mi bezcenną wiedzę, której na próżno mógłbym szukać w innych źródłach.

Biografia Mistrza Gao

Urodził się w 1932 roku w rodzinnym domu w Tianjin, w prowincji Hebei. W 1994 roku w Szanghaju został oficjalnym uczniem mistrza Yue Huanzhi z prowincji Henan, od którego uczył się stylu Yang Taijiquan przez trzy lata. Gdy ukończył szkołę podstawową wyjechał do Hong Kongu, gdzie dzięki wprowadzeniu przez swojego mistrza, uczył się pod okiem Dong Yingjie z prowincji Hebei, który w tamtych latach był uznanym mistrzem Taijiquan. Po skończeniu szkoły średniej wyjechał do Tajwanu (1954) na uczelnię znaną dziś jako Narodowy Uniwersytet Chengchi [pinyin: Zhengzhi]. W ciągu czterech kolejnych lat proszono go przy wielu okazjach, by zademonstrował swoje umiejętności. W 1959 roku, po skoczeniu studiów, podjął pracę jako nauczyciel w Prowincjonalnej Szkole Średniej w Xinzhu. Przez wiele lat równolegle prowadził lekcje Taiji w pięciu innych szkołach.

Po przejściu na emeryturę przeprowadził się do Zhuwei, koło Danshui w hrabstwie Taipei. Począwszy od 2005 roku powrócił do uczenia tradycyjnego stylu Yang Taijiquan we wspólnocie mieszkańców Guanhai Lipin (dosłownie: "Znacznie Doświadczony, Najlepsza Jakość"). W krótkim czasie zyskał sławę i otrzymywał propozycje by nauczać między innymi we wspólnocie Meng Die ("Motyl ze Snu") w Pudding, czy w Dizhong Hai ("Morze Śródziemne") w Bali. Podobną propozycję otrzymał od Stowarzyszenia Przyjaźni Nauczycieli w Szkole Średniej Najświętszego Serca dla Dziewcząt, także w Bali.

Przez ponad sześćdziesiąt lat ćwiczył i nauczał sztuk walki, zdobywając wysoki stopień wtajemniczenia oraz oświecając innych. Cały ten czas Taiji towarzyszyło mu nieustannie. Obecnie jego uczniowie poprosili go, by wystąpił na Światowych Mistrzostwach Taijiquan, a tym samym nawiązał przyjazne stosunki z ludźmi z całego świata, którzy także są zainteresowani Taijiquan i chętnie skorzystaliby z jego wskazówek.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.