Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 28 (LUTY 2003)

CHIŃSKA GIMNASTYKA ZDROWOTNA
instr.-met.mgr. Aleksander Wiatr

alexwiatrtaichi@autograf.pl

MANUPUNKTURA

W manupunkturze stosujemy rytmiczny nacisk jednego lub więcej palców na różne okolice ciała, odpowiadające rozmieszczeniu punktów aktywnych. Brzusiec palca dotyka punkt w taki sposób, aby nacisk był idealnie prostopadły do miejsca presurowanego. Nacisk trwa od 3 do 5 sekund, uwolnienie i powtórzenie nacisku, w większości przypadków od dziesięciu razy na punkt.

Pamiętamy, że celem pobudzenia narządu uciskamy w kierunku na prawo, natomiast w celu uspokojenia w lewo.

Zdaniem wybitnego japońskiego akupresurzysty profesora Tokuiro Namikomi, manupunktura skuteczna jest przy licznych dolegliwościach.

USUWANIE ZMECZENIA

Zaczynamy od nóg: chwytamy każdy palec oddzielnie, podłożonym pod spód palcem wskazującym i kciukiem nałożonym na górną część masowanego palca. Wykonujemy rytmiczne naciski na każdy paliczek po dziesięć razy, następnie poddajemy presurze pozostałą część stopy, od palców posuwamy się do ścięgna Achillesa, aż do jego złącza z kością piętową i do zagłębień na grzbiecie stopy, po obu stronach kostek.

WZMACNIANIE ORGANIZMU

Wykonujemy nacisk na poszczególne palce obu rąk. Zaczynamy od śródręcza posuwając się do paznokci. Palce ujmujemy pojedynczo, palcem wskazującym i kciukiem drugiej ręki.

Każdy człon naciskamy dziesięć razy, po trzy sekundy. Brzusiec kciuka spoczywa po stronie zewnętrznej , z której naciskamy mocniej.

Nacisk na małe palce wzmacnia serce, serdeczny - wątroba, środkowy - usprawnia perystaltykę jelit i podnosi ciśnienie, palec wskazujący - żołądek i drogę pokarmową.

Nacisk na kciuk pobudza sprawność umysłową. Najpierw zaczynamy od kciuka, palca wskazującego, następnie środkowy, serdeczny i mały.

BEZSENNOŚĆ

Koncentrujemy się na punkcie "ukołysania", znajdującym się pośrodku brwi. Łagodnie i równomiernie naciskamy punkt palcem środkowym (do 5 min).

Przy ciężkich zaburzeniach snu dodajemy punkt "harmonii" położony na prawym płatku małżowiny usznej. Kciukiem i palcem wskazującym ujmujemy płatek z obu stron i masujemy go okrężne.

Autor prezentuje styl
Wu Shu Tan Lan Chuan

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.