Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 18 (CZERWIEC 2001)

Broń w systemie Modliszki

HALABARDA
Sławomir Milczarek

mantis@firma.pl

Pierwsze halabardy powstały prawdopodobnie w epoce brązu. Powszechnie zaczęto ich używać podczas dynastii Han (206 p.n.e. - 220 n.e.) zarówno w kawalerii jak i piechocie. Ostateczny kształt halabardzie używanej także w systemie Modliszki przypisuje się Guan Yu, bohaterowi wojen z okresu Trzech Królestw (220 - 280 n.e.). Guan Yu schwytany przez przeciwników swojego króla został stracony gdyż odmówił przejścia na stronę wroga. Jego bohaterskie życie i wojenne czyny stały się podstawą wielu legend i opowiadań. Guan Yu został awansowany na bóstwo wojny - Guangong. Był uważany za boga wojny, a jednocześnie za boga sprawiedliwości; kłócące się strony często rozstrzygały sporne przypadki prawne w poświęconych mu świątyniach. Przedstawiany jest głównie z długą brodą w stroju generalskim z halabardą w dłoni lub jak siedzi na krześle a halabardę trzyma stojący z tyłu jego giermek. Pierwszy ruch w formie jaki wykonujemy symbolizuje odgarnięcie zwisającej brody na bok.

Guan Yu

Guan Yu ze swoim giermkiem.

Istnieje bardzo wiele rodzajów halabard od bardzo szerokich i ciężkich, aż po długie i smukłe ostrza. Halabarda (guan dao) opracowana przez Guan Yu składa się z szerokiego ostrza wygiętego jak szabla z jednej strony i zaopatrzonego w hak do wyrywania broni z ręki nieprzyjaciela z drugiej strony. Czasami dodawano przewleczone przez otwory wywiercone z drugiej strony ostrza pierścienie, które grzechotem płoszyły konie. Ostrze halabardy osadzone było na kiju wykonanym z twardego drewna lub metalu. Tak, że waga halabardy osiągała kilkanaście kilogramów. Halabarda Guan Yu ważyła podobno około 40 kg. Wysokość halabardy zależała indywidualnie od wzrostu żołnierza i przeznaczenia. Pomiędzy ostrzem a jej drewniana rękojeścią zamontowany jest wybrzuszony kawałek blachy, którego zadaniem było powstrzymywanie krwi spływającej z ostrza halabardy. Drugi koniec drzewca halabardy zakończony jest metalowym ostrzem tak aby i drugi koniec mógł być w razie potrzeby użyty w walce. Pompon zawieszony na haku przy ostrzu halabardy służył dezorientacji przeciwnika.

techniki halabardy

Techniki halabardy demonstruje mistrz Yu Tiancheng.

Podstawowe techniki halabardy to cięcia, pchnięcia, rąbnięcia i zahaczenia. Halabarda głównie używana była zarówno w walce przez konnicę kontra konnicę i piechotę oraz przez piechotę przeciw konnicy. W systemie Modliszki ćwiczona jest forma halabardy (da dao) pod nazwą chun qiu da dao czyli "halabarda wiosen i jesieni" lub po prostu guan dao. Druga formą jest forma z małą halabardą pu dao zwaną także "długim nożem".

rodzaje halabard

Przykładowe rodzaje halabard.

Obecnie bojowe znaczenie ciężkiej halabardy jest praktycznie żadne. Wykonywanie jednak formy z halabardą bardzo dobrze rozwija wszystkie mięśnie i siłę ćwiczącego. Trening z halabardą uruchamia wszystkie mięśnie naraz. Forma z guan dao bardzo dobrze wyrabia pracę całego ciała (shen fa) tak istotną przy treningu chińskich sztuk walki.

techniki halabardy

Techniki halabardy demonstruje mistrz Yu Tiancheng.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.