Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 27 (GRUDZIEŃ 2002)

Chen Taijiquan

BROŃ W TRENINGU CHEN TAIJIQUAN
CZĘŚĆ 4 - HALABARDA (GUAN DAO)
Jarosław Jodzis

jarek@chentaiji.pl
World Chen Taiji Asscociation - Poland

Halabarda Guan Dao należy do tzw. broni długich w systemie Chen Taijiquan. Nazwa tej broni związana jest z nazwiskiem legendarnego generała Guan In, który w zamierzchłych czasach słynął z biegłości w posługiwaniu się tą bronią. W późniejszych ilustracjach i opisach zawsze przedstawiany był z halabardą i jego imię na trwałe do niej przylgnęło. Była to również ulubiona broń twórcy Chen Taijiquan generała Chen Wangtinga, żyjącego u schyłku dynastii Ming. Chen Wangting był często porównywany do legendarnego generała Guan In zarówno z racji swoich talentów militarnych i strategicznych jak i biegłości w posługiwaniu się halabardą.

halabarda

halabarda

Guan Dao jest bronią trudną do opanowania. Jest to rodzaj krótkiej szerokiej szabli osadzonej na drewnianym lub żelaznym drągu. Całość waży od kilku do ponad dwudziestu kilogramów. W stylu Chen Taijiquan pełne bogactwo technik tej broni zawarte jest w trzydziesto-ruchowej formie, zwanej "Halabardą wiosny i jesieni".

Posługiwanie się taką bronią wymaga znacznej siły ramion, stabilności pozycji, dobrej koordynacji kroków w połączeniu z pracą całego ciała. Potrzebne są solidne podstawy w Chen Taijiquan, dobre zakorzenienie, dynamika, umiejętność wyzwalania siły potrząsania - fa jing. W procesie poznawania różnych form systemu, formy z halabardą uczymy się po co najmniej kilku latach solidnej pracy nad podstawami stylu. Z drugiej strony forma ta buduje siłę talii, ramion, wzmacnia całe ciało, wymusza i wzmacnia krążenie Qi.

Praktykowanie tej formy w dużym stopniu przyczynie się do naszego postępu w budowaniu tzw. "ciała taiji". Jest ona wykonywana dynamicznie, każda technika wyprowadzana jest z pełną ekspresją. Forma ta doskonale rozwija przestrzenną kontrolę wszystkich kierunków. Obroty, przeskoki, gwałtowne skręty, nagłe zmiany kierunku ruchu, techniki wykonywane są na długi i krótki dystans, wszystko to przygotowuje ćwiczącego z tą bronią do walki przeciwko wielu przeciwnikom atakującym z różnych kierunków.

Trzynaście podstawowych technik użycia halabardy to:

  1. rozcinanie
  2. cięcie z góry na dół
  3. ciecie w górę ze strony wykrocznej
  4. cięcie w górę ze strony zakrocznej
  5. rąbanie, rozłupywanie
  6. parowanie poziome
  7. parowanie na ukos w stronę wykroczną
  8. parowanie na ukos odwrotne
  9. punktowe dźgnięcie w górę
  10. pchnięcie
  11. odepchniecie
  12. blok do góry
  13. pociągnięcie

Wszystkie te techniki często połączone są dzięki wykonywaniu ciągłego ruchu obrotowego halabardy, "młynem" wokół ciała, uniemożliwiającym dosięgnięcie przez przeciwnika posługującego się nią adepta. Halabarda, gdy puszczona w ruch, z racji swojej wagi jest prawie niemożliwa do powstrzymanie czy zablokowania i we wprawnych rękach sieje prawdziwe spustoszenie w szeregach wroga.

Mistrz Chen Xiaowang

Mistrz Chen Xiaowang

Mówi się że Chen Wangting potrafił odbijać strzały z łuku posługując się halabardą, w pojedynkę przeciwstawiał się oddziałowi tysiąca nieprzyjaciół. Jest to niewątpliwie ciężka artyleria, uważana za króla wszelkiej broni, Nie sposób przecenić jej zalety zarówno w jej dawnym bojowym zastosowaniu jak i dzisiejszych korzyściach w naszym treningu.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.