Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 27 (GRUDZIEŃ 2002)

Chen Taijiquan

PODWÓJNY MIECZ W HAMBURGU
Jarosław Jodzis

jarek@chentaiji.pl
World Chen Taiji Asscociation - Poland

W dniach 16-18.11.2002 r. w Hamburgu odbyło się 3-dniowe seminarium treningowe poświęcone nauce formy z dwoma mieczami stylu Chen Taijiquan prowadzone przez Wielkiego Mistrza Chen Xiao Wanga. Forma z dwoma mieczami została opracowana na podstawie formy z dwoma szablami. Zachowano podobny schemat i konstrukcje formy, ale charakter ruchów został zaadoptowany do technik miecza.

Forma jest stosunkowo trudna, tylko osoby uczące się w ubiegłym roku formy z podwójnymi szablami nie miały problemów z jej opanowaniem. Dla kogoś po raz pierwszy spotykającego się z tego rodzaju ruchami sprawiały one jednak sporo kłopotów. Szczególnie obroty z krążeniem mieczy wokół ciała wymagały dobrej koordynacji i swobody w posługiwaniu się tego rodzaju bronią.

W seminarium brało udział blisko trzydzieści osób, głównie z Niemiec, chociaż zdarzały się pojedyncze osoby z innych krajów. Z Polski było nas trzy osoby, oprócz niżej podpisanego przyjechał również Jaromir Śniegowski z Krakowa i Adam Wypart z Katowic.

Forma z dwoma mieczami należy do kanonu stylu Chen Taijiquan, ale niewiele osób ją zna, nawet w Chinach. Mistrz Chen Xiao Wang nauczał jej na seminarium po raz pierwszy.

Forma ta doskonale buduje koordynację ruchów całego ciała i rozwija orientację przestrzenną. Miecze praktycznie cały czas wirują wokół ciała zadając cięcia i pchnięcia w różnych kierunkach i płaszczyznach. W połączeniu z obrotami i przeskokami sprawia to wrażenie wirującej maszyny z najeżonymi ostrzami tnącej i młócącej wszystko dookoła.

Dość długi i skomplikowany układ wymaga ciągłego powtarzania, żeby nie pomylić ruchów z formą z dwoma szablami, która aczkolwiek bardzo podobna różni się jednak dość znacznie w charakterze poszczególnych technik.

Trzy dni pozwalają na dokładne poznanie całej formy, chociaż końcówka była tradycyjnie najkrócej powtarzana i bez samodzielnego jej ugruntowania miała tendencje do szybkiego ulotnienia się z pamięci.

Organizator seminarium Jan Silberstorff konsekwentnie dąży do przerobienia całego systemu Chen Taijiquan na corocznych seminariach z Mistrzem Chen. Do końca została jeszcze najtrudniejsza forma -Xinjia paochui. Później będą już tylko korekty poznanych form i dlatego kto może korzysta z okazji nauki tych form bezpośrednio od Spadkobiercy stylu. Podobne okazje nieprędko się powtórzą.

Wizyta w Hamburgu była kolejna okazja do spotkania z Mistrzem, które zawsze ładują mnie nową energią i zapałem do treningu. Ustalamy termin przyszłorocznej wizyty Mistrza w Polsce na początek maja i serdecznie żegnani wracamy do kraju.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.