magazyn Świat Nei Jia
NR 45 (WRZESIEŃ 2009)

I Liq Chuan

SEMINARIUM I LIQ CHUAN Z MISTRZEM SAM CHIN
POZNAŃ 19-21 WRZESIEŃ 2008
Tomasz Grycan

I Liq Chuan (I-Liq Chuan) można przetłumaczyć jako "Mentalno (I) - Fizyczna (Liq) Sztuka Walki (Chuan)" lub "Świadoma Sztuka Walki". Jest to styl rodowy rodziny Chin stworzony przez Wielkiego Mistrza Chin Lik Keonga. System bazuje na zasadach Taiji (Tai Chi) i Zen, stąd też często nazywany jest Chin Tai Chi.


Mistrz Sam Chin i Piotr Ziemba (organizator seminarium)

I Liq Chuan opiera się na świadomości i przepływie energii. Bardzo ważne jest psychofizyczne zjednoczenie i "naturalne spoczywanie w chwili obecnej". Istotą treningu jest pochłanianie i wysyłanie energii, a otwarcie umysłu pozwala spontanicznie reagować z niezwykłą szybkością i precyzją. W tym systemie wykorzystuje się teorię przemian Yin-Yang, jakkolwiek nie jest ona jakąś abstrakcją filozoficzną, ale ma pełne przełożenie na realną walkę z przeciwnikiem. Każde ćwiczenie służy zwiększeniu wrażliwości na subtelne zmiany w punktach kontaktu z drugą osobą.

W I-Liq Chuan kładzie się nacisk na rozwijanie wewnętrznej siły poprzez zaangażowanie umysłu oraz świadomości. Trening rozwija zdolności "przylegania/przyklejania" i połączenia, pobudza spiralne przepływy energii, pomaga w rozwoju qinna (dźwigni) i fa jing (technik wybuchowych). Dzięki efektywnemu przełożenie tui shou ("pchających dłoni") na wolny sparring, adepci I-Liq Chuan osiągają wysoki poziom umiejętności bojowych w dość krótkim czasie i zdobywają czołowe miejsca na wielu mistrzostwach.

We wrześniu do Poznania przyjechał mistrz Sam Chin (była to jego druga wizyta w tym mieście), który jest sukcesorem stylu I Liq Chuan. Jest on nie tylko ekspertem o bogatym doświadczaniu, zdobytym na różnych turniejach walk (wygrał wiele zawodów full-contact), ale jest także wspaniałym nauczycielem, który posiada bardzo dobrze przemyślaną, niezwykle przejrzystą i efektywną metodykę. Jego umiejętności dydaktyczne wywarły niezatarte wrażenie na wszystkich, a kontakt z nim był bardzo inspirujący.

Na początku seminarium Sam Chin omówił filozoficzną i teoretyczną bazę stylu, a następnie nauczył podstawowego zestawu ćwiczeń, który ilustruje zasady I Liq Chuan. Następnie praktyka indywidualna przeszła do technik kontaktowych i w parach eksperymentowaliśmy z szukaniem "punktu kontaktu" oraz neutralizacją siły.

W czasie tego warsztatu mistrz rozpoczął naukę "21 form". Ta sekwencja jest dość skondensowana i raczej mało widowiskowa. Dopiero kiedy mistrz analizuje poszczególne ruchy, widać olbrzymie bogactwo bojowych zastosowań. Nie ma tam żadnych upiększeń i nic nie wnoszących dodatków. To esencja realnej walki.

I Liq Chuan jest bardzo ciekawym systemem, który całościowo rozwija nie tylko ciało, ale i umysł. Ta "wewnętrzna sztuka" jest adresowana głownie do osób, które chcą nabyć realne umiejętności walki, a nie tylko trochę pogimnastykować się.

Mistrz Sam Chin obiecał regularnie przyjeżdżać do Polski, więc jest okazja do czerpania wiedzy ze źródła, do czego gorąco zachęcam.

Zdjęcia w artykule:
Tomasz Grycan
Mariusz Targos

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.