magazyn Świat Nei Jia
NR 29 (KWIECIEŃ 2003)
SPECJALNE JUBILEUSZOWE WYDANIE

Kino

JET LI
Tomasz Grycan

"Ma w sobie coś z łagodnego wiatru, trudno uwierzyć,
że potrafi w mgnieniu oka powalić czterech mężczyzn.
Jest niesamowicie szybki."
(Luc Besson)

Jet Li niedawno skończył 40 lat. Naprawdę nazywa się Li Lian Jie (po kantońsku - Lee Lin Kit). Urodził się 26 kwietnia 1963 roku w Pekinie. Ma dwie starsze siostry i dwóch starszych braci. Jego matka była bardzo nadopiekuńcza. Tak bardzo bała się o zdrowie syna, że nie mógł jak inni chłopcy pływać czy korzystać z roweru. To wszystko sprawiło, że wiele rzeczy musiał odłożyć na później. Na przykład jeździć na rowerze nauczył się dopiero gdy miał 15 lat.

Jet Li

W wieku 8 lat nauczyciel wychowania fizycznego widząc jego ponadprzeciętne zdolności, namówił jakoś jego matkę, aby wysłała go do Pekińskiej Szkoły Sportowej. Trafił tam pod skrzydła trenera Wu Bina i rozpoczął poznawanie Wu Shu. Ćwiczył znacznie więcej od innych, choć program szkoły i tak był bardzo ciężki. Wysiłek ten szybko się opłacił. W 1974 roku został mistrzem Chin w Wu Shu. W tym samym roku razem z grupą najzdolniejszych uczniów wyjechał na specjalne pokazy do USA. Jego występy oglądał wtedy nawet prezydent Nixon. Ta wyprawa bardzo spodobała się Jetowi. Postanowił wtedy, że jeszcze tam kiedyś wróci i zamieszka. Po powrocie do Chin dalej kontynuował swoje ciężkie treningi, co zaowocowało zdobyciem kolejnych tytułów mistrza kraju w Wu Shu. W sumie wygrał pięć razy te mistrzostwa (1974, 1975, 1977, 1978 i 1979).

Jego pierwszym filmem był "Klasztor Shaolin". Choć zarobił za udział w nim tylko 700 dolarów, przyniósł mu olbrzymią popularność w całej Azji. To właśnie wtedy jeden z dziennikarzy aby skrócić jego imię, które wydawało mu się zbyt długie, oczarowany jego niesamowitymi umiejętnościami, nazwał go Jet Li i tak już zostało do dzisiaj.

Po sukcesie tego obrazu, nakręcono kolejne części: "Kids From Shaolin" i "Martial Arts of Shaolin".

Jet Li szybko poczuł się bardzo pewnie przed kamerą i w swoim kolejnym dziele "Born to Defense" nie tylko zagrał główną rolę, ale także i reżyserował go. Niestety obraz ten nie został dobrze przyjęty przez widzów i na pewien czas jego popularność zmalała.

Pod koniec lat osiemdziesiątych udało mu się zdobyć pozwolenie władz chińskich na dwuletni pobyt w USA. Zamieszkał wtedy w San Francisco. Potem zamiast wrócić do Chin, wyjechał do Hong Kongu i podpisał kontrakt z wytwórnią "Golden Harvest".

Jet Li

Jego sytuacja zmieniła się diametralnie, po nakręceniu "Once Upon a Time in China", który okazał się wielkim hitem. Zagrał tam bohatera narodowego Wong Fei-Honga. Opowieść ta tak bardzo podobała się widzom, że powstało kilka kolejnych jej części.

Idąc za ciosem nakręcił kolejne filmy, m.in.: "Tai Chi Master", "Fist of Legend", "Bodyguard From Beijing" i "Black Mask", które umocniły jego gwiazdorską pozycję w Azji. Nie tylko grał w nich główną rolę, ale także często był ich współproducentem.

W 1998 roku postanowił spróbować swoich sił w Hollywood. Zagrał w "Zabójczej Broni 4" ("Lethal Weapon 4") razem z Melem Gibsonem i Danny Gloverem. Po raz pierwszy był czarnym charakterem. Choć film nie zdobył zbyt dużej popularności, to jednak sam Jet Li spodobał się i w 2000 r. zagrał w kolejnej amerykańskiej produkcji. Tym razem był to "Romeo Must Die", który reżyserował nasz rodak, Andrzej Bartkowiak. Obok Jet Li wystąpiła tam także Aaliyah (znana piosenkarka). Po tym obrazie stał się bardzo popularny na zachodzie.

Jet Li

W 2001 r. nakręcił we Francji "Kiss of the Dragon" w reżyserii Luca Bessona. A następnie w USA "The One", swój pierwszy film science-fiction.

W 2002 r. zagrał w "Hero". Obraz ten zdobył wiele nagród na różnych festiwalach filmowych. Był także nominowany do Oskara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego.

Jet Li już na dobre zadomowił się za oceanem. Od dłuższego czasu poświęca kilka godzin dziennie na naukę języka angielskiego.

Jego najnowsze dzieło "Cradle 2 the Grave", znowu w reżyserii Andrzeja Bartkowiaka, jest obecnie w czołówce najbardziej popularnych filmów na świecie. Niedługo na zachodzie wejdzie do kin "Danny the Dog" gdzie gra razem z Morganem Freemenem, a w amerykańskiej telewizji pojawi się serial "Invincible" gdzie występuje razem z Melem Gibsonem.

Sceny walk w jego filmach mają w sobie coś z poezji i zachwycają olbrzymie rzesze fanów na całym świecie. Choć jest niewysoki (167 cm wzrostu), to jednak ma w sobie jakiś magnetyzm, który przyciąga do niego uwagę widzów. Jego popularność stale rośnie.

W kinie gra twardych facetów, ale w życiu prywatnym jest miłym i wesołym człowiekiem. We wrześniu 1999 r. ożenił się z Niną Li Chi. W kwietniu 2000 r. urodziła się ich pierwsza córka. Ze swojego pierwszego małżeństwa z aktorką Qiuyan Huang ma dwie córki.

Jest raczej małomówny, ale kiedy wypowiada się, mówi "całym ciałem", ciągle gestykulując. Jest bardzo energiczną osobą. Ma wiele pasji. Jedną z jego największych jest buddyzm, może o nim mówić godzinami. Gdyby nie sukcesy w świecie filmu, na pewno zostałby mnichem.

Filmografia:

1982:
- "Shaolin Temple"
1984:
- "Kids From Shaolin"
1986:
- "Martial Arts of Shaolin"
1988:
- "Born to Defense"
1989:
- "Dragon Fight"
1991:
- "Once Upon a Time in China"
1992:
- "The Master"
- "Swordsman II"
- "Once Upon a Time in China 2"
1993:
- "Fong Sai Yuk ("The Legend")
- "Last Hero in China" ("Deadly China Hero")
- "Fong Sai Yuk II" ("The Legend II")
- "Tai Chi Master" ("Twin Warriors")
- "Kung Fu Cult Master" ("Lord of the Wu Tang")
- "Once Upon a Time in China 3"
1994:
- "Fist of Legend"
- "New Legend of Shaolin" ("Red Dragon")
- "Bodyguard From Beijing" ("The Defender")
1995:
- "My Father is a Hero" ("The Enforcer")
- "High Risk" ("Meltdown")
1996:
"Dr. Wai in the "Scripture with no Words""
"Black Mask"
1997:
- "Once Upon a Time in China & America"
1998:
- "Hitman"
- "Lethal Weapon 4"
2000:
- "Romeo Must Die"
2001:
- "Kiss of the Dragon"
- "The One"
2002:
- "Hero"
- "Cradle 2 the Grave"

Nowe produkcje (2003):
- "Rise to Honor"
- "Danny the Dog"
- "A Monk in New York" (tytuł roboczy)

Dalsze produkcje:
- wspólny film Jet Li i Jackie Chan (termin nieokreślony)

Dokumentalne:
1983:
- "This is Kung Fu"
1988:
- "Abbot Hai Teng"
- "Dragons of the Orient"
1992:
- "Lucky Way"
1994:
- "Shaolin Kung Fu"

Internetowe serwisy poświęcone Jet Li:

zagraniczne:
- "The Official Jet Li Website"
www.jetli.com
- "JL2H: The Jet Lee (Li) Homepage"
www.netasia.net/users/sgc_wdi/
- "Jet Li Photohouse"
www.jlph.com

polskie:
- "Great Jet"
www.greatjet.republika.pl
- "Jet Li PL Homepage"
www.tobey.gower.pl
- "Jet Li"
www.jet-li.w.pl

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.