magazyn Świat Nei Jia
NR 31 (SIERPIEŃ 2003)

Jow Ga

SIFU DEREK JOHNSON
Dariusz Karkowski

darek.k@jowga.pl
Stowarzyszenie Sportowe Jow Ga Kung Fu, Polska

Nadane chińskie nazwisko: Cheung Tai Lik
Jow Ga Kung Fu Athletic Association
Columbia, Maryland

Sifu Derek Johnson rozpoczął swoją podróż w świat sztuk walki w wieku pięciu lat, kiedy razem ze swoim bratem i siostrą wstąpił do szkoły karate Simba Dojang. W młodości uczył się również boksu w pobliskim centrum rekreacji, oraz brał udział w lokalnych turniejach. W wieku 12 lat zaczyna ćwiczyć w szkole Mistrza Dean Chin'a - U.S. Jow Ga Kung Fu, mieszczącej się w Chi-natown Washington D.C. (Jow Ga jest południowym systemem kung fu stworzonym i rozsła-wionym przez pięciu braci, znanych jako "Pięciu Tygrysów"). Uczęszczanie do tej szkoły, dla osoby w tak młodym wieku, było niepowtarzalnym doświadczeniem, ponieważ pod jednym da-chem spotkało się wtedy kilku z najwybitniejszych instruktorów Jow Ga żyjących w Stanach Zjednoczonych. Oprócz Mistrza Dean Chin'a, byli to: Deric Mims, Hon Lee, Eugene Mackie, Raymond Wong, Craig Lee, John Chin, Paul Adkins. Sifu Johnson zapamiętał dobrze surowy, wymagający trening i atmosferę jedności i współpracy panującą w szkole Dean Chin'a. Najstarsi członkowie szkoły uczyli go nie tylko samoobrony, ale dawali mu też cenne lekcje życia.

Derek Johnson

Sifu Johnson przez wiele lat odnosił sukcesy jako zawodnik w turniejach sztuk walki i otrzymał wiele nagród za swoje osiągnięcia. Jednym z nich był tytuł mistrza walki w wadze ciężkiej Fede-racji Chińskich Sztuk Walki Ameryki Północnej (NACMAF). Został instruktorem asystentem i prowadził zajęcia na George Washington University, a także w Prince George's Community College.

W 1998 roku, Mistrz Deric Mims nadał mu oficjalnie tytuł "Sifu" podczas ceremonii, która od-była się w Takoma Park Maryland. Mistrzem ceremonii był Mistrz Hon Lee, wspierany przez Mistrza Hoy Lee. Świadkami tej ceremonii, o której napisano w październikowym wydaniu Insi-de Kung Fu Magazine, byli sławni mistrzowie z całego kraju.

Sifu Johnson był reprezentantem i gościem honorowym na wielu zawodach i uroczystościach kung fu w Niemczech, Malezji, Hong Kongu, Chinach i Singapurze. W 1999 został zaproszony jako gość na obchody 25 - lecia niemieckiego Jow Ga. Zaproszono go również na wspólne wy-stępy z okazji obchodów 12 rocznicy powstania malezyjskiego zespołu Tańca Lwa - Kuang Nan Wushu Lion Dance Troupe. W 2000 roku odbywały się w Niemczech I Mistrzostwa Świata Jow Ga. Sifu Johnson w trakcie pokazów mistrzów zademonstrował formę z trójzębem tygrysim Jow Ga. W 2001 wyjechał do Malezji gdzie uczestniczył w obchodach Chińskiego Nowego Roku występując razem grupą Yahya Awal Dragon Dance Troupe, specjalizującą się w Tańcu Smoka. W drugim dniu, trwającego trzy dni święta, odbył się pochód na dystansie 8 mil, połączony z występami, w którym również wziął udział Sifu Johnson. Został on wybrany przedstawicielem tego zespołu na rejon Stanów Zjednoczonych. W lipcu 2001, podczas National Wushu Gala w Singapurze, gdzie zgromadziło się 15 tysięcy widzów, Sifu Johnson demonstrował dla nich Jow Ga Kung Fu. Tego samego roku, został zaszczycony nadaniem mu chińskiego nazwiska - Cheung Tai Lik - przez rodzinę Jow Ga Kung Fu z Hong Kongu.

Derek Johnson

W chwili obecnej, Sifu Johnson jest właścicielem i głównym instruktorem w Jow Ga Kung Fu Athletic Association, szkoły którą założył w Columbia, Maryland w lutym 1999. Tego samego roku, w grudniu, otworzył filię swojej szkoły w Krakowie. Sifu uczy również kung fu w Chinese Languge School of Columbia, a w czasie wakacji letnich, zajmuje się też nauczaniem kung fu dzieci, w ramach programów wspierania społeczności lokalnych. Sifu Johnson nie tylko prowa-dzi szkołę kung fu; jest również funkcjonariuszem policji w miejscowym wydziale zabójstw, gdzie posiada uprawnienia Medical Emergency First Responder, nadane przez stan Maryland. W przyszłości, Sifu Johnson zamierza nadal przekazywać, promować i chronić dziedzictwo trady-cyjnych nauk Jow Ga Kung Fu, pozostawione nam w spadku przez przodków.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.