magazyn Świat Nei Jia
NR 30 (CZERWIEC 2003)

Jow Ga

HISTORIA STYLU JOW GA
Dariusz Karkowski

darek.k@jowga.pl
Stowarzyszenie Sportowe Jow Ga Kung Fu, Polska

System Kung Fu znany jako Jow Ga (Rodzina Jow) określany jest również jako Chow Gar, Zhou Jia i Chau Ka. Pisownia jest zależna od używanego dialektu lub tłumaczenia. Jow Ga czasami jest też nazywany Hung Tao Choy Mei, czyli: "głowa Hung i ogon Choy".

Określenie to oznacza, że styl Jow Ga, bazuje na technikach Hung Gar Kung Fu, łącząc je z technikami Choy Ga Kung Fu.

Założycielem systemu był Jow Lung. Urodził się w 1891 roku w Chinach, w prowincji Kanton, w wiosce Hsin-Hui Sheng Sha Fu. Jow Lung zaczął uczyć się stylu Hung Gar od swojego wuja Jow Hunga już w bardzo młodym wieku. Nauka rozpoczynała się od ćwiczeń podstawowych pozycji i kroków. Ten typ treningu jest uważany za najbardziej uciążliwy, mimo to Jow Lung nie uskarżał się z tego powodu i wujek bardzo go za to polubił.

Na krótko przed swoją śmiercią, wujek nauczył Jow Lunga technik kija Pakua. Jow Lung opanował je w ciągu jednego miesiąca.

Po śmierci wujka Jow Lung uczył się od Mistrza Choy Kau (Chi Ching Tsai Kong) technik Choy Ga Kung Fu. Tylko kilka lat potrzebował na opanowanie Choy Ga Kung Fu, a to dzięki podstawom, jakie zdobył wcześniej w Hung Ga Kung Fu.

W 1910 roku, Jow Lung udał się w poszukiwaniu pracy do Malezji. Tak jak wielu innych, wyjechał w poszukiwaniu pracy jako górnik do Kuala Lumpur. Warunki pracy były ciężkie, szefowie, często określani jako "gangsterzy", bili swoich pracowników. Pewnego dnia Jow Lung wdał się w walkę z jednym z nich i śmiertelnie go zranił. Unikając kłopotów, Jow Lung uciekł w góry, gdzie znalazł świątynie zwaną "Gi Leu". Ponieważ był skrajnie wyczerpany, poprosił w klasztorze o pomoc. Mistrz klasztoru Chian Yi zgodził się na udzielenie mu schronienia. Chian zauważył, że Jow Lung ma wrodzony talent do Kung Fu. Dzięki temu Jow Lung nauczył się w klasztorze miejscowej odmiany północnego stylu Shaolin Kung Fu i medycyny.

Po pewnym okresie czasu Mistrz Chian Yi powiedział Jow Lungowi: "Przekazałem ci północne sztuki walki Shaolin i medycynę. Twoje umiejętności są teraz wystarczająco dobre, abyś zajął specjalne miejsce na polu sztuk walki". Następnie, Chian Yi nakazał mu opuścić klasztor. Kiedy Jow Lung powrócił do Kuala Lumpur wydawało mu się, że minęły całe wieki. Ćwicząc nieustannie poznane systemy kung fu, Jow Lung zobaczył unikalność każdego z nich. Postanowił, że połączy je w jedną całość, tworząc w ten sposób Jow Ga Kung Fu.

Jow Lung czuł, że nie będzie mógł nauczać kung fu w Kuala Lumpur, więc wrócił do swojego rodzinnego miasteczka w Chinach. Przyrzekł od tego czasu propagować rodzinny styl Kung Fu. W swoim rodzinnym miasteczku uczył swoich braci: Jow Hip, Jow Biu, Jow Hoy i Jow Tien, stworzonego przez siebie systemu.

Wkrótce założyli pierwszą rodzinną szkołę kung fu w Kantonie, pod nazwą: "Zhou Ren Yi Tang". Jow Lung był odpowiedzialny za nauczanie, podczas gdy Jow Hip, Jow Biu, Jow Hoy i Jow Tien byli jego asystentami. Powoli ich rodzinny styl rozprzestrzeniał się.

W 1911 roku, generał Fu-Lin Li, otrzymał rozkaz zatrudnienia ekspertów od sztuk walki w celu szkolenia żołnierzy. Selekcja miała się dokonać na publicznych zawodach; ich zwycięzca otrzymałby pracę. Jow Lung zgłosił swój udział w turnieju. Uczestników podzielono na 10 grup, a zwycięzca miał zostać wybrany drogą eliminacji. Jow Lung przeszedł przez wszystkie etapy turnieju i doszedł do finałowej walki, którą miał stoczyć z jednym z najlepszych wojowników - Guan Gin Sze. Jow Lung pokonał Guan Gin Sze i został trenerem sztuk walki wojska. Jego bracia pomagali mu w nauczaniu żołnierzy. To mniej więcej w tym czasie bracia zaczęli być znani jako "Pięć Tygrysów Jow Ga".

W tym czasie Jow Lung angażował się w wiele działań, na rzecz Jow Ga Kung Fu, rozwiązywał wiele problemów i nieporozumień. Jego czterej bracia pomagali mu w jego pracy.

W 1923 roku, Jow Lung był tak zajęty nauczaniem, że rzadko miał okazję do odpoczynku. Ignorował pojawiające się przeziębienia, ponieważ uważał, że jest bardzo silny. Niestety, w końcu, przeziębienia przekształciły się w zapalenie płuc, które okazało się dla niego nieuleczalnym. Tak jak wielu innych bohaterów, Jow Lung zmarł w bardzo młodym wieku mając zaledwie 29 lat. Jego śmierć była szokiem dla społeczności sztuk walki. Jego uczniowie opłakiwali go jak swoich własnych rodziców.

Jow Hip, Jow Biu, Jow Hoy i Jow Tien byli w głębokiej żałobie po stracie brata. Życzeniem Jow Lunga było rozpowszechnianie Jow Ga Kung Fu. W dniu pogrzebu Jow Lunga przyrzekli, że spełnią życzenie umierającego brata tak, że system zostanie odnotowany w historii. Bracia pracowali ciężko aby dotrzymać słowa. Wkrótce otworzyli następne oddziały w Kantonie i Hunan. Potem otworzyli kolejne: w Chen Tsun, Fo Shan, Nan Hi Shi Giao i Guin Shan.

W 1928 Jow Biu powrócił do rodzinnego miasteczka, aby otworzyć oddziały w Jing Men, Tai Shan Hsin Chan i w Gio-Gian. Odpowiedzialni za nie byli uczniowie: Zhu Hua i Lee Ngou (Li Niu). W 1929 roku Jow Tien udał się do Shi-Gian, aby rozwinąć oddziały w Yu-Tsen, Du-Tsen, Nan Fu i Guan Shi, otwierając około 20 szkół. Do roku 1930, zostało zorganizowanych około osiemdziesięciu oddziałów w Szanghaju. Były prowadzone przez uczniów Pięciu Tygrysów.

Otwarcie tak wielu szkół w kilka lat jest czymś niezwykłym w świecie sztuk walki. Było to możliwe tylko dzięki sprawnemu przywództwu i ciężkiej pracy rodziny Jow .

W międzyczasie Chiny przeżyły wielki polityczny wstrząs. Lee Ngou wyemigrował do głównego oddziału Yuan Lan w Hong Kongu. Jow Biu zrobił to samo i założył kilka następnych oddziałów. Wielu innych uczniów Pięciu Tygrysów zjawiło się w Hong Kongu, aby pomóc w prowadzeniu miejscowych oddziałów.

Jow Ga jest również bardzo znany ze swego Tańca Lwa.

Przed II Wojną Światową, w Hong Kongu zorganizowano wielką paradę podczas inauguracji angielskiego króla Jerzego II.
Rząd Hong Kongu wysłał przedstawicieli do Kantonu, z prośbą do szkoły Jow Ga o wykonanie Tańca Lwa podczas ceremonii inauguracyjnej dla królowej Elżbiety. Jow Biu zaakceptował zaproszenie.

Od wojny, zespół Jow Ga wykonujący Taniec Lwa można było zobaczyć na wielu ważnych paradach w Hong Kongu. W paradzie z okazji 25 rocznicy panowania królowej Elżbiety, brała udział grupa ok. 300 osób z filii szkoły Jow Ga, wykonując Taniec Lwa.

14 marca 1961 roku Jow Biu zmarł po krótkiej chorobie.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.