Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 22 (LUTY 2002)

Kendo

POLSKA KOMISJA KENDO
Członek Międzynarodowej i Europejskiej Federacji Kendo

Siedziba: 94-316 Łódź, ul. Saperów 1A
tel./fax (0-42) 634-70-84, 634-01-38; e-mail: kendo@kendo.pl

Sekretarz: 02-776 Warszawa, ul. Dereniowa 9 m.21
tel. (0-22) 644 69 64; e-mail: witek@manga.com.pl

http:// www.kendo.pl
logo

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA KENDO

Przedruk "Internetowego Biuletynu Kendo" nr 1 (16)
styczeń-luty 2002

Dzień dobry,

Dzisiaj, co prawda z lekkim opóźnieniem, spowodowanym licznymi zajęciami związanymi z organizacją Polskiego Związku Kendo, wizytą japońskich mistrzów i przerwą świąteczno-noworoczną, chciałbym pokrótce Was zapoznać z wynikami klubowych mistrzostw Europy, czyli dorocznego turnieju "Mumeishi 3's", rozgrywanego w Londynie pod koniec listopada.

Wrześniowe wydarzenia w Nowym Jorku i Waszyngtonie spowodowały, że liczba uczestników turnieju była tym razem mniejsza niż zazwyczaj. Po raz pierwszy od 1994 roku, zabrakło polskiej ekipy. Ogółem w zawodach drużynowych wzięły udział 54 drużyny, głównie z Wielkiej Brytanii, Belgii i Francji. Przybyło za to dużo więcej pań, biorących udział w indywidualnym turnieju kobiecym. Ten właśnie turniej rozpoczął całodzienne zawody. Niestety, nie pojawiła się obrończyni tytułu, Emiko Yoshikawa, która w zeszłym roku przeszła operację kolana. Pod jej nieobecność wygrała N. Hamada z Uniwersytetu Cambridge, druga była K. Sachiko z Monachium, a trzecie miejsce przypadło Angielkom: R. Wells i A. Hirabaru.

W turnieju drużynowym rywalizowała przede wszystkim Anglia z Francją, wzmocnioną jak zwykle doskonałym zespołem z St. Etienne. W dramatycznym finale Francuzom wypadło walczyć z reprezentacją Uniwersytetu w Oksfordzie. Anglicy przegrali pierwszą walkę 0:2, lecz drugą wygrali tym samym stosunkiem punktów. Rozstrzygniecie musiało zatem paść w trzecim pojedynku, w którym wystąpili dwaj doświadczeni zawodnicy: były mistrz Uniwersytetu Tokijskiego, Kaz Oishi (Oksford) i były mistrz Francji, Romain Blachon. Dwoma punktami zwyciężył Oishi i tym samym puchar mistrzostw przypadł drużynie Oksfordu. Drugie miejsce zajęła ekipa St. Etienne, a trzecie: Mumeishi B (Londyn) i Hizen B (Londyn).

Pozostałe wyniki:
Turniej dziecięcy i juniorów (podaję jedynie zwycięzców):

kat. 6-9 lat - D. Ustner
kat. 10-12 lat - K. Sakurai
kat. 13-14 lat - S.C. Lin
kat. 14-16 lat - A. Yanai

Kantosho (nagroda za dobry duch walki)
turniej drużynowy - M. Wise (Oksford)
turniej dziecięcy - F. Kinugasa (Wakaba, Londyn)
turniej kobiecy - K. Sachiko (Monachium)

Nagrody wręczali m.in. minister Nakamura z Ambasady Japonii, pan Ito z JAL, pan Goda z Nippon Club i lady Bowden, która jednocześnie przeprosiła za nieobecność chorego męża, prezesa the British Kendo Association. Później dowiedzieliśmy się z przykrością, że sir Frank Bowden zmarł 1 grudnia 2001 roku.


Tyle wieści z Londynu, a teraz przeniesiemy się na drugi koniec świata. Na przełomie roku ukazał się pierwszy numer kwartalnika "Kendo World", wydawanego w Nowej Zelandii, we współpracy z redakcją japońskiego miesięcznika "Kendo jidai".

Jest to zarazem pierwszy anglojęzyczny magazyn w całości poświęcony kendo, iaido, jodo i naginata?do. Wydawany na dobrym kredowym papierze, liczy osiemdziesiąt stron i zawiera wiele ilustracji. W pierwszym numerze można znaleźć m.in.

Do numeru dołączony jest CD-ROM zawierający dwie najnowsze formy seitei-iai (11 i 12) oraz filmowe sprawozdanie z XLIX Mistrzostw Japonii. Roczna prenumerata "Kendo World" kosztuje (wraz z wysyłką do Polski) 62 USD. Zasady prenumeraty można znaleźć na stronie www.kendo-world.com


I przenieśmy się jeszcze krótko do Japonii.
Jak już wszystkim zapewne wiadomo, w lipcu odbędzie się w Tokio światowy zlot studentów trenujących kendo, z okazji pięćdziesięciolecia Japońskiego Studenckiego Związku Kendo. Do grona trzydziestu sześciu zawodników z całego świata zakwalifikowała się także dwójka Polaków: Mariusz Wial (2 dan) z Olsztyna i Małgorzata Bednarek (2 dan) z Łodzi. Ponieważ jednak organizatorzy chcą też zaprosić zagranicznych studentów przebywających na stałe w Japonii, być może dołączy do nich Marcin Skowron, studiujący obecnie w Otaru, na Hokkaido.

A oto skrócony program zlotu:
Zakwaterowanie i treningi

B&G Marine Center
1-6-3, Fukagawa, Koto-ku, Tokio
tel.: 03-3643-3121

Dzień 1 (6 lipca 2002):

900 - 1130 uroczystość otwarcia przemówienie powitalne przewodniczącego komitetu organizacyjnego omówienie szczegółowego programu prezentacja członków komitetu i zaproszonych studentów
1200 - 1245 lunch
1300 - 1400 przemówienie okolicznościowe przewodniczącego Japońskiej Studenckiej Federacji Kendo, byłego premiera Japonii, pana Ryutaro Hashimoto (6 dan)
1420 - 1540 szkolenie sędziowskie połączone z turniejem absolwentów (sempai), posiadających co najmniej 6 dan
1600 - 1700 trening "olboyów"
1800 - 2000 przyjęcie powitalne z udziałem studentów biorących udział w Mistrzostwach

Dzień 2 (7 lipca 2002)

600 - 700 trening z członkami komitetu organizacyjnego i z absolwentami
800 - 900 przejazd do Nippon Budokan
900 - 1800 Mistrzostwa Japonii Studentów w Nippon Budokan (niektórzy z zaproszonych gości wezmą udział w turnieju zwanym TOZAI-TAIKO SHIAI).
1800 - 1900 powrót do B&G Center

Dzień 3 (8 lipca 2002)

600 - 700 trening z członkami komitetu organizacyjnego i z absolwentami
900 - 1200 trening NIHON KENDO KATA
1330 - 1500 nauka podstawowych metod treningowych, z udziałem członków komitetu organizacyjnego, absolwentów i obecnych studentów 1500 - 1700 nauka naprawiania bogu, prowadzona przez najlepszych japońskich specjalistów
1800 - 1900 przyjęcie pożegnalne

Dzień 4 (9 lipca 2002)

700 - 800 śniadanie
przemówienie pożegnalne przewodniczącego komitetu organizacyjnego


Na koniec wiadomość z pola walki na najlepszą polską stronę internetową związaną z kendo: na razie prowadzi (co jest dla mnie pewnym zaskoczeniem) stara strona Polskiej Komisji Kendo: www.kendo.pl, na drugim miejscu jest strona Szczecińskiego Klubu Kendo: www.kendo.max.pl , a konkurs trwa nadal.

Pozdrawiam i dziękuję
Witold Nowakowski
Sekretarz PKK / PZKendo

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.