Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 23 (KWIECIEŃ 2002)

Kendo

POLSKA KOMISJA KENDO
Członek Międzynarodowej i Europejskiej Federacji Kendo

Siedziba: 94-316 Łódź, ul. Saperów 1A
tel./fax (0-42) 634-70-84, 634-01-38; e-mail: kendo@kendo.pl

Sekretarz: 02-776 Warszawa, ul. Dereniowa 9 m.21
tel. (0-22) 644 69 64; e-mail: witek@manga.com.pl

http:// www.kendo.pl
logo

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA KENDO

Przedruk "Internetowego Biuletynu Kendo" 2 (17) / marzec 2002

Dzień dobry,

Dziś, głównym tematem Biuletynu będą oczywiście Indywidualne Mistrzostwa Polski w Kendo, które odbyły się 16 marca br., w Olsztynie. Organizatorem turnieju był powstały zaledwie przed pół rokiem Olsztyński Klub Kendo, prowadzony przez Mariusza Wiala. W tym miejscu warto jednak dodać, że ogromnej pomocy olsztynianom udzieliło macierzyste dojo Mariusza, czyli Morąska Sekcja Kendo, prowadzona przez Macieja Łapińskiego.

Zawody rozpoczęły się dokładnie o dziesiątej zero pięć, krótkim przemówieniem prezesa Polskiej Komisji Kendo / Polskiego Związku Kendo, Włodzimierza Małeckiego, który powitał zawodników, widzów i zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło marszałka województwa warmińsko?mazurskiego, Andrzeja Ryńskiego, wojewody warmińsko-mazurskiego, Stanisława Szatkowskiego i prezydenta miasta Olsztyna, Czesława Małkowskiego. Po uroczystości otwarcia, sekretarz PKK / PZKendo, Witold Nowakowski, dokonał prezentacji dwunastki finalistów, a szef wyszkolenia, Andrzej Kustosz, przypomniał w skrócie najważniejsze punkty regulaminu Mistrzostw. Przed pierwszą walką odbył się pokaz podstawowych ataków i wybranych technik obronnych kendo. W pokazie wzięli udział Leszek Lipecki (3 dan) z Warszawy i Paweł Pietrzykowski (2 dan) z UKS Kendo Łódź.

Walki eliminacyjne toczono w czterech grupach po trzech zawodników, systemem "każdy z każdym". W dwóch grupach konieczne były walki barażowe, bowiem bezpośrednia punktacja nie przyniosła ostatecznego rozstrzygnięcia. Z każdej grupy wyszło po dwóch zawodników, którzy następnie zostali podzieleni na dwie dodatkowe grupy, po cztery osoby. Tutaj także toczono walki "każdy z każdym", a do ścisłego finału zakwalifikowało się czterech zawodników.

W przerwie turnieju odbył się półgodzinny, dynamiczny pokaz karate shotokan w wykonaniu instruktorów i zawodników klubu AZS Olsztyn. Jakby dla kontrastu, po bardzo licznej grupie karateków, w pokazie iaido wystąpił tylko jeden zawodnik: Jarosław Wolny (3 dan kendo, 2 dan iaido) z Poznania. Po zakończeniu pokazów rozpoczęły się druga część turnieju, toczona już systemem pucharowym, bez remisów.

Wiele emocji wśród licznie zgromadzonej publiczności wzbudziła pierwsza walka półfinałowa, pomiędzy Pawłem Pietrzykowskim z Łodzi i Mariuszem Wialem (2 dan) z Olsztyna. Ostatecznie zwyciężył Mariusz Wial i tym samym jako pierwszy dotarł do finału. Półfinałowa walka obrońcy tytułu mistrzowskiego, Artura Hessela (5 dan kendo, 1 dan iaido) z Jarosławem Wolnym, w regulaminowym czasie pięciu minut zakończyła się remisem 1:1. Za to dogrywka (encho), do pierwszego trafienia, trwała zaledwie sześć sekund. Zwyciężył Artur Hessel.

W walce o trzecie miejsce spotkali się zatem Paweł Pietrzykowski i Jarosław Wolny. Zwyciężył Jarosław Wolny 2:1.

W finale, tak jak rok temu, stanęli naprzeciw siebie Artur Hessel i Mariusz Wial. Olsztyńscy widzowie, zawodnicy Olsztyńskiego Klubu Kendo i sympatycy kendo, którzy przybyli z Morąga, dopingowali oczywiście Mariusza. Artur Hessel poradził sobie jednak z presją publiczności i obronił tytuł wygrywając 2:0 (kote; men) w czasie 1.36 min. Mariusz Wial zachował tytuł wicemistrza.

Końcowe wyniki:

  1. Artur Hessel (Kraków)
  2. Mariusz Wial (Olsztyn)
  3. Jarosław Wolny (Poznań)
  4. Paweł Pietrzykowski (UKS Kendo Łódź)
  5. Maciej Łapiński (Morąg)
  6. Marcin Woyna-Orlewicz (Kraków)
  7. Adam Pyjor (Morąg)
  8. Jacek Ciastoń (Kraków)
  9. Leszek Lipecki (Warszawa)
  10. Jakub Koss (Gdynia)
  11. Konrad Maciński (Olsztyn)
  12. Jerzy Rekucki (Warszawa)

W czasie uroczystości zamknięcia XXI Indywidualnych Mistrzostw Polski w Kendo wręczono dodatkowe nagrody dla najstarszego i najmłodszego zawodnika turnieju. Najstarszy - Jerzy Rekucki - otrzymał książkę "Miłość samuraja", a najmłodszy - Jakub Koss - samurajski komiks "Samotny wilk". Nagrodę kantosho (za dobry duch walki) ufundowała firma Coltex Dakar - Plus GSM. Jednogłośną decyzją sędziów (Andrzej Kustosz, Arkadiusz Izdebski, Zbigniew Misiak, Witold Nowakowski, Włodzimierz Małecki) przyznano ją Adamowi Pyjorowi.

Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Hojność sponsorów (Rancor Olsztyn, Towarzystwo Ubezpieczeniowe Warta, firma poligraficzna Brenner, Coltex Dakar) sprawiła, że trójka medalistów dostała po dwa puchary. Nagrody wręczał instruktor Olsztyńskiej Sekcji Karate Shotokan, Wojciech Kaczmarek (4 dan karate). Oficjalnego zamknięcia zawodów dokonał Włodzimierz Małecki.

Godzinę później odbył się wspólny trening (godo-geiko) sędziów, finalistów i innych zawodników, obserwowany przez grupę najwierniejszych widzów. A wieczorem wszyscy spotkali się w hotelu Relaks na uroczystym bankiecie…


XXI IMP przeszły do historii, więc jeszcze krótko o pozostałych sprawach:

- Leszek Lipecki, Włodzimierz Małecki i Adam Pyjor zostali wytypowani do udziału w tegorocznym Międzynarodowym Obozie Instruktorskim w Kitamoto, w Japonii, który odbędzie się w dn. 26 lipca - 2 sierpnia br.

- W dwumiesięczniku "Budokan" ukazała się obszerna relacja ze zjazdu założycielskiego Polskiego Związku Kendo oraz wywiad z Maciejem Murzyńcem (1 dan kendo, 1 dan iaido) o VIII Mistrzostwach Europy w iaido, w Brukseli.

- A nakładem wydawnictwa Diamond Books ukazała się bogato ilustrowana książka Hideharu Onumy pt. "Kyudo - japońska sztuka łucznictwa" (to co prawda nie kendo, ale też warto przeczytać!).

- Przypominam, że każdy numer Biuletynu, dzięki uprzejmości Tomasza Grycana, publikowany jest w internetowym magazynie "Świat Nei Jia" (www.wudang.cis.com.pl).

- Wraz z końcem lutego dobiegł końca mini-konkurs na najlepszą polską stronę internetową związaną z kendo. Zmiany na stronie PKK / PZKendo i związana z tym konieczność "gruntownej przeróbki" sprawiły, że dosłownie w ostatniej chwili na pierwsze miejsce wysunęła się strona Szczecińskiego Klubu Kendo: www.kendo.max.pl. Gratuluję! W konkursie wzięło udział łącznie 56 respondentów, z których 22 oddało głosy na Szczecin. Na drugim miejscu znalazła się stara strona PKK (www.kendo.pl), a na trzecim - strona Kaliskiego Klubu Kendo (www.kendo.sepp.pl). Nagroda zatem pojedzie do SKK, a upominek, rozlosowany wśród głosujących, otrzyma Artur Krzywonos. Również gratuluję...

Pozdrawiam i dziękuję,
Witold Nowakowski
Sekretarz PKK / PZKendo


Przedruk "Internetowego Biuletynu Kendo" 3 (18) / kwiecień 2002

Dzień dobry,

W zasadzie mógłbym rozpocząć ten biuletyn w stylu sprawozdań sportowych, np. "Duży sukces odnieśli młodzi polscy zawodnicy na XVIII Mistrzostwach Europy w Kendo rozegranych w ubiegły weekend, we francuskiej miejscowości Nantes…" - i nie byłoby w tym przesady. Mamy bowiem czym się pochwalić.

Maciej Murzyniec z Krakowa, po raz ostatni startujący w kategorii juniorów na imprezie tej rangi, zajął piąte miejsce, przegrywając jedynie z późniejszym mistrzem Europy, Alexem Dieboldem z Francji, oraz - jako jedyny ze wszystkich startujących - otrzymał przyznawaną przez sędziów, prestiżową nagrodę kantosho, czyli "za dobry duch walki".

Rafał Jaśtak z Ostrowa Wielkopolskiego uplasował się na ósmym miejscu.
Po zakończeniu zawodów obaj nasi juniorzy zdali egzaminy na drugi dan.

A teraz pokrótce przedstawię przebieg całych zawodów.

Mistrzostwa rozpoczęły się w piątek, 19 kwietnia 2002. Podczas parady, reprezentacja Polski szła w składzie: Artur Hessel (kapitan drużyny / chorąży), Włodzimierz Małecki (kierownik ekipy), Witold Nowakowski (manager), Maciej Murzyniec, Rafał Jaśtak, Jakub Tyszecki (juniorzy), Paweł Pietrzykowski, Adam Pyjor, Leszek Lipecki, Jarosław Wolny, Mariusz Wial (seniorzy).

Pierwszego dnia rozegrano turniej juniorów i drużynowe mistrzostwa kobiet.

W turnieju juniorów walki eliminacyjne toczono w trzyosobowych grupach. W grupie siódmej, Maciej Murzyniec wygrał 2:0 (KK) z C. Martinezem z Hiszpanii i 2:0 (MK) z T. d'Hontem z Belgii i zajął pierwsze miejsce. W grupie szóstej zabrakło młodego Holendra, J. van der Woude, więc Rafał Jaśtak stoczył tylko jedną walkę, wygrywając 2:0 (MK) z Węgrem, K. Kovacsem i eliminacje także zakończył na pierwszym miejscu. Trochę mniej szczęścia miał występujący po raz pierwszy na ME Jakub Tyszecki z Łodzi, który po remisie 0:0 z Belgiem, R. van Eupenem i przegranej z 0:1 (M) z Holendrem, G. Mudde, nie przeszedł do dalszej części turnieju.

W 1/8 finału Rafał Jaśtak pokonał 2:0 (KK) P. d'Honta z Belgii, a Maciej Murzyniec wygrał 2:0 (KM) z B. Gerberem ze Szwajcarii. W ćwierćfinale trafił jednak na swojego "starego" przyjaciela i rywala, Axela Diebolta z Francji i po nieco gorszej walce przegrał 0:2 (MM). Tymczasem T. d'Hont z Belgii wziął odwet za brata i pokonał Rafała Jaśtaka 1:0 (K).

Ostateczne wyniki (ME juniorów):
I - Axel Diebold (Francja)
II - S. Kautz (Niemcy)
III - B. de Bussac (Francja)
III - T. d'Hont (Belgia)
-------
5. - Maciej Murzyniec (Polska)
8. - Rafał Jaśtak (Polska)
 
kantosho - Maciej Murzyniec (Polska)

W drużynowym turnieju kobiecym obyło się bez niespodzianek. Od początku zawodów dominowały Francuzki i Węgierki.

Ostateczne wyniki (drużynowe ME kobiet)
I - Francja
II - Węgry
III - Wielka Brytania
III - Szwajcaria

W sobotę, 20 kwietnia, rozegrano drużynowy turniej seniorów. Wstępne walki toczyły się w sześciu grupach eliminacyjnych - pięciu po trzy drużyny i jednej czterozespołowej. Polska, niestety, nie miała szczęścia w losowaniu i trafiła do tej ostatniej grupy, razem z Niemcami, Hiszpanią i Austrią. Pierwszy mecz, z Niemcami, zakończył się zwycięstwem naszych zachodnich sąsiadów 5:0. Polacy wystąpili w składzie: A. Pyjor, P. Pietrzykowski, M. Wial, J. Wolny, A. Hessel; Niemcy: J. Ulmer, U. Hoffmann, J. Sengfelder, C. Heist, R. Niewerth. Jedyny mały punkt dla Polski zdobył A. Pyjor (K).

Polska drużyna w niezmienionym składzie przystąpiła do meczu z Hiszpanią (Dav. Castro, J. Castro, N. Amengual, Dan. Castro, J. Gonzalez), przegrywając 3:2. Swoje walki wygrali P. Pietrzykowski 1:0 (K) i A. Hessel 2:1 (MM:D).

Ostatni mecz eliminacyjny grupy szóstej, z Austrią (C. Lettau, G. Roth, W. Mraz, M. Steinbrenner, D. Hauck) był więc dla Polaków już tylko meczem honorowym. Kapitan A. Hessel dokonał pewnych przesunięć w ustawieniu drużyny i na miejsce A. Pyjora wprowadził debiutującego na ME L. Lipeckiego, który nie zawiódł w swojej walce i zremisował z G. Rothem 1:1 (M:M). Cały mecz wygrali Polacy 2:0, po zwycięstwach P. Pietrzykowskiego 1:0 (K) i A. Hessela 2:0 (KM).

Francuzi i Węgrzy jak burza przeszli przez eliminacje, dochodząc do finałów, ale publiczność zgromadzona w Palais des Sports Baileau nie usłyszała po raz trzeci Marsylianki. Tytuł drużynowych mistrzów Europy wywalczyli Węgrzy (4:1).

Ostateczne wyniki (drużynowe ME seniorów):
I - Węgry
II - Francja
III - Szwecja
III - Hiszpania
 
kantosho - Andriej Sołodownikow (Rosja)

Ostatni dzień Mistrzostw, niedziela 21 kwietnia, był dniem turniejów indywidualnych mężczyzn i kobiet. Do turnieju męskiego zgłoszono 144 zawodników. Eliminacje, tak jak w poprzednich dniach, rozgrywano w grupach metodą "każdy z każdym". Dwóch pierwszych zawodników z każdej grupy wychodziło do dalszych rozgrywek. Jarosław Wolny i Adam Pyjor wygrali swoje grupy eliminacyjne, pozostali Polacy (A. Hessel, L. Lipecki, M. Wial) zajęli drugie miejsca. Odpadł jedynie P. Pietrzykowski. Los jednak i tym razem okazał się niełaskawy dla naszych zawodników, bowiem w walkach o 1/16 finału Adam Pyjor przegrał z Belgiem Christopherem Haecke (jak się potem okazało, wicemistrzem Europy), zaś Jarosław Wolny - z Francuzem Allanem Soulasem (późniejszym mistrzem Europy). Cóż, takie są zawody…

Ostateczne wyniki (ME seniorów):
I - Allan Soulas (Francja)
II - Christopher Haeke (Belgia)
III - Tibor Barany (Węgry)
III - Sven Wahlquist (Szwecja)
-----
33. - Jarosław Wolny (Polska)
34. - Adam Pyjor (Polska)
 
kantosho - Boris Jansen (Holandia)

W turnieju indywidualnym kobiet nie doszło do powtórki z zawodów drużynowych. Faworyzowana Francuzka, Sabine Loustale (kapitan drużyny) zajęła zaledwie trzecie miejsce, po przegranej w półfinałach z Finką, S. Poreuvo.

Ostateczne wyniki (ME kobiet)
I - Barbara Kiraly (Węgry)
II - Satu Susanna Poreuvo (Finlandia)
III - Sabine Loustale (Francja)
III - Olga Martin-Jimenez (Hiszpania)

Jak już wspomniałem na wstępie, po zakończeniu ME odbyły się egzaminy na stopnie mistrzowskie dan, z udziałem prezesa Wszechjapońskiej Federacji Kendo (ZNKR), pana Yoshimitsu Takeyasu, i sekretarza generalnego Międzynarodowej Federacji Kendo (IKF), pana Juna Takeuchiego. Wszyscy Polacy, biorący udział w egzaminach, zdali. Poza wymienionymi Maciejem Murzyńcem i Rafałem Jaśtakiem (2 dan), swoje kwalifikacje podwyższył także Mariusz Wial z Olsztyna, który zdał na 3 dan. Gratuluję!

A o pozostałych wydarzeniach kwietnia - w następnym biuletynie, który ukaże się tym razem szybciej, bo już za niecałe dwa tygodnie, w pierwszej połowie maja.

Pozdrawiam wszystkich, zawodnikom składam serdecznie gratulacje za wspaniałą postawę na zawodach, a reszcie ekipy, zarówno tym, którzy byli w Nantes, jak i tym, którzy pozostali w kraju, serdecznie dziękuję za współpracę i wyśmienite przygotowanie całego naszego pobytu.

Witold Nowakowski
Sekretarz PKK / PZKendo

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.