Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 26 (PAŹDZIERNIK 2002)

Kendo

POLSKA KOMISJA KENDO
Członek Międzynarodowej i Europejskiej Federacji Kendo

Siedziba: 94-316 Łódź, ul. Saperów 1A
tel./fax (0-42) 634-70-84, 634-01-38; e-mail: kendo@kendo.pl

Sekretarz: 02-776 Warszawa, ul. Dereniowa 9 m.21
tel. (0-22) 644 69 64; e-mail: witek@manga.com.pl

http:// www.kendo.pl
logo

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA KENDO

Przedruk "Internetowego Biuletynu Kendo", vol. 2 nr 1 (19) wrzesień 2002

Dzień dobry,

Od poprzedniego wydania biuletynu minęło ponad pół roku. Aż dziw bierze, jak szybko minęły te miesiące. Przerwa spowodowana była w zasadzie moimi częstymi wyjazdami. O sprawach bieżących starałem się informować na stronie internetowej Polskiej Komisji Kendo/Polskiego Związku Kendo.

Właśnie, na stronie... Chyba już wszyscy wiedzą, że strona internetowa działa i jest często aktualizowana. Znaleźć ją można pod adresem www.kendo.pl. Szczerze mówiąc - jest ciekawsza od czarno-białego i pozbawionego zdjęć biuletynu. To chyba też zadecydowało, że od dzisiaj Biuletyn Internetowy Kendo będzie się ukazywał w nieco zmienionej formie.

Po pierwsze:
Zwiększy się częstotliwość rozsyłania Biuletynu. Znaleźć w nim będzie można informacje CO SIĘ ZMIENIŁO na stronie internetowej. Wniosek prosty - spodziewajcie się nowego biuletynu po każdej aktualizacji. Informacje będą skrótowe, bo na stronie znajdą się zdjęcia, wyniki, opisy i ewentualnie odnośniki do dalszych, klubowych stron (dla pogłębienia wiedzy).

Po drugie:
W Biuletynie znajdą się informacje, wykraczające poza ramy kendo, iaido i jodo. Będą więc nowości książkowe dotyczące Japonii, info o nowych numerach czasopism poświęconych Japonii i japonikom, wiadomości o wystawach, konkursach, pokazach, itd.

Po trzecie:
Biuletyn powinien się stać także Waszym forum. Jeśli coś macie ciekawego, ale trochę "mniej oficjalnego" do powiedzenia, piszcie do mnie. Najciekawsze wypowiedzi, prowokujące do dyskusji, na pewno dotrą do wszystkich.

I żeby nie być gołosłownym:

I. Strona:
1. Przypominam, że możecie nadsyłać zdjęcia związane z kendo, iaido i jodo. Co miesiąc z nadesłanych zdjęć wybieramy "zdjęcie miesiąca", zamieszczane na stronie głównej. Archiwum zdjęć, od maja, można znaleźć po kliknięciu na link "fot. miesiąca" po lewej stronie ekranu. Zdjęć zamieszczanych na internetowej stronie PZKendo nie można wykorzystywać na innych stronach internetowych, ani w publikacjach drukowanych BEZ ZGODY AUTORA.
2. Najnowszą informacją na stronie jest list z Czeskiej Federacji Kendo z zaproszeniem do udziału w październikowej edycji Praha Cup.
3. Po kliknięciu na link "wiadomości", warto wskoczyć w "kronikę wydarzeń". Jest tam grupowe zdjęcie z obozu w Morągu i wiele innych ciekawych, ilustrowanych (!) informacji z ostatnich miesięcy.

II. Nowości księgarskie:
1. Dzisiaj kupiłem ciekawą książkę pt. "Nagasaki - tamtego pamiętnego dnia 9 sierpnia 1945", wydaną przez TRIO. Jest to zbiór autobiograficznych opowiadań dziewcząt, które przeżyły wybuch bomby atomowej w Nagasaki. Dziś są to już starsze panie, ale wtedy miały po piętnaście lat... Książka tłumaczona jest z angielskiego i japońskiego.
2. W najnowszym numerze kwartalnika "Budokan" (wciąż do nabycia w empikach, kioskach "Ruchu" i Kolportera) można m.in. znaleźć artykuł o Gedatsukai Renshinkan Dojo w Kitamoto, gdzie co roku odbywa się międzynarodowy obóz dla instruktorów kendo i - w dziale "z kraju i ze świata" dwie informacje: o promocji książki Henryka Sochy, pt. "Nihon-to - miecze japońskie" i sukcesie naszych juniorów podczas zawodów na Węgrzech.

III. A dla zachęty:
Poniżej przedstawiam artykuł, który przygotowałem na wiosnę, na jubileusz internetowego magazynu poświęconego sztukom walki, "Świat Nei Jia" (www.wudang.cis.com.pl). Jak dotąd, poza wspomnianym magazynem jeszcze się nie ukazał, więc może nie wszyscy go znają. A przeczytać naprawdę warto.

* * *

Do Tych, którzy wybrali kendo...

Droga Miecza i... Droga Miecza

* * *

I to na dzisiaj tyle.
Pozdrawiam wszystkich i do następnego spotkania.

Witold Nowakowski
Sekretarz PKK / PZKendo


Przedruk "Internetowego Biuletynu Kendo", vol. 2 nr 2 (20) październik 2002

Dzień dobry,

Dzisiejszy biuletyn poświęcam przede wszystkim rozegranym w sobotę, 5 października 2002 roku, w Szczecinie, Drużynowym Mistrzostwom Polskie i Międzynarodowemu Turniejowi Indywidualnemu Baltic Cup III. Informacji jest sporo, zatem zacznę bez zbędnych wstępów...

Drużynowe Mistrzostwa Polski/Baltic Cup III - Szczecin 2002

W przeddzień turnieju, w piątek, 4 październik, odbył się dwugodzinny trening, prowadzony przez prof. Kozo Ando (8 dan kyoshi), z udziałem zawodników niemal wszystkich polskich ośrodków, klubów i dojo. W sobotę, długi dzień zawodów rozpoczął się już o dziesiątej rano, eliminacjami Drużynowych Mistrzostw Polski (drużyny trzyosobowe). Ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszonych ekip (17) turniej od razu rozegrano systemem pucharowym.

Do finałów doszły drużyny Morąga, Poznania II, Krakowskiego Klubu Szermierzy III i Krakowskiego Klubu Szermierzy I

1. DMP
Mecz o trzecie miejsce:

  POZNAŃ II KKS III
1.S. SłomińskiM M. Blacharczyk
2.P. Baszyński K MM. Młot (Świętochłowice)
3.A. Różański (Kalisz)M K A. K. Kańka
  21  

Sędziowie: A. Izdebski (shushin), J. Wolny, Z. Misiak

Mecz o pierwsze miejsce:

  MORĄG KKS I
1.M. ŁapińskiHK MM. Murzyniec
2.M. Wial (Olsztyn)  J. Ciastoń
3.A. Wial  M M A. Hessel
  02  

Sędziowie: Z. Misiak (shushin), A. Izdebski, J. Wolny

Ostateczna kolejność:
I miejsce - Krakowski Klub Szermierzy I
II miejsce - Morąska Sekcja Kendo
III miejsce - Poznańska Sekcja Kendo II
IV miejsce - Krakowski Klub Szermierzy III

2. Międzynarodowy Indywidualny Turniej Kobiecy - Baltic Cup

5 października 2002 roku zapisze się także w historii kendo w Polsce, jako dzień, w którym PO RAZ PIERWSZY rozegrano w naszym kraju indywidualny turniej kobiecy. Dobrze to świadczy o rozwoju kendo... i o dziewczętach, które coraz liczniej garną się do trenowania japońskiej szermierki. Warto chyba, dla podkreślenia wagi tego wydarzenia przedstawić wszystkie zawodniczki, biorące udział w szczecińskich zawodach (kolejność wg numerów startowych):

1. Anna Betley (Warszawa)
2. Anna Furmanek (Poznań)
3. Agnieszka Wial (Morąg)
4. Kay Gajdzińska (Poznań)
5. Maja Grabacka (Kraków)
6. Małgorzata Szuba (Poznań)
7. Maja Skóra (Olsztyn)
8. Eleni Karulis (Yoshinkan Szczecin)
9. Teresa Morcinek (Bielsko Biała)
10. Jana Ziegelheimova (Praga)

Eliminacje turnieju kobiecego odbyły się w dwu- i trzyosobowych grupach, z których wyłoniono ósemkę finalistek. Dalsza część zawodów została rozegrana systemem pucharowym.

Walka o trzecie miejsce:
Kay Gajdzińska - Małgorzata Szuba (K)

Walka o pierwsze miejsce:
Agnieszka Wial - Jana Ziegelheimova (KK)
Obie walki sędziowali: H. Horiguchi (shushin), S. Takahashi, A. Neumeister

Wyniki:
I miejsce - Jana Ziegelheimova (Praga)
II miejsce - Agnieszka Wial (Morąg)
III miejsce - Małgorzata Szuba (Poznań)
IV miejsce - Kay Gajdzińska (Poznań)

3. Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Baltic Cup III

Trzecia edycja turnieju Baltic Cup zgromadziła rekordową liczbę 43 zawodników z Polski, Czech i Wielkiej Brytanii. Eliminacje i finały rozegrano systemem pucharowym.

Walka o trzecie miejsce:
Maciej Krzesiński (Gdynia) [K] - Marek Kustosz (Łódź) [M M]

Walka o pierwsze miejsce:
Maciej Łapiński (Morąg) - Artur Hessel (Kraków) [K M]
Obie walki sędziowali: A. Kustosz (shushin), A. Izdebski, Z. Misiak

Wyniki:
I miejsce - Artur Hessel
II miejsce - Maciej Łapiński
III miejsce - Marek Kustosz
IV miejsce - Maciej Krzesiński

Decyzją sędziów tradycyjnie przyznano także dwie nagrody "za waleczność" (kantosho), biorąc pod uwagę postawę w całym turnieju, tzn. DMP i Baltic Cup.

W kategorii kobiet nagrodę kantosho otrzymała:
Maja Grabacka (Kraków)

W kategorii mężczyzn nagrodę kantosho otrzymał:
Jakub Koss (Gdynia)

Arbitrem głównym zawodów był prof. Kozo Ando (8 dan kyoshi)
Sędzia główny: Andrzej Kustosz (5 dan)
Sędziowie planszowi:
Hisao Horiguchi (6 dan)
Arkadiusz Izdebski (5 dan)
Angela Neumeister (5 dan)
Shizuka Takahashi (5 dan)
Zbigniew Misiak (4 dan)
Jarosław Wolny (3 dan)
Stolik sędziowski:
Witold Nowakowski (4 dan)
Włodzimierz Małecki (3 dan)
Sędzia czasowy:
Rafał Jaśtak (2 dan)

Finały obserwowali także przedstawicie Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, pp. Yao Dongye i Zhang He.

Po zawodach odbyły się pokazy bractw rycerskich, walka "kendo kontra rycerze" - w której Artur Różański z Kalisza "walił w metalowe czerepy aż dudniło" - i pokaz jujutsu.

W niedzielę, 6 października, odbył się jeszcze jeden trening prowadzony przez prof. Ando.

Całość zorganizował Szczeciński Klub Kendo, którego prezesowi - i uczestnikowi zawodów - Jarosławowi Romackiemu składam, w imieniu własnym i zarządu Polskiej Komisji Kendo, najserdeczniejsze podziękowania i gratulacje. Dobra robota, Jarek!

Pozdrawiam,
Witold Nowakowski
Sekretarz PKK / PZKendo


Przedruk "Internetowego Biuletynu Kendo", vol. 2 nr 3 (21) październik 2002

Dzień dobry,

Zgodnie z zapowiedzią z pierwszego numeru "odnowionego" Biuletynu, dzisiaj garść informacji o tym, co nowego na stronie internetowej www.kendo.pl. A poza tym - porcja nowości czytelniczych i forum. Zapraszam.

I. Strona:
1. Nowe zdjęcie miesiąca, wrześniowe, w lekko jesiennych barwach, zrobione przez Anię Damasiewicz z Opola.
2. Wyniki Drużynowych Mistrzostw Polski, pierwszego Turnieju Kobiecego i trzeciej edycji Baltic Cup, czyli Biuletyn vol. 2 nr 2 w wersji html. Polecam także stronę Szczecińskiego Klubu Kendo, www.kendo.max.pl, gdzie można znaleźć galerię ze zdjęciami z wszystkich wspomnianych wydarzeń. Link do strony szczecińskiej jest także w dziale "Wiadomości" na liście dodanych stron.
3. Wrześniowa kronika wydarzeń [kalendarium] - ze zdjęciami z pokazów w Dobrej Nowogardzkiej. To zresztą najlepiej ilustrowany dział na naszej stronie, z fotografiami z Morąga, Tokio, Pragi i Wrocławia. Jeśli ktoś jeszcze się nie widział na obozie w Morągu, to niech kliknie na "sierpień".
4. Zaktualizowany kalendarz imprez. Przy okazji - przypominam, że niedługo mija termin zgłoszeń na Klubowe Mistrzostwa Europy "Mumeishi 3's" w Londynie...
5. Zaktualizowana lista yudansha (66 osób!).

II. Nowości księgarskie:
1. Ukazał się nowy numer "Kendo World", a w nim m.in.:

- Dyskusja, jaka się wywiązała po utworzeniu koreańskiej organizacji World Kumdo/Kendo Federation, która postawiła sobie za cel wprowadzenie kumdo [kendo] do tzw. "rodziny sportów olimpijskich".
- Arcyciekawy artykuł o Francisie Jamesie Normanie - prawdopodobnie pierwszym Europejczyku, który ćwiczył kendo i zdobył sobie niemałe poważanie wśród japońskich zawodników. Uzupełnieniem artykułu jest fragment wydanej w 1905 roku, w Londynie, książki F.J. Normana pt. "The Fighting Man of Japan - The Training and Exercises of the Samurai" ze zdjęciami z tamtej epoki. Alex Bennett napisał do mnie, że przygotowuje już drugą część sagi o Normanie.
- Druga część "Filozoficznego spojrzenia na Nihon Kendo Kata",autorstwa Yoshihiko Inoue (8 dan hanshi).
- Druga część poradnika dla sędziów, pisanego przez Shunji Fukumoto (8 dan hanshi).
- Analiza "men waza".
- W cyklu "Kendo Clinic" - ból w plecach
oraz wiadomości ze świata iaido, jodo, jukendo i naginata.
2. Nakładem wydawnictwa Diamond Books ukazała się świetna historyczna powieść Yasushi Inoue pt. "Samurajskie chorągwie" (Fu-rin-ka-zan), przetłumaczona z japońskiego przez Dorotę Marczewską.
Książka, chociaż w Polsce ukazuje się dopiero teraz, zdobyła już niemałą popularność w świecie i przełożono ją na siedemnaście języków. Jej treścią jest długotrwały konflikt Shingena Takedy i Kenshina Uesugi, zakończony serią bitew na równinie Kawanakajima, pod koniec XVI wieku. Twarda oprawa, z obwolutą, adres wydawnictwa: Diamond Books, 85-808 Bydgoszcz, Białogardzka 6/101. Inne książki Diamondu, w tym także o kendo, do kupienia na stronie www.diamondbooks.home.pl

III. Forum Czytelników

A oto list, jaki niedawno otrzymałem...


...Droga Miecza i... Droga Miecza

"... W sprawnych dłoniach shinai staje się prawdziwym mieczem. Warto wówczas pomyśleć o wartości ludzkiego życia. Ten, kogo zadowala zwycięstwo w zawodach, nie rozumie istoty kendo. Prawdę mówiąc, to wcale nie powinien trenować..."

(Jun Takeuchi tłumaczenie: Witold Nowakowski © 2002 Biuletyn Internetowy Kendo, vol. 2 nr 1 (19) wrzesień 2002)

Sztuki walki z Azji, fascynujące na ekranie i na pokazach, wzbudzają wśród mieszkańców kręgu kultury europejskiej oczywistą dezaprobatę jako brutalne. Większość ludzi zdecydowanie odżegnuje się od wszelakich przejawów przemocy i walki, uważając to za model postępowania cywilizowanego, współczesnego homo sapiens.

Szermierz, zadając trafienie, zdobywa punkt i w geście zwycięstwa zrywa maskę, urządzając spektakl zwycięstwa, i nikt nawet przez chwilę nie pomyśli, że właśnie zabił lub poważnie ranił człowieka - ależ to jest sport! - tak, to jest kiełbasa i kupuje się to w sklepie, to nie są kawałki zabitego i zmielonego zwierzęcia.

Ten model zachowania dotyczy też boksu, zapasów, rzutu oszczepem, łucznictwa, strzelectwa, akrobacji lotniczych itp. - to są dyscypliny sportowe i nie wywodzą się z historycznych i współczesnych form pozbawiania ludzi życia - tak jak poprzednio to była ironia.

Rycerze, pięknie odziani w zbroje, restytuujący zapomniany system szermierczy naszej świetlanej przeszłości, wzbudzają zainteresowanie, zapraszani są na wszelkie uroczystości, aby prezentować dawną sztukę władania mieczem - nie zabijania.

Tak, Europa jest cywilizowana i pełna hipokryzji. Nie twierdzę, że Azja jest lepsza, ale przynajmniej w tej dziedzinie nie ukrywa, do czego służą sztuki walki i jakie są źródła sportów walki. Tu jest w złym tonie okazywać radość zwycięstwa. Szacunek okazuje się przed i po walce, bo każdy zdaje sobie sprawę, że właśnie przed chwilą o mało nie stracił życia. Nikt na treningach nie ukrywa, że ta technika, czy to cięcie łamało, przecinało i pozbawiało chęci lub możliwości do dalszej walki naszego wroga najczęściej permanentnie, czyli raniło i zabijało.

Ale z drugiej strony, wracając do cytatu z początku tekstu, przytoczę kolejny fragment tego samego artykułu:

"...W obecnych czasach, podczas treningów i zawodów, nad żadnym z zawodników nie ciąży widmo śmierci. Nie jesteśmy samurajami. Możemy, więc bez większych obaw toczyć zacięte walki..."

Czy więc możemy jednak się cieszyć!?

urodzony Słowianin, ale też nie Azjata


I co Wy na to?
Pozdrawiam wszystkich i do następnego spotkania.

Witold Nowakowski
Sekretarz PKK / PZKendo


Przedruk "Internetowego Biuletynu Kendo", vol. 2 nr 4 (22) październik 2002

Dzień dobry,

Dziś wyniki Pucharu Pragi, rozegranego w sobotę, 20 października 2002 roku, w Czechach.

W turnieju wzięło udział aż sześćdziesięciu czterech zawodników z Austrii, Chorwacji, Czech, Jugosławii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Wśród nich nie zabrakło tak doświadczonych "weteranów" praskiego turnieju, jak Węgrzy: Gabor Erdelyi (zwycięzca Pucharu z 2000 roku) i bracia Dubi, Christian Lettau z Austrii i Rafał Jaśtak z Polski, który rok temu zajął trzecie miejsce.

Zawody poprzedziło krótkie zgrupowanie, z udziałem ponad stu zawodników, poprowadzone przez Wolfganga Demskiego (7 dan) z Niemiec, któremu asystowali Ryutaro Kamemoto (Austria), Andrzej Kustosz (Polska), A. Shiseki (Rumunia) i Toru Kubo (Węgry).

Przed samym turniejem chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego we wrześniu pierwszego instruktora kendo w ówczesnej jeszcze Czechosłowacji, pana Toru Giga. Wspomnienie o Zmarłym wygłosił Miroslav Hotovec.

Eliminacje przeprowadzono w trzyosobowych grupach, metodą "każdy z każdym". Dwóch pierwszych zawodników wychodziło do dalszych rozgrywek. W drugim etapie Węgrzy musieli znieść porażkę swojego potencjalnie najlepszego zawodnika, Mistrza Europy z 2001 roku, Gabora Erdelyi, który przegrał z Austriakiem, Wolfgangiem Mrazem.

Do półfinałów doszli: Christian Lettau (Austria), Szandor Dubi (Węgry), Jindrich Ziegelheim (Czechy) i Rafał Jaśtak (Polska). Pierwsza walka: Lettau - Dubi, przy stanie 0:0, zakończyła się dopiero w dogrywce (encho), zwycięstwem (M) Szandora Dubi. Rafał Jaśtak, po zaciętym pojedynku, uległ jednym punktem (M) Ziegelheimowi, zajmując - tak jak w zeszłym roku - trzecie miejsce.

Finał, pomiędzy Ziegelheimem i Dubim, zakończył się jednopunktowym zwycięstwem Węgra, po ataku debana-kote. Sędzią głównym walki finałowej był Wolfgang Demski.

Ostateczne wyniki:

1 miejsce: Szandor Dubi (HU)
2 miejsce: Jindrich Ziegelheim (CS)
3 miejsce: Rafał Jaśtak (PL) i Christian Lettau (AU)

Kanotsho (nagroda "za waleczność"):
Frank Jähne (D)
Petr Zetocha (CS)

Serdecznie gratuluję Rafałowi kolejnego dobrego turnieju. Oby tak dalej...

Pozdrawiam wszystkich i do następnego spotkania.

Witold Nowakowski
Sekretarz PKK / PZKendo
W Biuletynie wykorzystano oficjalne materiały Czeskiej Federacji Kendo

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.