magazyn Świat Nei Jia
NR 45 (WRZESIEŃ 2009)

Taijiquan

BRUCE LEE I JEGO ZWIĄZKI Z TAIJI
Krzysztof Operacz

Materiał udostępniony 15.09.2009 r. przez Warszawską Szkołę Tai Chi - "YMAA Warszawa"

Bruce Lee (właściwie Lee Jun Fan) urodził się 27 listopada 1940 roku w San Francisko w Stanach Zjednoczonych. Był czwartym dzieckiem swoich rodziców. Według chińskiego kalendarza rok 1940 był rokiem smoka. Z tego powodu Bruce otrzymał później przydomek Su long co znaczy mały smok. Jego rodzice byli śpiewakami operowymi. W Stanach powodziło im się kiepsko. Bruce miał zaledwie kilka lat kiedy zdecydowali się wyjechać do Hongkongu. Tam ojciec otrzymał dobrą, zgodna z jego aktorskim wykształceniem pracę. Wkrótce cała rodzina zamieszkała we własnym domu w luksusowej dzielnicy miasta. Bruce wychowywał się w dobrobycie. On i całe jego rodzeństwo uczyli się w renomowanych szkołach. Jako sześciolatek zagrał w swoim pierwszym filmie pt. "Narodziny ludzkości", okazał się on kiepski. Kolejny film "Kid Cheung" - "Dzieciak Cheung" nakręcił kiedy miał lat 8. Ostatecznie Bruce pochodził z aktorskiej rodziny. Jego ojciec Hoi Chuen Lee był znanym śpiewakiem opery kantońskiej.

Ojciec Bruce'a był fanatykiem zdrowia i rozwoju duchowego. Niektóre źródła mówią także o tym że sam ćwiczył Taiji styl Yang i osiągnął w tym dużą biegłość. Od najwcześniejszych lat namawiał Bruce'a by zaczął ćwiczyć sztuki walki, jednak jego to nie interesowało. Oficjalna historia mówi o tym że w wieku lat 14 Bruce został pobity przez uliczny gang po tym wydarzeniu Bruce poprosił o nauki przyjaciela rodziny mistrza Yip Mana spadkobierce stylu Wing Tsun. Jednak przygoda ze sztukami walk zaczęła się dużo wcześniej. Za namową ojca Bruce w wieku siedmiu lat zaczął uczęszczać na zajęcia do mistrza Liang Zipenga (Leung Tzu-Peng) znanego w owych czasach eksperta wewnętrznych sztuk walki. W owych czasach Liang Zipenga nauczał stylu wewnętrzengo zwanego Liu He Ba Fa (sześć harmonii, osiem metod). Wcześniej też Liang studiował Taiji. Wiadomo że kiedy Bruace Lee miał 6 lat jego ojciec bardzo namawiał go na rozpoczęcie treningu. Wysłał więc młodego Bruca do mistrza Lianga aby ten mógł pobierać tam nauki. Mistrz Liang nie chciał jednak uczył takiego łobuza jakim był przyszły filmowy idol. Ojciec Bruca musiał użyć wszystkich swoich wpływów (a miał ich jako znany i szanowany aktor, sporo) aby mistrz Liang zechciał uczyć młodzieńca. Koniec końców po długich targach mistrz Liang zgodził się aby Bruce uczęszczał na wykłady z Teorii, I to w zasadzie koniec znanej nam historii. Nie wiadomo ile i czego Bruce uczył się od mistrza Lianga oraz ile i czy wogóle nauczył się od własnego ojca. Ale w jego późniejszych książkach znajdują się np. rozdziały na temat teorii In Yang.

Bruce Lee mówił:
...Opróżnij umysł. Bądź bezkształtny jak woda.
Wlej wodę do kubka, ona stanie się tym kubkiem.
Wlej wodę do czajnika, ona stanie się czajnikiem.
Woda może płynąć, wić się, kapać albo niszczyć.
Bądź wodą mój przyjacielu...

Niżej znajdują się zdjęcia przedstawiające dorosłego Bruce Lee wykonującego niewątpliwie fragment formy Taiji stylu Yang (pojedyńczy prosty bat). Oczywiście są to tylko zdjęcia i niewiele można z nich wnioskować ale należy zwrócić uwagę na dokładność w ustawieniu pozycji. Fakt ten może sugerować uczciwe zaangażowanie w trening.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.