Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 24 (CZERWIEC 2002)

Style walki prowincji Fujian

SY QUAN - BOKS LWA W KUNG FU
Sławomir Pawłowski

luohan@poczta.wp.pl
Gdyńska Szkoła Shaolin Kung Fu

"Posiądź paszczę lwa, nos krokodyla, a oczy mitologicznego zwierzęcia Chiling*. Klatka piersiowa powinna być wypukła, a odcinek krzyżowy kręgosłupa zgięty ku przodowi. Zgrzytając zębami tak napinasz mięśnie, aż pięć żył nabrzmiałych od zgromadzonej w nich krwi jest napiętych i widocznych pod skórą. Stawiaj kroki z brzuchem podciągniętym do góry, aż do punktu gromadzącego Chi w Dan-Tien. Twoja siła powstaje z San-Xi promieniując do obu pięt, a jing jest wynikiem połączenia siły ciała biorącej początek w krzyżu oraz pracy ramion. Energię Chi wychodzącą z Dan-Tien wzmacniaj siłą okrzyku. Ramiona uderzają krótkimi technikami, po czym odrzucają przeciwnika na boki."

Sy Quan – tj. Boks Lwa zwany także Boksem Złotego Lwa lub "Sy Fa" – Stylem Lwa, bądź "Fuzhou Wan Shou Jiao" – tj. Stylem Lwa z Fuzhou, jest jedną z rzadkich sztuk walki wywodzących się z południowej świątyni Shaolin i należy do grupy styli tzw. "Wei Tuo Men". Boks Lwa został stworzony przez Wang Ding lub Quei Jin Biu (sprawa sporna) w okresie dynastii Qing, za panowania cesarza Cien Long. Styl był przekazywany w wąskim gronie osób, co doprowadziło do tego, że nieliczne szkoły Boksu Lwa działały jedynie w mieście Fuzhou, z czasem jednak rozprzestrzeniły się stopniowo poza granice miasta. Właśnie wtedy Guei Jin Jiou z miasteczka Dan Yan w powiecie Lien Jian przekazał styl lwa panu Chen Yao Huo, który był lekarzem tradycyjnej chińskiej medycyny w Fuzhou. Chen przekazał styl obecnemu spadkobiercy – mistrzowi Ji Zhuo-Di (Ji Swo).

Charakterystyka stylu

Boks Lwa powstał z połączenia ruchów imitujących skaczącego, bawiącego się piłką, uderzającego, atakującego ofiarę, biegnącego, kręcącego łbem, machającego ogonem i ryczącego lwa, z technikami ataku i obrony wykonywanych za pomocą pięści z "duchem lwa", co w efekcie dało sztukę walki. Poruszając się w pozycji "Ma Bu" należy stawiać stopy z mocą i siłą oraz radością jak:"pełen wigoru i sprytu lew uderzający łapami w ziemię i mocno wbijający w nią pazury, a następnie zastygający w bezruchu". Ćwiczący styl lwa wytwarza siłę (Li) z okolicy krzyżowej kręgosłupa, czerpie moc wewnętrzną z "San-Xi" – tj. trzech kluczowych centrów energetycznych. Wraz z wdechem wchłaniana jest energia (Chi), która dźwięcznym wydechem pomiędzy szparami zaciśniętych zębów spływa do punktu "Qi-hai", tj. "morza energii", znajdującego się w linii środkowej ciała, półtora cuna poniżej pępka, i stamtąd emanuje jako moc i siła wewnętrzna na cały organizm: "Fajing" powoduje przyśpieszenie przepływu Chi, a okrzykiem wspomaga się siłę (Li) rozprzestrzeniającą się wówczas na całe ciało. Istnieje powiedzenie: "Zgrzytając zębami napnij przedramiona, aż pięć żył nabrzmieje pod skórą. Z pochylonym nieco do przodu tułowiem, wypchniętym ku przodowi odcinkiem krzyżowym kręgosłupa i uwypukloną piersią stawiaj mocno kroki, mając wciągnięty i "podwieszony" brzuch. Pięć palców dłoni, niby pazury zwisają ku dołowi ukazując drzemiącą w nich siłę uderzenia."

Spoglądając na lwa należy zwrócić uwagę na cztery jego cechy:

  1. dostrzec jego odwagę
  2. dostrzec jego mądrość
  3. zwrócić uwagę jakie wybiera pole walki i jaki kształt ma jego otoczenie
  4. dostrzec jego siłę

Jeśli reprezentant stylu lwa zdoła w trakcie walki przyjąć dogodną pozycję, natychmiast rzuca się na przeciwnika, wydobywając wybuchową siłę (Bao Chui), uderzając i chwytając rękami od góry, a nogami przydeptując i przytrzymując powalonego przeciwnika, po czym "zgrzytając zębami z nabrzmiałymi pięcioma żyłami jest gotowy do następnej konfrontacji".

Tajemne słowa: Krótkie uderzenia, odrzucanie na boki, chwyt za rękę, poziome uderzenia, ciosy ku górze, uderzenia w punkty witalne, sprężyste uderzenia, klęczący koń, uderzenia pazurami, uderzenia pięścią-młotem, kantem dłoni, palcami, dłonią-hakiem, dłonią "Zhao", dłonią łukiem.

Formy stylu

Styl zawiera siedem form: San Jan (trzy walki), Sy Zhy Xi Shou (lew bawiący się piłką), San Sy Xi W Wu Hu (trzy lwy bawiące się z pięcioma tygrysami), Tui Lien Dao Lu Du (forma podwójna), Sy Zy Gun (forma lwiego kija), oraz formę szabli i formę "Lwiego Noża Księżyca i Słońca".


Chiling – mitologiczny pół-lew pół-koń. W mitologii chińskiej często jeździli na nim bogowie, często przedstawiany jest w towarzystwie bóstwa długowieczności.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.