Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 6 (MARZEC 1999)


Wielcy mistrzowie stylu Modliszki

MISTRZ LIN JINGSHAN
Sławomir Milczarek

Jednym z najlepszych mistrzów stylu Siedmiogwiezdnej Modliszki był Fan Xudong. Mistrz Fan Xudong był bogatym kupcem jedwabiu mieszkał w należącej do rodziny Fan rezydencji Da Hai Yang (Wielkie Morze Yang) w Yantai.
Był postawnym mężczyzną ważył około 120 kilogramów, nazywano go Fan Olbrzym ponieważ jako kupiec jedwabiu był bardzo bogaty, kung fu nauczał dla przyjemności. Około 1875 roku mistrz Fan wziął udział w turnieju wolnej walki na Syberii gdzie pokonał wszystkich swoich przeciwników.
Zwykle salą mistrza Fana zarządzał jego uczeń Yang Weixin. Jednak najsłynniejszymi uczniami mistrza Fan byli Luo Guangyi oraz Lin Jingshan..
Mistrz Lin JingshanMistrz Lin Jingshan urodził się rankiem 4 października 1885 roku w wiosce Jiangtuan, powiat Laiyang, miasto Yantai. Zmarł 1 czerwca 1971 w szpitalu miasteczka Jiangtuan, mając 86 lat. W roku 1899 życie zmusiło go do szukania środków utrzymania w Yantai. Zajął się uprawą i sprzedażą warzyw, służył jako pracownik niewykwalifikowany często z głodu żebrał. W młodym wieku zainteresował się kung fu. Ponieważ nie miał pieniędzy aby opłacić naukę, chodził do sali ćwiczeń mistrza Fan Xudonga gdzie podpatrywał ćwiczących i próbował naśladować ich ruchy. Gdy mistrz Fan odkrył to przyjął go na ucznia i zaczął nauczać Siedmiogwiezdnej Modliszki. Mistrz Lin Jingshan był utalentowany i bystry, a pod staranną opieką mistrza Fan Xudonga zgodnie z chińskim powiedzeniem "dobry nauczyciel daleko prowadzi" - yan shi chu gao tu, po kilku latach intensywnej nauki i ciężkich ćwiczeń stał się jego ulubionym i najlepszym uczniem.
Gdy Lin Jingshan miał 25 lat starszy uczeń Yang Weixin wdał się w bójkę z konkurencyjną szkołą Modliszki Kwiatu Śliwy, w jej wyniku dwóch uczniów tej szkoły poniosło śmierć. Tylko dzięki znajomościom i pieniądzom mistrza Fan Xudonga Yang Weixin spędził jeden rok w więzieniu, następnie wyjechał do Szanghaju. Z tego też powodu mistrz Fan Xudong przekazał zarządzanie salą i nauczanie uczniów mistrzowi Lin Jingshanowi.
Mistrz Lin Jingshan mimo niezbyt dobrych warunków fizycznych około 166 cm wzrostu był bardzo skuteczny w walce. Jego ulubioną techniką było jednoczesne podcięcie z uderzeniem w skroń (gua tui quan chui). Wielu jego przeciwników, którzy weszli na salę ćwiczeń przekonali się o skuteczności tej techniki. Po kilkunastu latach treningów mistrz Lin Jingshan został spadkobiercą (piąta generacja) stylu qi xing tang lang quan. Przez całe życie mistrz Lin Jingshan mieszkał i nauczał w Yantai.
Mistrz Lin Jingshan kilkadziesiąt lat nauczał stylu Modliszki przez ten czas wychował wielu uczniów. Jego najstarszymi uczniami byli Hu Rongfu, Xiao Huating czy Wang Chuanyi. Uczniowie z linii mistrza Hu Rongfu nauczają obecnie w Qingdao. W wieku około 70 lat mistrz Lin Jingshan przyjął ostatnich uczniów byli to bracia Yu Tiancheng i Yu Tianlu. To im jako ostatnim uczniom przed śmiercią mistrz Lin przekazał kompletny styl Siedmiogwiezdnej Modliszki. Oprócz braci Yu jeszcze tylko jeden uczeń został dopuszczony do pełnego przekazu stylu, był to mistrz Yu Zhenhai. Obecnie w Yantai tylko mistrz Yu Tiancheng naucza dalej stylu qi xing tang lang quan. Jednym z uczniów mistrza Lin Jingshana był Yu Hai filmowy sifu z "Klasztoru Shaolin". Yu Hai poznał jednak tylko cztery formy tradycyjnego systemu z Yantai. Może to było powodem opracowania przez Yu Hai wersji sportowej stylu Modliszki, która w niczym nie przypomina stylu z Yantai.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.