magazyn Świat Nei Jia
NR 40 (LUTY-MAJ 2005)
JUBILEUSZOWE WYDANIE

Chen Taijiquan

SEMINARIA Z MISTRZEM LIU WAN KUN W POZNANIU
Tomasz Grycan

W dniach 14-15 i 21-22 maja 2005 r. odbyły się w Poznaniu seminaria prowadzone przez mistrza Liu Wan Kun. Na te specjalne treningi chen taijiquan zjechali się entuzjaści z różnych rejonów Polski. Organizatorem imprezy był Piotr Ziemba.

Mistrz Liu Wan Kun pochodzi z Wen Xian (powiat Wen), na terenie którego znajduje się Chenjiagou (źródło powstania stylu chen). Taijiquan uczył się u mistrzów Chen Lifa i Yuan Zhanguo. Obecnie mieszka w Pekinie.


mistrz Chen Lifa

Dla ćwiczących w naszym kraju kontakt z Liu Wan Kun był niezwykle inspirujący nie tylko dlatego, że jest on wysokiej klasy ekspertem, ale także dlatego, że uczy w bardzo tradycyjny sposób. Jego metody przekazywania wiedzy są jeszcze "nie skażone" zachodnimi naleciałościami, bo jak dotąd nie miał właściwie kontaktów z cudzoziemcami (nie zna języków obcych).

Tematem przewodnim seminariów było "tui shou" ("pchające dłonie") i aplikacje. Mistrz szczegółowo przedstawił formalne ćwiczenia stylu chen, a także różnego rodzaju techniki stosowane w "san shou". Uczestnicy seminariów mogli zapoznać się z bogatym zestawem "qin na" (dźwignie) i rzutów.

  

Liu Wan Kun jest bardzo otwartym człowiekiem i szczodrze dzielił się z nami swoją wiedzą. Oprócz przedstawienia różnych aplikacji z formy "Laojia Yilu" omówił także niektóre bardziej subtelne sposoby pracy z formą, na przykład wykorzystanie wzroku. Odpowiednia aktywność oczu w czasie wykonywania ruchów jest nierozerwalnie związana z akcentowaniem przemian "yin-yang".

Spotkania z mistrzem Liu Wan Kun były prawdziwą ucztą dla osób spragnionych bojowych aspektów taijiquan. Uczestnicy tych seminariów mogli się wielokrotnie przekonać jak piękną, a zarazem bardzo skuteczną jest ta "miękka" sztuka walki.

mistrz Liu Wan Kun i Piotr Ziemba
(organizator seminariów)
Konrad Dynarowicz, mistrz Liu Wan Kun
i Tomasz Grycan

P.S.
W dniach 4-5 czerwca planowane jest kolejne seminarium z mistrzem Liu Wan Kun w Poznaniu.

Zdjęcie mistrza Chen Lifa pochodzi ze strony:
http://www.hnby.com.cn/hzhn/dsj/t20041115_4485.htm

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.