Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 4 (LISTOPAD 1998)


Wielcy mistrzowie stylu Modliszki
MISTRZ LUO GUANGYI
Sławomir Milczarek

Jednym z najsłynniejszych mistrzów stylu Siedmiogwiezdnej Modliszki (qi xing tang lang quan) był Luo Guangyu, który urodził się w 1888 roku w Yantai. W 1906 roku rozpoczął naukę qi xing tang lang quan u mistrza Fan Xudonga. U mistrza Fan Xudonga uczył się przez około 7 lat. Mistrz Luo Guangyu był biednym człowiekiem w Yantai a następnie Penglai gdzie zamieszkał wykonywał zawód szewca. Ale to nie przynosiło specjalnych dochodów, mistrz Fan Xudong pomógł mu wyjechać do Szanghaju, aby tam prowadził zajęcia stylu Siedmiogwiezdnej Modliszki.

Mistrz%20Luo%20Guangyi
Mistrz Luo Guangyi

Luo Guangyu wyjechał z Yantai w 1913 roku. W Szanghaju został głównym instruktorem kung fu w Stowarzyszeniu Atletycznym Jing Wu. Mistrz Luo Guangyu miał wielu uczniów w Szanghaju. Najlepszym z nich był Ma Chengxin, który w 1929 roku na mistrzostwach narodowych w Nankinie (Nanjing) zajął pierwsze miejsce. W 1932 roku mistrz Luo Guangyu wyjechał do Hongkongu, gdzie również prowadził zajęcia w tamtejszym oddziale Stowarzyszenia Jing Wu. Mistrz Luo uznawany jest za jednego z trzech najlepszych nauczycieli tego Stowarzyszenia. Według Chińskiej Encyklopedii Wushu Luo Guangyu powrócił do Szanghaju w 1942 roku gdzie dwa lata później zmarł. Pod koniec życia mistrz Luo Guangyi miał pewne trudności z poruszaniem się ze względu na dość dużą nadwagę ważył bowiem w tym okresie ponad 100 kg. Luo Guangyi był dwukrotnie żonaty z pierwszego małżeństwa miał czterech synów. Obecnie żyje jeszcze trzech są to najstarszy Luo Changcai, Luo Changqin (trzeci syn) oraz najmłodszy Luo Changgi. Tego czwartego syna miałem przyjemność spotkać w Penglai podczas swojej wizyty w 1998 roku. Luo Changgi miał zaledwie 8 lat kiedy zmarł jego ojciec i przebywał wówczas w Penglai tak więc nie bardzo mógł cos powiedzieć bliższego na temat przyczyn śmierci swojego ojca. Zaprzeczył natomiast informacjom podawanym przez niektórych uczniów mistrza Luo z Szanghaju, że zginął on w wypadku zatonięcia statku, którego miał być właścicielem. Wszyscy synowie mistrza Luo ćwiczyli oczywiście styl qi xing tang lang quan. Najmłodszy z synów z, którym rozmawiałem po śmierci ojca zaprzestał jednak treningów i w momencie naszej rozmowy nie bardzo już pamiętał czego nauczył go jego ojciec. Pamiętał tylko, że trening głównie odbywał się w pozycji ma bu. W rozmowie wziął udział także bratanek mistrza Luo Luo Changxi. Po rozmowie oczywiście zgodnie z chińskim zwyczajem udaliśmy się na wspólny obiad suto zakrapiany chińskim piwem i wódką maotai.. Cała naszą wyprawę do Penglai przygotował uczeń mistrza Yu Tianchenga mój starszy brat kung fu si xiong Lu Tingbo, który obecnie w Penglai naucza stylu qi xing tang lang quan.  Aby opisać treningi u mistrza Luo Guangyi powołam się na jego ucznia Huang Qinyun mieszkającego obecnie w Guangzhou.

Mistrz%20Luo%20Guangyi%20demonstruje%20technikę
Mistrz Luo demonstruje technikę "mei nü chuan si"

Na początku uczniowie mistrza Luo ćwiczyli w pozycji ma bu uderzając w zawieszony worek z piaskiem również na tym etapie ćwiczono stanie na jednej nodze. Następnie uczniowie ćwiczyli twardość dłoni i palców. Ćwiczenie to polegało na wbijaniu palców w wypełnioną grochem misę. Okres ćwiczeń twardości dłoni i palców trwał około 4 tygodni. Następnie mistrz Luo nauczał swoich studentów form. Bardzo niechętnie uczył początkujących zastosowań technik z form. Ponieważ styl Modliszki jest ruchowo dość trudnym stylem kung fu mistrz Luo form uczył tylko uczniów w starszym wieku. Dzieci na początku uczone były tylko technik zbliżonych do chang quan. Huang Qinyun wspomina, że mistrz Luo Guangyi był wymagającym nauczycielem. Jednocześnie jak na prawdziwego mistrza kung fu Luo Guangyi był człowiekiem o dobrym i łagodnym sercu. Podczas wizyty w Penglai odwiedziłem także miejsce gdzie znajdował się dom w, którym mieszkał Luo Guangyi z rodziną. Wąska uliczka tuż koło portu dla małych łodzi rybackich rozpoczynała się od domu w, którym była sala treningowa. Następnie był dom w, którym mieszkał brat mistrza Luo a w kolejnym mieszkał już sam mistrz. Najlepszym uczniem mistrza Luo w Hong Kongu był Huang Hanxun (w dialekcie kantońskim Wong Hon Fun) zwany "Królem Modliszki" inni uczniowie to Wong Kam Hung (zmarł w Malezji w 1991 roku), Chan Gin Yee, Chiu Chi Man, Lai Chun Choy (USA), Kwok Cho Chiu, Lai Yee Let i wielu innych (nazwiska podano w transkrypcji angielskiej w dialekcie kantońskim). To, że styl Siedmiogwiezdnej Modliszki wyszedł poza obszar Chin zawdzięczamy głównie mistrzowi Luo Guangyi. To jego uczniowie oraz ich następcy z Szanghaju a następnie Hong Kongu przenieśli go na Tajwan, Filipiny, USA czy do Europy. Luo Guangyi uczył się tylko siedem lat u mistrza Fan Xudonga więc prawdopodobnie nie poznał całego systemu. Z tego też powodu przekaz z Hong Kongu tak znacznie różni się od przekazu z Yantai. Na pewno też wiele zmian wprowadzili uczniowie mistrza Luo.

Mistrz%20Luo%20Guangyi%20i%20jego%20uczeń
Mistrz Luo Guangyi i jego uczeń Chiu Chi Man 
Hong Kong, lata trzydzieste

W Polskim Towarzystwie Kung Fu Modliszki przez osiem lat do roku 1993 nauczaliśmy stylu tang lang quan według przekazu mistrza Luo Guangyi. Głównie za sprawą mistrza Kai Uwe Pela z RFN. Sifu Kai Uwe Pel był uczniem mistrza Lee Kam Winga z Hong Kongu ucznia mistrza Chiu Chi Mana. Od 1993 roku ćwiczymy według przekazu mistrza Lin Jingshana z Yantai. Sylwetkę mistrza Lin Jingshana przedstawię w następnym artykule.

 Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.