Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 9 (GRUDZIEŃ 1999)


Chi Kung

"LUOHAN SHI BA SHOU" - FUNDAMENT SHAOLIN KUNG FU
Sławomir Pawłowski

Historia Luohan Shi Ba Shou:

Stworzenie formy " Luohan Shi Ba Shou" , czyli " Osiemnastu Rąk Buddyjskich Mnichów" /określanej dalej skrótowo jako LSBS /, przypisuje się geniuszowi dwudziestego ósmego patriarchy Buddyzmu / jeśli liczyć od samego Buddy/, twórcy odłamu Chan / jap. Zen/ mnichowi Bodhidharmie , znanego w Chinach jako Da Mo. W celu głoszenia buddyjskiej doktryny Mahajany przybył on z Indii do Chin, ostatecznie docierając do klasztoru Shaolin. Ówczesny przeor klasztoru , zwolennik Hinajany, po zapoznaniu się z jego poglądami nie wyraził zgody na wpuszczenie go do świątyni i kazał mu odejść. Da Mo udał się więc do położonej na pobliskim górskim stoku jaskini ,w której zamieszkał. Przebywał w niej pogrążony w medytacji przez dziewięć lat, siedząc zwrócony twarzą w kierunku jej ściany. Po tym okresie został on przez mnichów zaproszony do odwiedzenia klasztoru i zamieszkania w nim. Po powrocie do świątyni zastał w niej mnichów słabych zarówno fizycznie, jak i duchowo. Aby temu zaradzić, opracował i przekazał im trzy metody buddyjskiego chi kung , z których najbardziej aktywną ruchowo jest właśnie LSBS. Należąc do twardego i wewnętrznego Shaolin kung fu zawiera ona konkretne techniki samoobrony.

Oddziaływanie LSBS:

Ruchy LSBS stymulują szybszą cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych, rozwijają muskulaturę, wzmacniają kości, zwiększają elastyczność ścięgien, usprawniają dotlenienie organizmu, generują przepływ energii Chi przez zbiorniki i meridiany całego ciała, działając korzystnie na większość jego organów. Systematyczna praktyka doprowadza do ustalenia wagi ciała na jej optymalnym poziomie, zwiększenia giętkości odcinka szyjnego kręgosłupa, poprawy ogólnej gibkości ciała, osiągnięcia wysokiego poziomu równowagi organicznej i ruchowej, przynosząc ulgę osobom cierpiącym na chroniczne bóle głowy, sztywność karku i kręgosłupa oraz choroby żołądka. Rozwój mięśni następuje w wyniku powolnego procesu wzmacniania się ciała, bez ich przeciążeń i kontuzji. Poszczególne ćwiczenia nie zawierając forsownych elementów są odpowiednie dla ludzi w każdym wieku.

Jak i kiedy ćwiczyć:

Ćwicz najlepiej codziennie, wcześnie rano, w nie krępującym ruchów ubraniu, utrzymując każdą z postaw przez okres od trzech do pięciu minut. Przed treningiem wykonaj ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające mięśnie nóg i grzbietu, co pozwoli na swobodne wykonanie wysokich kopnięć występujących w formie. Aby zwiększyć stopień trudności poszczególnych ruchów, a przez to wykonać formę na wyższym poziomie technicznym, przyjmuj szersze, dłuższe i niższe postawy. Wykonując poszczególne ruchy oddychaj przeponowo , pozostając fizycznie rozluźnionym. Ćwicząc z otwartym i radosnym umysłem oraz optymistycznym nastawieniem do świata, osiągniesz i utrzymasz zdrowie oraz cieszyć się będziesz pełnią życia.

Lista akcji tworzących formę LSBS:

Forma stworzona przez Da Mo składa się z dziesięciu akcji, zawierających w sumie "osiemnaście rąk luohan".
Są to:

  1. " Ru shou" - pozycja medytacji i skupienia rozpoczynająca i kończąca formę. /jedna ręka luohan /
  2. " Stojąc w postawie bai bu z rozstawionymi stopami wysuń ręce aż do nieba " / jedna ręka luohan /
  3. " Yin Zhan - rozdziel górę i faluj dłońmi " / cztery ręce luohan /
  4. " Czarny tygrys przeciąga się, prostując grzbiet" / trzy ręce luohan/
  5. " Dzika gęś rozpościera skrzydła" / jedna ręka luohan /
  6. " Ukłon ze złączonymi dłońmi " / jedna ręka luohan /
  7. " Napięcie łuku" / jedna ręka luohan /
  8. "Zgięcie łokci i zahaczenie piersi" /jedna ręka luohan
  9. " Złoty lampart pokazuje pazury" /jedna ręka luohan /
  10. "Powolne, pełne siły kopnięcia i podcięcia po okręgu" / cztery ręce luohan /

Charakterystyka poszczególnych akcji:

1/ " Ru shou" - pozycja medytacji i skupienia. Fot. 1.

Rozpoczyna i kończy formę. Stań w rozkroku, ze stopami rozsuniętymi na szerokość barków i dłońmi umieszczonymi obok bioder, ponad stopami. Palce stóp oraz wnętrza dłoni są skierowane do przodu. Palce dłoni są lekko rozsunięte, koniec języka dotyka podniebienia jamy ustnej .Ciało jest wyprostowane, mięśnie grzbietu odcinka krzyżowego naprężone, obszar łokci napięty "jakby ściskając bęben". Wzrok skierowany przed siebie powinien być groźny, zły, demoniczny. /fot. 1/ Oddychając powinieneś odnosić wrażenie, że wdychasz czyste, krystaliczne powietrze, a wydychasz brudne i zużyte, oczyszczając tym sposobem mentalnie wnętrze własnego ciała. Wyobraź sobie energię w formie słupa światła, wnikającą do wnętrza twojego ciała przez szczyt głowy. Uformuj z niej kulę skondensowanego światła i powoli niczym "tonącą perłę" poprowadź w dół przez środkowy, do dolnego Dan Tien, któremu przekażesz i w którym zmagazynujesz zawartą w niej energię. Skoncentruj i uspokój umysł oraz ducha, opanuj myśli i emocje, wsłuchaj się w drzemiącą w tobie moc, i pokieruj mentalnie przepływem zgromadzonej w Dan Tien energii do rąk i dłoni. Stojąc nieruchomo, powtórz tę czynność kilka razy.

fot. 1

"Ru Shou" - pozycja
medytacji i skupienia

2/ Stojąc w postawie bai bu z rozstawionymi stopami ,wysuń ręce aż do nieba. Fot. 2, 3, 4. ( zastosowanie fot. 3-A)

W ćwiczeniu tym energia Chi jest skupiana w trzech punktach. Utrzymując wyprostowane ciało, naprzemiennie wyciągamy dłonie ku górze " w kierunku nieba". Z otwartymi oczami podnieś dłonie do wysokości ramion /fot. 2 / , po czym odchylając ciało nieznacznie w tył i spoglądając w górę jednocześnie unieś lewą dłoń, a prawą opuść w dół / fot. 3 /, a następnie opuść lewą i unieś prawą dłoń.

Po wykonaniu tych ruchów złącz dłonie przed klatką piersiową przyjmując postawę buddyjskiego ukłonu, po czym wyciągnij je ku górze, jakby " podpierając niebo"/ fot. 4/. Ruch ten nosi odrębną nazwę: " Spoglądaj na niebo z wyciągniętym ku niemu ciałem, opierając się stopami na ziemi ".

fot. 2 fot. 3 fot. 4

"Stojąc w pozycji Bai Bu
z rostawionymi stopami,
wysuń ręce aż do nieba"
- podnieś dłonie do
wysokości ramion.

"Stojąc w pozycji Bai Bu
z rostawionymi stopami,
wysuń ręce aż do nieba"
- unieś lewą dłoń
a prawą opuść w dół.

"Spoglądaj na niebo
z wyciągniętym ku
niemu ciałem..."

fot. 3 a

Zastosowanie

3/ " Yin Zhan" - Rozdziel górę i faluj dłońmi." Fot. 5, 6. ( zastosowanie fot. 6-A)

Przyjmij pozycję " łuku i strzały" ze stopami rozstawionymi na szerokość jednej trzeciej metra. /długość pozycji jest zwyczajna, chodzi tu o szerokość rozstawionych stóp /.Dłońmi o kształcie "liścia wierzby" /zhang /, trzymanymi na wysokości ramion wykonaj naprzemienne powolne pchnięcia w prawo i lewo /fot.5 / oraz w przód i tył / fot. 6 / . Pogłębiaj pozycje aż do silnego skręcenia się w talii. Siła i energia Chi wypływające z Dan Tien powinny kumulować się w punktach lao gong położonych w " sercach dłoni ", a duch być, "jak u groźnego i rozwścieczonego tygrysa schodzącego z góry ".

fot. 5 fot. 6

Yin Zhan - Rozdziel górę i faluj dłońmi.

fot. 6 a

Zastosowanie.

4/ "Czarny tygrys przeciąga się prostując grzbiet ". fot. 7, 8, 9. (zastosowanie fot.7-A)

Złącz stopy stając w postawie zasadniczej, przejdź do postawy " krótkiego konia"/ duan ma/, a z niej do " łuku i strzały" /san jiao ma /. Wykonaj w niej ruchy podobne do " Rozdzielania góry i falowania dłońmi", pchając oburącz aż do wyprostowania rąk. Zwróć uwagę, aby serca dłoni" znajdowały się nad " sercami stóp" / tzn. rzut pionowy dłoni i stóp powinien " wypaść w jednym punkcie /, a siła była skumulowana w odcinku krzyżowym kręgosłupa. /fot. 7/ Przyciągnij dłonie do piersi, skręć ciało , przyjmij pozycję " T " i wykonaj oburącz pchnięcie, po czym powtórz te ruchy w przeciwnym kierunku./ fot.8 / Ostatni nacisk wykonaj dłońmi utrzymywanymi na wysokości i rozsuniętymi na szerokość ramion, w szerokiej pozycji jeźdźca, z palcami stóp skierowanymi do przodu./ fot. 9/ W ćwiczeniu tym występują ruchy unoszenia , opadania i przesuwania ciała oraz pchnięć. Powiada się : " systematyczne wykonywanie tego ćwiczenia uczynią silnymi i zdrowymi twoje kolana oraz odcinek krzyżowy kręgosłupa , jednakże w przypadku zarzucenia systematycznej praktyki , uzyskane efekty szybko zanikną ".

fot. 7 fot. 8 fot. 9

"Czarny tygrys przeciąga się prostując grzbiet".

fot. 7 a

Zastosowanie.

5/ " Dzika gęś rozpościera skrzydła " fot. 10.

Uważa się, że inspiracją do stworzenia przez Da Mo tego ćwiczenia był widok wyciągniętych w locie dzikich gęsi. Po zakończeniu poprzedniego ćwiczenia zsuń stopy na szerokość bioder, stań prosto z dłońmi mocno przylegającymi z boków ciała do ud. Głęboko oddychając zrelaksuj się i skoncentruj na dolnym Dan Tien. Gdy wewnętrzna energia i siła popłyną z dołu ku górze kumulując się pod pachami, powoli unieś ręce w górę, zegnij nadgarstki, złącz palce dłoni formując je na kształt "ptasiej głowy" i lekko naciskaj nimi ponad głową w przód. Ruch ten ma przypominać dziką gęś unoszącą skrzydła w locie. Jednocześnie oderwij pięty od podłoża i stań na podbiciu palców stóp. Odcinek krzyżowy kręgosłupa powinien być nieznacznie ugięty, lecz sztywny i mocny, a siła skupiona w palcach stóp./ fot.10 / W trakcie unoszenia rąk energia Chi pochodząca z wdychanego powietrza kumuluje się w rozszerzających się wraz z wdechem piersiach , i jak mówią mnisi " wszystko aż się gotuje, a dłonie stają się gorące. Człowiek osiąga wtedy szczytowe zadowolenie, niczym wolny ptak w locie".

fot. 10
"Dzika gęś rozpościera skrzydła".

6/ "Ukłon ze złączonymi dłońmi" fot. 11,12,13,14. (zastosowanie fot. 11-A)

Opuść pięty , stań prosto i złącz dłonie na wysokości piersi. /Fot. 11 / Unieś złączone dłonie /fot. 12 / i wykonaj głęboki pokłon opuszczając dłonie aż do podłoża / fot. 13 /, po czym wyprostuj się ponownie umieszczając dłonie przed piersiami. Utrzymując dłonie w geście religijnego ukłonu skręć ciało w lewo, obniż biodra w dół i przyjmij pozycję leoparda /fot.14/. Noga zakroczna z uniesioną w górę piętą oparta jest na podłożu podbiciem palców stóp . Obróć się w prawo i przyjmij tę pozycję w przeciwnym kierunku.

fot. 11 fot. 12 fot. 13 fot. 14

"Ukłon ze złączonymi dłońmi".

fot. 11 a

Zastosaowanie.

7/ " Napięcie łuku" fot. 15. (zastosowanie fot. 15-A)

Przyjmij lewą pozycję "łuku i strzały". Formując dłonie na kształt "pięści lamparta", chwyć wyimaginowany łuk i wykonaj ruch napinania jego cięciwy " chcąc ustrzelić gęś “/fot.15/. Istotne jest, abyś wykonał go w pozycji krótkiego konia / Duan Ma/, która w tym przypadku jest przepisowa i stosunkowo naturalna. Plecy powinny być nieznacznie odchylone do tyłu," jak u jeźdźca spinającego wierzchowca". Uderzając prawą pięścią , lewą wycofaj w tył ,utrzymując ją obok ucha .Wykonaj to ćwiczenie również w prawej pozycji Duan Ma.

fot. 15

"Napięcie łuku".

fot. 15 a

Zastosowanie.

8/" Zgięcie łokci i zahaczenie piersi" fot. 16, 17. (zastosowanie fot.l7-A)

Stań tak , by płaszczyzny stóp były względem siebie ustawione równolegle. Skoncentruj równomiernie energię Chi w obu dłoniach a następnie poprowadź ją w dół aż do kolan, utrzymując ją w nich. Zaciśnij dłoń na kolanie /16/ , po czym odchylając ciało do tyłu unieś ją do góry i zginając rękę w łokciu umieść dłoń na piersi " niczym hak wbity w ścianę". Drugą dłoń oprzyj na odcinku krzyżowo- lędźwiowym kręgosłupa, w okolicy nerek. Zwróć uwagę, aby stopy ściśle przylegały do podłoża / nie wolno odrywać pięt /. Unosząc dłoń przenieś ciężar ciała na nogę zakroczną, jednocześnie prostując wykroczną / fot. 17/. W trakcie wykonywania ruchu Chi spłynie w dół, kumulując się w dolnym Dan Tien. Ćwiczenie to rozwija siłę w łokciach " jak u dobosza trzymającego w dłoniach pałeczki do gry na bębnie".

fot. 16 fot. 17

"Zgięcie łokci i zahaczenie piersi".

fot. 17 a

Zastosowanie.

9/ "Złoty lampart pokazuje pazury" fot. l8,19. (zastosowanie fot. l8-A, 19-A, 20-A)
Przyjmij lewą pozycję łuku i strzały. Ukształtuj dłonie na wzór wyposażonych w pazury łap lamparta, tj. rozpościerając, zginając jak haki i naprężając palce dłoni. Paliczki palców łączące się z kośćmi śródręcza powinny tworzyć linię prostą, a kciuk zgięty jak szpon, przylegając do brzegu dłoni. W ćwiczeniu tym jednocześnie jedna ręka opada w ruchu obrony a druga podąża ku górze silnie atakując. Obie ręce wykonują powyższe ruchy naprzemiennie. Utrzymując ciężar ciała na nodze wykrocznej, spoglądaj na uniesioną przed twarzą prawą dłoń, lewą utrzymując w dole za biodrem/ fot. 18 /. Przyjmij odwrotną pozycję, wznosząc lewą i opuszczając prawą dłoń, po czym wznieś dłonie kolejno od strony lewego i prawego barku /fot.19/. Ćwicząc powinieneś odczuwać napięcie mięśni talii oraz szyi. Ruchy muszą być skoordynowane z dźwięcznymi wydechami, które z kolei powinieneś "zgrać" z emanacją siły w pazurach, biorącej początek w punktach pod pachami.

fot. 18 fot. 19

"Złoty lampart pokazuje pazury".

fot. 18 a fot. 19 a

Zastosowanie.

fot. 20 a

Zastosowanie.

10/ " Powolne, pełne siły kopnięcia i "podcięcia" po okręgu ".

Ćwiczenie to zawiera cztery "ręce luohan" ,składając się z czterech różnych akcji :

fot. 20

"Wolne kopniecie palcami stóp".

fot. 21 fot. 22 fot. 23

"Atak wysokim kopnięciem ".

fot. 21 a fot. 22 a

Zastosowanie.

fot. 24

" Zamiatające i podcinające kopnięcie".

fot. 24 a

Zastosowanie.

fot. 25 fot. 26 fot. 27

" Skręty ciała z okrężnymi podcięciami ".

fot. 25 a

Zastosowanie.

Przyjmij ponownie początkową pozycję medytacyjną " Ru shou" . Kończąc wykonanie formy utrzymując ją do chwili, gdy duch, oddech i bicie serce uspokoją się / fot.28/.

fot. 28

"Ru Shou" - medytacyjna pozycja
kończąca wykonanie formy.

Z czasem, nowatorska koncepcja Da Mo została przez shaolińskich mnichów rozwinięta. Stworzyli oni osiemnaście odrębnych form samoobrony, z których każda, jako odrębna ręka, została poświęcona jednemu z osiemnastu luohanów otaczanych w Chinach czcią. Główny nacisk położono w nich na skuteczność bojową ruchów, a elementy chi kung występują jedynie sporadycznie. Techniki i koncepcje zawarte w pierwotnym LSBS stworzyły podwaliny dla powstania stylu Shaolin Luohan Quan, a z czasem i innych systemów kung fu. Po czternastu wiekach od stworzenia formy ,techniki i koncepcje w niej zawarte stanowią podbudowę całego systemu shaolińskiego, przenikając go i będąc widocznymi w wielu formach walki.

Gdynia 1999-08- 26

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.