Kolorowy napis z grafikami: Świat Nei Jia

NR 2 (LIPIEC 1998)


Tradycyjna Wschodnia Medycyna

O MAKROBIOTYCE...
Katarzyna Kosowska-Hańderek

Słowo "makrobiotyka" wywodzi się z greckich słów oznaczających "wielkie życie" bądź "długie życie". Twórcą współczesnej makrobiotyki jest Japończyk Georges Oshawa (1893-1966). W młodości - chorował, wyleczył się stosując dietę zalecaną przez mnichów japońskich. Kontynuatorem jego działalności został Michio Kushi, który wraz z żoną - Aveline - w 1978r. założył Kushi Institute, ośrodek zajmujący się szkoleniem nauczycieli makrobiotyki.

Makrobiotyka stanowi uniwersalną drogę zdrowia i długowieczności, kładąc nacisk przede wszystkim na sposób odżywiania, ale także i na inne wymiary ludzkiego życia dbając, aby pozostawało ono w zgodzie z porządkiem naturalnym i kosmicznym rozwojem. Kolosalne znaczenie w utrzymaniu tej harmonii ma zrównoważone ze środowiskiem wewnętrznym człowieka, jak i zewnętrznym - pożywienie. Stajemy się bowiem tym, co jemy. Jesteśmy też tacy jak powietrze którym oddychamy czy woda którą pijemy. Dlatego też makrobiotyka poleca pożywienie naturalne, najlepiej pochodzące z gospodarstw ekologicznych, a nie przemysłowo przetwarzane.

"Standardowe pożywienie" nie jest wszędzie jednakowe i zależy od warunków środowiska (klimat, pora roku, temperatura i pogoda), od czynników osobistych (wiek, płeć, aktywność i podłoże kulturowe), od stanu zdrowia i potrzeb osobistych. I tak np. na "standard żywieniowy" ludzi żyjących w strefie podbiegunowej składają się głównie duże ilości produktów zwierzęcych (mięso i tłuszcz z wielorybów, reniferów amerykańskich), zaś udział produktów roślinnych jest stosunkowo niewielki. Dla ludzi żyjących w klimacie umiarkowanym, w społeczeństwie przemysłowym model żywieniowy jest inny. Na tak zwany talerz makrobiotyczny składają się tutaj: w około 50% pełne ziarna zbóż (pszenica, żyto, owies, jęczmień, proso, gryka), warzywa - 30%, nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, soczewica, soja) oraz dyni i słonecznika w 10%, jak i lokalne, sezonowe owoce.

Zdaniem makrobiotyki, zdrowie i szczęście to wynik życia zgodnego z naturą, natomiast choroba jest skutkiem niezrównoważonego, ekstremalnego postępowania. Proces uzdrawiania jest odzyskiwaniem pierwotnej harmonii ze środowiskiem naturalnym, a jedną z najlepszych dróg prowadzących do tego celu, jest właściwe odżywianie. Bardzo ważne jest pochodzenie zboża, które będziemy spożywać. Byłoby najlepiej bowiem - jeśli tylko mielibyśmy taką możliwość - zaopatrywać się w zboża i warzywa z gospodarstw ekologicznych, rejonów nieskażonych, w których inny jest także sam sposób uprawy -nieinwazyjny i preferujący naturalne nawożenie ziemi.

Od niepamiętnych czasów marzeniem ludzkości jest zaprowadzenie na świecie trwałego pokoju. Wcześniejsze narody i cywilizacje za rzecz oczywistą uznawały związek między pokarmem a cyklem wojny i pokoju. Na Dalekim Wschodzie słowo "pokój" powstało z połączenia znaków symbolizujących zboże i usta. Według naukowców zrównoważone odżywianie ma zbawienny wpływ na psychikę człowieka. W efekcie prowadzi do pokoju, harmonii z samym sobą, jak i całym światem.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.