magazyn Świat Nei Jia
NR 45 (WRZESIEŃ 2009)

Qigong

MISTRZ MANTAK CHIA
Rafał Modliński


www.healing-tao.pl

Mantak Chia
Mantak Chia

Mistrz Mantak Chia jest twórcą Systemu Uzdrawiającego Tao (Healing Tao) i dyrektorem ośrodka Tao Garden w pięknym zakątku północnej Tajlandii. Od dziecka przejawiał wielki potencjał duchowego rozwoju i studiował taoistyczne podejście do życia. Powstanie systemu Uzdrawiającego Tao, nauczanego obecnie w wielu miejscach na świecie, wywodzi się z jego mistrzostwa w tej starożytnej wiedzy, rozszerzonego o nauki z innych dziedzin.

Życiorys

Mantak Chia urodził się w chińskiej rodzinie w Tajlandii, w 1944 roku. Kiedy miał sześć lat, buddyjscy mnisi nauczyli go jak siedzieć ze "skupionym umysłem". Jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej zaczął uczyć się tradycyjnego tajskiego boksu. Następnie uczył się Tai Chi Chuan od Mistrza Lu, ktory wprowadził go wkrótce w tajniki Aikido, Jogi i głębszych poziomów Tai Chi.

Kilka lat później, kiedy studiował w Hong Kongu, poznał swojego głównego nauczyciela ezoterycznych praktyk Taoistycznych, Wielkiego Mistrza Yi Enga, pustelnika mieszkającego wówczas w górach niedaleko Hong Kongu, wywodzącego się z centralnych Chin. Wówczas Mistrz Chia rozpoczął swoje studia nad taoistyczną ścieżką życia na dobre.

Podczas 6 lat studiów z mistrzem Yi Engiem, nauczył się cyrkulacji energii w Orbicie Mikrokosmicznej i otwierania Sześciu Kanałów Specjalnych poprzez praktykę Fuzji Pięciu Żywiołów. W miarę jak dalej poznawał Taoistyczną Wewnętrzną Alchemię, nauczył się praktyki Oświecenia Kan i Li, Pieczętowania Pięciu Zmysłów, Zapoznania Nieba i Ziemi i Połączenia Niebia i Człowieka. Mistrz Yi Eng uprawnił Mistrza Chia do nauczania i uzdrawiania.

Wkrótce, młody Mistrz Chia potrafił usunąć blokady energetyczne we własnym ciele i nauczył się przekazywania energii przez dłonie, dzięki czemu mógł uzdrawiać innych. Następnie nauczył się Chi Nei Tsang (techniki usuwania bloków energetycznych w narządach wewnętrznych) od Dr. Mui Yimwattana w Tajlandii.

Następnie uczył się u mistrza Cheng Yao-Luna, który nauczył go metod uzyskiwania Wewnętrznej Siły z Shaolin oraz pilnie strzeżonych technik ćwiczeń narządów wewnętrznych, gruczołów i szpiku kostnego, zwanych Nei Kung Szpiku Kostnego oraz ćwiczenie znane jako Wzmocnienie i Odnowa Ścięgien. W tym samym czasie Mistrz Chia uczył się też u Mistrza Pan Yu, którego system łączył nauki Taoizmu, Buddyzmu i Zen. Od mistrza Pan Yu uczył się o Taoistycznej Tantrze i wymianie Yin i Yang między kobietą i mężczyzną, nauczył się także, jak wykształcić Stalowe Ciało. Aby lepiej zrozumieć mechanizmy stojące za uzdrawiającą energią, Mistrz Chia studiował zachodnią anatomię i nauki medyczne.

Niedługo potem zdecydował się przenieść do Nowego Jorku, gdzie w 1979 r. otworzył Healing Tao Center, ośrodek, w którym przyjmował swoich pierwszych uczniów.

Korzystając ze swej wiedzy z zakresu Taoizmu, połączonej ze znajomością podstaw medycyny chińskiej i zachodniej oraz współczesnych odkryć nauki i psychologii, Mistrz Chia opracował system, który dzięki doświadczeniom wyniesionym z nauczania Amerykanów, mógł stać się przystępny umysłowości zachodniej. Okazało się że Mistrz Chia posiada wielkie wyczucie i łatwość komunikacji z ludźmi zachodu. Swojej wielkiej, głębokiej i subtelnej wiedzy nadał formę wybitnie wyrazistą i jasną. Ponadto, na przekór tendencji panującej wśród większości mistrzów, którzy cyzelują informacje bardzo wiele zatrzymując w tajemnicy, Mistrz Chia dzieli się swoją mądrością w sposób bardzo otwarty. To właśnie ta otwartość oraz jego wkład i inwencja w ciągłym przekładaniu Taoistycznych nauk na język zachodu są jego największymi zasługami i podstawą wielkiego zaufania które zdobył wśród uczniów w Europie i obu Amerykach.

Trochę historii

W 1983 roku wydal pierwszą z ponad 20-stu ksiazek - "Awaken Healing Energy Energy of the Tao". Jego druga książka "Cultivating Male Sexual Energy" przyniosła mu wielki rozgłos jako nowoczesnego mistrza, swobodnie dzielącego się najbardziej sekretnymi technikami, rozumiejącego mentalność zachodnia. Kilku wybitnych seksuologów amerykańskich uznało cykl książek Mistrza Chia o Tao seksu (wydanych w Polsce pt: "Miłosny Potencjał Mężczyzny", "Miłosny Potencjał Kobiety" i "Sekrety Wielokrotnych Orgazmów") za wnoszące wielki wkład w poszerzenie zachodniej świadomości o ludzkiej seksualności. Kolejne książki Mistrza Chia zaczęły być tłumaczone na wiele języków a Mistrz Chia zaczął jeździć po świecie z wykładami.

Od tamtej pory Mistrz Chia uczył dziesiątki tysięcy uczniów i certyfikował prawie 2000 instruktorów swojego systemu. Centra Uzdrawiającego Tao założono w wielu miejscach, m.in. w Bostonie, Filadelfii, Denver, Chicago, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Houstonie, Tucson, Santa Fe i Toronto. Grupy zostały utworzone także w Anglii, Niemczech, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Austrii, indiach, Australii, Japonii i Tajlandii.

W czerwcu 1990 Mistrz Chia został uhonorowany przez Międzynarodowy Kongres Chińskiej Medycyny i Qi Gong tytułem Mistrza Qi Gong Roku. Jest pierwszym laureatem tej corocznej nagrody.

Mantak Chia
Mantak Chia

W 1994 Mistrz Chia wrócił wraz z rodziną do Tajlandii, gdzie rozpoczął budowę Ogrodów Tao, międzynarodowego ośrodka odosobnieniowego. Mieszkał tam ze swoją żoną, Maneewan i ich synem, Maxem (w 1990 Max, w wieku 11 lat, został najmłodszym certyfikowanym instruktorem Uzdrawiającego Tao). Mistrz Chia jest ciepłym, przyjaznym i pomocnym człowiekiem, który postrzega siebie przede wszystkim jako nauczyciela. Naucza on Uzdrawiającego Tao w sposób otwarty i praktyczny, cały czas wzbogacając swoją wiedzę i podejście do nauczania. Do pisania używa komputera i z bardzo lubi korzystać z nowoczesnych technologii.


Informacje na ten temat "Healing Tao" można znaleźć w serwisie: www.healing-tao.pl

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.