Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 16 (LUTY 2001)

forma z mieczem

Broń w systemie Modliszki

MIECZ
Sławomir Milczarek

mantis@firma.pl

Powstanie miecza datuje się na okres dynastii Huang Di około 2690 - 2590 roku przed naszą erą. W systemie Modliszki miecz (jian) uważa się za "ojca" wszystkich broni natomiast włócznię (qiang) za "matkę". Być może za pierwowzór miecza posłużył odłamany koniec włóczni.

Ostrze miecza w odróżnieniu od szabli jest ostre na obu krawędziach. Głownię miecza możemy podzielić na trzy części. Pierwsza część najbliższa końca ostrza jest najostrzejsza, druga środkowa jest lekko ostra, trzecia najbliższa rękojeści jest tempa. Przeciętna szerokość ostrza przy rękojeści wynosiła około 5,0 - 6,0 cm i stopniowa zwężała się w kierunku czubka miecza. Ciężar oraz długość miecza były indywidualnie dobierane do potrzeb użytkownika. Najprostszy test sprawdzający długość miecza jest przyjęcie postawy wyprostowanej z mieczem w dłoni, jeśli miecz sięga do ucha tzn. że jego długość jest prawidłowa. Dotyczy to oczywiście tylko miecza jednoręcznego.

Miecz by głównie bronią osobistą używaną raczej do obrony niż do ataku. Najdłuższe miecze używane przez konnicę miały po około 2 m długości i ważyły po kilka kilogramów. Długość głowni przeciętnie wynosi około czterech długości rękojeści. Zdarzają się oczywiście miecze z dłuższą lub krótszą głownią. Przy rękojeści miecza znajduje się zazwyczaj długi pompon w jaskrawym (głównie czerwonym lub żółtym) kolorze. Służył on do dezorientowania przeciwnika nagłymi uderzeniami w twarz, szybkie ruchy pomponem powodowały odwrócenie uwagi przeciwnika od ostrza. W ekstremalnych sytuacjach można było użyć go jako uchwytu przy wyrzuceniu miecza celem ugodzenia np. uciekającego lub cofającego się przeciwnika. Długość tego pompona powinna być zbliżona do długości całego miecza.

Techniki miecza sprowadzają się głównie do pchnięć i cięć ostrym końcem. Tempa część głowni służy blokowaniu.

Możemy wyróżnić około 20 sposobów posługiwania się mieczem. Główne techniki mieczem to: cięcie końcem ostrza z ruchu nadgarstka w dół (dian jian), rąbnięcie (beng jian), pchnięcie (ci jian), cięcie z góry w dół (pi jian), cięcie od dołu do góry (liao jian), cięcie z ruchu nadgarstka (kan jian), ukośne cięcie od lewej do prawej (sao jian) itd.

Miecz przeznaczony jest głównie do posługiwania się jedną ręką. Istnieją jednak miecze dłuższe, które trzymane są oburącz. W Modliszce Kwiatu Śliwy istnieje forma z takim mieczem. Każdy miecz posiada długą rękojeść zakończoną ciężarkiem dla zrównoważenia długości głowni. Miecz zazwyczaj używamy pojedynczo aczkolwiek istnieją formy z dwoma mieczami, które dla niepoznaki składane są razem w jednej pochwie.

autor z mieczem

W Siedmiogwiezdnej Modliszce według przekazu mistrza Yu Tianchenga ćwiczymy dwie formy z mieczem ba xian jian (miecz ośmiu nieśmiertelnych) i qi xing jian (miecz siedmiu gwiazd). Forma miecza siedmiu gwiazd jest jedną z bardziej zaawansowanych form stylu i naucza się jej tylko wąskie grono uczniów. Obie formy należą do najtrudniejszych w tym stylu. Formy te oprócz nauki walki mieczem służą także wykształceniu dokładności, cierpliwości, umiejętności opanowania własnego ciała i umysłu, gromadzeniu energii qi i odpowiedniego jej kierowania.

Naukę technik posługiwania się mieczem możemy zgrupować tak jak przy formach ręcznych w formę ćwiczeń podstawowych zwanych tang lang jian ji ben jian fa lian xi. Na załączonych rysunkach przedstawiam trening takich techniki jak pchnięcie (ci jian fa) czy też połączenie technik cięcia na bok i pchnięcia (zu he jian fa).

Miecz jako jedna z najstarszych broni otaczany był legendami. Mieczowi przypisywano magiczne zdolności, właścicielowi miał zapewnić moc duchową. Uważano, że miecz posiada duszę i nadawano mu imiona jak człowiekowi. Jako taki symbol był miecz częstym prezentem dawanym za wybitne osiągnięcia.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.