Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 23 (KWIECIEŃ 2002)

Chen Taijiquan

BROŃ W TRENINGU CHEN TAIJIQUAN
CZĘŚĆ 1 - MIECZ
Jarosław Jodzis

jarek@chentaiji.pl
World Chen Taiji Asscociation - Poland

W tradycyjnym stylu Chen Taijiquan podczas treningu używa się wielu rodzajów broni. Nie zapominajmy, że jest to sztuka walki i w czasach gdy powstawała, posługiwanie się różnorodną bronią było podstawową sprawą na polu bitwy. W naszych czasach gdy bojowy aspekt tej sztuki stracił na znaczeniu, broń w dalszym ciągu wykorzystuje się w treningu do doskonalenia techniki i opanowania ciała. W treningu z bronią wszelkie napięcia ramion i talii są bardziej widoczne i zmuszają nas do głębszej korekty ciała. Również piękno i różnorodność ruchów tych form stanowią o bogactwie i wszechstronności stylu.

Spośród wielu broni chciałbym przedstawić cztery podstawowe najbardziej znane, tj; dwustronny prosty miecz, szeroką jednostronną szablę - obie zaliczane do broni krótkich, oraz dwie z tzw. broni długich - włócznię i halabardę.

TAIJI JIEN - MIECZ TAIJI

Dwustronny prosty miecz, to broń najbardziej popularna w Taijiquan, praktycznie każdy z głównych stylów tej sztuki zawiera techniki miecza w swoim programie. W stylu Chen Taijiquan miecz uważany jest za broń podstawową, praktykowaną od czasów Chen Wangtinga - twórcy systemu. W programie treningu ćwiczy się 49 ruchową formę (w wersji nauczanej przez Wielkiego Mistrza Chen Xiaowanga - spadkobiercy stylu, sekwencja ta liczy 50 ruchów). W formie tej wykorzystuje się 13 podstawowych technik, a są to mianowicie:

  1. ci - pchnięcie poziome lub w górę
  2. pi - rozcięcie z góry na dół
  3. liao - koliste odchylenie w górę
  4. gua - zablokowanie
  5. dian - cięcie końcem miecza w dół ruchem nadgarstka
  6. mo - ciecie ukośnie w górę
  7. tuo - odparowanie w górę
  8. jia - podbicie broni przeciwnika nad głowę
  9. sao - poziome cięcie po kole
  10. jie - zasłona
  11. zha - dźgniecie w dół
  12. tui - odepchnięcie
  13. hua - koliste ruchy neutralizujące

Chciałbym zaznaczyć, że miecz jest dosyć trudną bronią do opanowania dlatego też zanim rozpoczniemy naukę sekwencji powinniśmy dość dobrze znać zasady ruchu w formie bez broni. Każdy błąd jest tu dokładnie widoczny. Ruchy miecza powinny być ściśle związane z ruchami całego ciała prowadzonymi z centrum dantian według zasady chan si jing (energii jedwabnego kokonu).

miecz

Forma z mieczem wykonywana jest w zróżnicowanym tempie. Momentami miękkie i płynne ruchy stają się bardzo dynamiczne i gwałtowne. Zmiany tempa, kierunku ruchu, mocne pchnięcia i odrzucenia odzwierciedlają typowy dla stylu Chen Taijiquan charakter. Mówi się że techniki miecza powinny być jak płynący smok, elastyczne, płynnie połączone, pełne wewnętrznej mocy. Miecz staje się częścią naszego ciała, energię qi prowadzimy do całego ostrza. Każdy ruch jest realizacją zasad Taiji a oznacza to, iż przemiany Yin w Yang i Yang w Yin płynnie następują po sobie. Podążanie za zasadą neutralizacji ruchów przeciwnika sprawia, że poruszamy się w sposób ciągły podążając za mieczem, który przykleja się do broni oponenta. Przeskoki, obniżenia pozycji, gwałtowne skręty, nagłe zmiany tempa, wszechstronnie przygotowują ćwiczących formę do zastosowania całego wachlarza technik tej broni.

Na pytanie czy konieczne jest w dzisiejszych czasach ćwiczenie z tradycyjną bronią Mistrz Chen Xiaowang podczas jednego z seminariów odpowiedział, że musimy zdać sobie sprawę z tego co chcemy osiągnąć, z naszych celów. Podstawową sprawą jest opanowanie zasad ruchu, rozróżnianie pomiędzy Yin i Yang, prowadzenie ruchu z talii według zasady spirali. Gdy to rozumiemy i czujemy, wtedy trening z broniami może wbogacić naszą technikę i umożliwić dalszy rozwój naszych umiejętności. Trening z mieczem czy włócznią pomaga nam budować to co nazywamy ciałem Taiji, wzmacnia i uelastycznia stawy, rozwija koordynację ciała jak i umysłu. W żadnym wypadku nie może zastąpić jednak treningu podstaw. Oczywiście, ćwicząc same tylko formy bez broni oraz Tui Shou (ćwiczenia pchających dłoni), możemy w pełni opanować zasady stylu, ale formy z bronią wnoszą pewien dodatkowy element, pozwalają rozszerzyć nasze qi (energię wewnętrzną) na broń i zwiększają wszechstronność naszych umiejętności.

Gdy przez długi czas ćwiczymy tylko formy bez broni i czujemy, że utknęliśmy i nie robimy postępu, wówczas możemy zostawić na jakiś czas nasz dotychczasowy program zajęć i rozpocząć praktykę formy z bronią. Gdy po pewnym okresie czasu wrócimy do formy na której utknęliśmy, zauważymy zmianę naszego odczuwania ciała, forma zyskała nowy wymiar. Na tym polega właściwy trening, musimy być świadomi na jakim etapie jesteśmy i zastosować właściwą metodę. Ostatecznie formy i broń to tylko narzędzia których używamy do naszego rozwoju. Nie będą nam już potrzebne, gdy osiągniemy poziom spontanicznej naturalności, równowagi Yin i Yang poziom umiejętności, który w "Klasyce Taiji" określa się jako "cudowna dłoń Taiji".

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.