Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 23 (KWIECIEŃ 2002)

Tang Lang Men

KLASYFIKACJA I PODZIAŁ SYSTEMU MODLISZKI
Sławomir Milczarek

mantis@firma.pl

Ogólnie system Modliszki (Tanglang Men) klasyfikuje się jako waijia (zewnętrzna) sztuka walki, mimo iż zdecydowanie posiada neijia (wewnętrzne) zasady i strategie. Widoczne jest to jednak na wyższym poziomie zaawansowania. Tanglang Men uważany jest powszechnie za sztukę dynamiczną i wysoce wymagającą fizycznie, przystosowaną dla osób o dobrej budowie ciała. Potrzebny jest duży wysiłek do prawidłowego generowania siły przy podstawowych technikach Tanglang. Dzięki temu system ten wyszkolił jednych z najgroźniejszych chińskich wojowników, zasługując na opinię jednego z najbrutalniejszych chińskich systemów walki.

Tanglang Men kładzie główny nacisk na praktyczne zastosowanie i dlatego tradycyjna wolna walka (chuan tong sanda) jest głównym elementem składowym treningów.

Autor z mistrzem Yu Tiancheng
podczas treningu formy podwójnej

W systemie Tanglang Men, który rozwija się aż do dzisiaj ukształtowało się wiele stylów i szkół. Istnieje też część północna i południowa. Południowa szkoła uformowała się dosyć późno. Została utworzona za czasów dynastii Qing przez pochodzącego z Guangdongu Zhou Yanana. Jej cechy charakterystyczne: nan pai (odmiana południowa) dają się prześledzić od samego źródła. Istnieją zhou jia tang lang (styl rodziny Zhou), mi jia tang lang (styl rodziny Mi) i inne.

Nie spokrewnione odmiany boksu Modliszki powstały w prowincjach Fujian i Guangdong zbliżone są raczej do Yongchun Quan (Wing Chun Kuen) czy do He Quan (Boksu Żurawia) niż do systemu powstałego w Yantai.

Północna grupa dzieli się głównie na trzy wielkie style: Qixing, Meihua, Liuhe. Najstarszą odmianą (lao jia zi) jest Qixing Tanglang Quan. Styl ten był bazą dla innych odmian. Chociaż wszystkie pochodzą od jednej szkoły mają swoje oryginalne cechy.

Najstarszą odmianą boksu Modliszki jest styl Siedmiogwiezdnej Modliszki o którym już wielokrotnie pisałem.

Najbardziej zbliżoną do Qixing Tanglang Quan jest Meihua Tanglang Quan. Za założyciela uważa się mistrza Jiang Hualong lub jego nauczyciela mistrza Liang Xuexiang (1810 - ?). Najlepsi uczniowie Liang Xuexiang to: Sun Yuanchang Xiu Kuijia, Zhu Yongxiu, Guo Jingchuan, Liang Zhongchuan, Tsue Chou San (założyciel Meihua Taiji Tanglang Quan), Jiang Hualong, Huo Lin Jue.

Podstawowe formy Modliszki Kwiatu Śliwy to: beng bu, lan jie (luan jie), i fen shen ba zhou. Forma "ośmiu łokci rozdzielających ciało" składa się z czterech części, które możemy traktować jako odrębne formy. Chociaż w nazwie używamy pojęcia "osiem łokci" to forma ta oprócz 12 technik łokciem zawiera wiele technik w zwarciu (duan da) takich jak uderzenie głową, ramieniem, biodrem czy kopnięcia kolanami. Do czasów mistrza Liang Xuexiang ćwiczone były tylko formy lan jie i fen shen ba zhou oraz coś co nazywano "tajemne ciosy". "Tajemne ciosy" to pewna ilość technik połączonych ze sobą, było ich wiele rodzajów, ale nie były opracowane w postaci formy. "Tajemne ciosy" uprawiano w postaci treningu indywidualnych technik.

Tak jak w Siedmiogwiezdnej Modliszce sercem Modliszki Kwiatu Śliwy są formy zhai yao czyli wybierania najważniejszego. Jest tych form siedem, z czego siódma składa się wyłącznie z technik nożnych. Formę tę przejął od digong quan i opracował mistrz Song Zide. Zawiera ona 33 techniki nożne a wśród nich takie kopnięcia jak "kopnięcie ostrzem topora" czy "kopnięcie kaczki mandarynki".

Meihua Tanglang i Qixing Tanglang są zasadniczo jednakowymi stylami, różnią się one ilością i treścią ćwiczonych form oraz sposobem użycia siły. Charakterystyczną cechą stylu jest tak jak w Liuhe Tanglang "ruch taiji", łuki kreślone są bardziej miękkie niż w Qixing. Na przykład blokując rękę przeciwnika, ciągnie się nie w linii prostej i mocno, ale przejmuje się ją miękko, wykonując kolisty ruch. Siła opisująca łuk w tym kole odpowiada schematowi koła taiji. W Meihua używa się kombinowanych uderzeń, technika jest elastyczna, poruszanie zmienne i elastyczne. Podczas technik następują gwałtowne zmiany pozycji.

Formy Modliszki Kwiaty Śliwy to: beng bu, shi ba shou, cha chui, fen shen ba zhou (osiem łokci rozdzielających ciało), lan jie, cuo gang, bai yuan chu dong, bai yuan tou tao, dai fan che (duże wirujące koło), xiao fan che (małe wirujące koło), tang lang bu chan (modliszka chwyta cykadę), zhai yao (siedem form wybierania najważniejszego).

Liuhe Tanglang Quan uważany jest błędnie za jeden z podstawowych styli systemu Tanglang. Styl ten wykazuje zbyt wiele cech różniących go Tanglang aby móc go zaliczyć do rodziny. Wynika to głównie ze zbyt dużego wpływu innych systemów choćby Xingyi Quan, co widoczne jest w użyciu siły i pozycjach.

Pozostałe style rozwinęły się na bazie trzech powyższych styli.

Styl Sztywnej Modliszki wywodzi się z Qixing Tanglang opiera się na wykorzystaniu mocnych i sztywnych ruchów, silnych i ciężkich uderzeń.

Modliszka Sekretnych Drzwi (Sekretnej Rodzin) opracowana na podstawie Meihua opiera się na walce na krótki dystans, uderzeniach łokciem z niskich postaw, najważniejsza technika to "osiem uderzeń łokciem rozdzielających ciało". Za jego twórcę uznaje się mistrza Jiang Hualong (1885 - 1924).

Na podstawie Modliszki Kwiatu Śliwy powstały także style Tanglang Shuai Shou gdzie uderza się głównie dłonią, która wraca jako hak.

Styl Modliszki Kaczki Mandarynki (Yuan Yang Tanglang) powstał na bazie Siedmiogwiezdnej Modliszki (można spotkać jednak opinie, że jego pierwowzorem był styl Modliszki Kwiatu Śliwy) charakterystyczne jest, że w stylu tym ruchy wykonuje się symetrycznie na obie strony. Twórcą stylu był mistrz Hao Shunchung z Yantai zwany także Hao Sangua uczeń mistrza Li Zhidan (Li Kuaishou). Obecnie styl ten można spotkać w Qingdao.

Modliszka Błyszczącej Deski powstała na bazie Liuhe Tanglang (?). Nazwa powstała od faktu, że jej twórca miał zrośnięte od urodzenia palce dłoni, której podczas uderzeń używał jak deski.

Modliszka Nefrytowego Pierścienia kładzie nacisk na zastosowanie kroków "nefrytowego pierścienia".

Modliszka Ręki Sztyletu kładzie nacisk na wywoływanie odsłonięć u przeciwnika, technika przechwytów i pchnięć.

Modliszka o Płaskim Grzbiecie koncentruje się na pracy stóp i kopnięciach.

Modliszka Ręki Sztyletu oraz Modliszka o Płaskim Grzbiecie powstały na podstawie Siedmiogwiezdnej Modliszki.

Także na podstawie Siedmiogwiezdnej Modliszki powstał na początku XX wieku styl Modliszki Ośmiu Kroków. Do technik Qixing Tanglang dodano techniki Tongbei Quan i Bagua Zhang. Styl Babu Tanglang Quan skupia się na krokach pozwalających szybko osiągnąć dogodną pozycję do zadania ciosu przeciwnikowi. Za jego twórcę uważa się również mistrza Jiang Hualong.

Hualin Tanglang Tantui Men styl z klasztoru Hua Lin. Za jego twórcę uważa się mistrza Li Kun Shan. Styl powstał na bazie Taiji Tanglang. Obecnie ćwiczony w USA głównie w szkole mistrza Chan Poi.

Modliszka Długiej Ręki, Chang Quan Tanglang za jego twórcę uważa się mistrza Liang Zhong Chuan. W technikach przeważają techniki długiego dystansu.

Shan Xi Tanglang boks Modliszki z prowincji Shan Xi. Jego twórcą był Ren Jibai urodzony w 1858 roku. Styl Modliszki z dużym wpływem technik Taiji, Xingyi i Bagua.

Oprócz wyżej wymienionych możemy wymienić jeszcze Tongbei Tanglang oraz Shen Ji Tang Lang.

Jak widać od czasów twórcy systemu Modliszki mistrza Wang Lang powstało wiele odmian systemu. Jednak tylko jeden uważany jest za oryginalny (zheng zhong) jest to styl Siedmiogwiezdnej Modliszki.

Obecnie na świecie dominuje przekaz Siedmiogwiezdnej Modliszki według mistrza Luo Guangyu. Od pewnego czasu jednak coraz większą uwagę zwolenników chińskich sztuk walki skupia na sobie przekaz mistrza Lin Jingshana nauczany przez jego dwóch uczniów mistrza Yu Tianchenga oraz mistrza Zhong Lianbao.

Mistrz Zhong Lianbao poza Chinami nauczający głównie we Włoszech, Niemczech i na Filipinach naucza jednak przekazu zanieczyszczonego poprzez dodanie form Chang Quan. Zhong Lianbao wraz z mistrzem Yu Hai (shifu z "Klasztoru Shaolin") uważany jest za twórcę wielu form sportowych wushu (Xin Tanglang - Nowa Modliszka) nie mających nic wspólnego z formami tradycyjnymi a tym bardziej z wolną walką.

trening form podwójnych z bronią

W Polsce a konkretnie w Polskim Towarzystwie Kung Fu Modliszki oprócz Warszawy prawidłowy przekaz autentycznego systemu Modliszki (Zheng Zhong Tanglang Men według przekazu mistrza Lin Jingshan a nauczanego przez mistrza Yu Tiancheng) można poznać tylko w naszych oddziałach w Suwałkach oraz Busku Zdroju. Na świecie bliźniaczą szkołą naszego Towarzystwa jest Australijskie Stowarzyszenie Tanglang prowadzone przez shifu Brendana Tunks ucznia mistrza Kang Zhiqiang z Qingdao.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.