magazyn Świat Nei Jia
NR 33 (GRUDZIEŃ 2003)

Musa

Kino

"MUSA"
Tomasz Grycan

W 1375 r. w Chinach trwa wojna domowa między zwolennikami starej dynastii Yuan i nowej dynastii Ming. Do Nanjing, ówczesnej stolicy cesarstwa, przybywa delegacja królestwa Koryo (dzisiejsza Korea) z zamiarem nawiązania stosunków dyplomatycznych. W tym niepewnym i niebezpiecznym czasach urzędnicy uznają dyplomatów za szpiegów i cesarz zsyła ich na pustynię. W czasie morderczej tułaczki przez piaszczyste pustkowia zesłańcy trafiają na oddział Mongołów, który porwał księżniczkę Bu-yong z dworu Ming. Koryo postanawiają uratować księżniczkę i zawieść ją do Nanjing, aby udowodnić cesarzowi swoje pokojowe zamiary....

Musa   Musa

"Musa" należy do rzadkiego już dzisiaj "kina z przekazem", gdzie równie istotna obok obrazu, jest zawarta w nim treść. To opowieść o tym jak ważne są w życiu honor, odpowiedzialność, przyjaźń, lojalność, a także miłość.
Scenariusz jest ciekawy i nieszablonowy. Klimat filmu doskonale oddaje realia trudnych czasów. Postacie nie są płaskie, ale ukazują prawdziwe życie, gdzie w sytuacjach kryzysowych występuje zarówno strach jak i odwaga.

Musa

Musa

"Musa" zawiera wspaniałe walki różnymi rodzajami białej broni (miecze, włócznie, topory, łuki, itp.), które zostały nakręcone z pełną dbałością o realia. Nie ma tam ani jednej sceny z użyciem "linek", tak popularnych w dzisiejszym kinie. Pojedynki są bardzo przekonywujące, bo grają w tym filmie prawdziwi eksperci.

Musa

Ciekawie pokazane zostały relacje zachodzące między wojownikami w czasie bitwy. Choć walczą na śmierć i życie, mają także szacunek dla przeciwników i doceniają ich mistrzowską biegłość w posługiwaniu się bronią.
Znamienna jest scena, w której generał Mongołów pozwala ciężko rannemu Koryo chwycić w dłoń miecz, zanim zadaje mu ostatni cios. To wszystko tylko po to, aby ów człowiek mógł odejść z tego świata jak prawdziwy wojownik czyli z bronią w ręku....

Musa   Musa

Gorąco polecam ten film Waszej uwadze. Oryginalny tytuł koreański to "Musa", chiński "Wu shi", a angielski "Musa the Warrior" (lub "The Warriors").

Musa

To kolejny film, który niestety ominął krajowe kina. Od dłuższego już czasu polscy dystrybutorzy zalewają nas amerykańskimi produkcjami, ignorując prawie całkowicie twórczość reszty świata. Miejmy nadzieje, że i u nas pojawi się w końcu większy wybór bardziej oryginalnych tytułów i przynajmniej w małych salach będzie można zetknąć się z innym repertuarem niż hollywoodzki.

Obsada:
Woo-sung Jung =Yeo-sol
Sung-kee Ahn = Choi Jung
Yong-woo Park = Ju-myeong
Seok-yong Jeong = Ha-il
Du-il Lee = Ji-san
Yeong-mok Han = Dan-saeng
Jeong-hak Park = Ga-nam
Hye-jin Yu = Du-chung
Zhang Ziyi = Księżniczka Puyong
 
Reżyseria = Sung-su Kim
scenariusz = Sung-su Kim
zdjęcia = Hyung-ku Kim
muzyka = Shirô Sagisu

Gatunek:
dramat/wojenny/akcja

produkcja: Południowa Korea /Chiny
data produkcji: 2001

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.