Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 6 (MARZEC 1999)


Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono je na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły.
Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo.

Spis treści

  1. Wstęp.
  2. Prezentacja styli

  3. Mało znane odmiany Kung Fu - Ziwuquan
    Styl Białego Żurawia
    Qinna - sztuka samoobrony
  4. Prezentacja mistrzów

  5. Mistrz Wong Doc-Fai
    Mistrz Lin Jingshan
  6. Wywiad z Jarosławem Szymańskim
  7. Chi Kung

  8. Osiem Kawałków Brokatu - Pa Tuan Chin (część 3).
  9. Wywiad z Tomaszem Nowakowskim (cz.2) .
  10. Historie prawdziwe, legendy i baśnie

  11. Opowieści Kung Fu
Powrót do strony głównej.


Wstęp

Minął pierwszy rok działania Internetowego Magazynu "Świat Nei Jia". Numer "zerowy" ukazał się w marcu 1998 roku. Od tego czasu powiększyła się zarówno liczba jego czytelników jak i ekspertów zamieszczających w nim swoje teksty. Pomimo tego, że jest jeszcze w nim wiele do zrobienia (dopracowania go pod względem technicznym i merytorycznym), pomału zadomowił się w sieci.
Czytając go, pamiętajcie zawsze o tym, że jest on tworzony przez jedną osobę, która poświęca swój prywatny czas i pieniądze, a która także musi mieć chwile na własną codzienną praktykę Kung Fu . Dlatego bądźcie wyrozumiali, gdy pojawiają się w nim drobne błędy i opóźnienia w jego ukazywaniu się.

Często przysyłacie listy z pytaniami o adresy nauczycieli różnych stylów lub materiały dotyczące określonych sztuk walki. Bardzo często nie jestem w stanie Wam pomóc. Dlatego od przyszłego numeru powstanie "Kącik Wzajemnej Pomocy" (wstępna nazwa), gdzie każdy będzie mógł zamieścić krótką informację (np. pytania) ze swoim adresem kontaktowym i być może w ten sposób szybko pomożecie sobie nawzajem. Aby Wasz e-mail został opublikowany, wystarczy w jego tytule napisać: "Kącik Wzajemnej Pomocy".

Jeśli chcecie czytać o stylach, które ćwiczycie, przekonajcie swoich nauczycieli aby coś sami napisali lub udostępnili swoje materiały (oczywiście z zachowaniem praw autorskich).

Przygotowanie stron internetowych, tak aby były tak samo czytelne na różnych komputerach, systemach (Windows, Unix, DOS itp.) i przeglądarkach (oprogramowaniu) jest bardzo trudne. Aby to osiągnąć trzeba pójść na pewne ustępstwa. Dlatego to co oglądacie jest być może trochę bardziej ubogie i spartańskie w stosunku do innych miejsc w sieci, ale chciałbym by trafiało do jak największej ilości osób, a nie tylko do dysponujących najlepszym sprzętem i najnowszym oprogramowaniem.
Musicie pamiętać, że internet bazuje na dokumentach elektronicznych. Język "HTML" w jakim są tworzone strony WWW, ma swoje ograniczenia. Z tego też powodu możecie mieć problemy przy drukowaniu niektórych artykułów (źle sformatowany tekst - pocięte zdjęcia).
Aby osiągnąć zadowalające efekty wydruków, polecam po ściągnięciu plików z sieci, otworzenie ich w jakimś edytorze tekstów (np. popularny "MS Word" czyta także "html") i odpowiednie dopasowanie (podzielenie) tekstu , tak aby zdjęcia nie były podzielone.

Na marginesie w ostatnim numerze pojawił się drobny błąd, który uniemożliwiał wyświetlenie jednego ze zdjęć (okładki książki). Zauważyłem to dopiero po wysłaniu plików na serwer (Unix). Z braku czasu nie mogłem tego od razu naprawić. Następnego dnia postanowiłem zrobić eksperyment (zostawiając go) i zaczekać na reakcje czytelników. Przez dwa miesiące nikt nie zwrócił mi na to uwagi. Piszę o tym dlatego, że miło jest "ściągnąć" sobie jakąś stronę z internetu i czytać w domowych pieleszach, nie wkładając w to żadnego wysiłku. Ale czasami warto być trochę bardziej aktywnym i dać coś od siebie. Jeśli się włączycie, to pismo będzie naprawdę żyło.
Pozdrawiam i życzę owocnej lektury.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.