Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 13 (SIERPIEŃ 2000)

Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono je na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły. Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo.

SPIS TREŚCI:

Wstęp
Prezentacja styli
* Capoeira
Chi Kung
* "Shii Soei Jing" - Sekret Klasztoru Shaolin
* Ruch automatyczny
Yiquan
* Wizyta u Mistrza Yao Chengguang
Broń
*Miecz japoński - krótka historia
* Zabytkowy miecz japoński - postępowanie i pielęgnacja
Dzieje Klasztoru Shaolin - część I
Nowości wydawnicze
Początek drogi
* Od Buddyzmu Chan do Shaolin Kung Fu
* Metody utwardzania
Historie prawdziwe, legendy i baśnie
* Opowieść o Yang Luchanie


Wstęp

Polski internet ciągle wzbogaca się o nowe serwisy poświęcone sztukom walki, niestety spora ich część szybko znika. Aktualną listę istniejących (o tylu wiem) możecie znaleźć na stronie "Ciekawe miejsca w Internecie".

Szczególnie gorąco zachęcam do obejrzenia nowo powstałej witryny Gdyńskiej Szkoły Shaolin Kung Fu.

W końcu ukazała się długo oczekiwana książka "Korzeń Chińskiego Qigong" Dr Yang Jwing-Minga (patrz "Nowości wydawnicze"). Jest to fundamentalne dzieło dla wszystkich zainteresowanych Nei Jia. Miejmy nadzieję, że w końcu w Polsce zacznie ukazywać się więcej poważnej literatury wnikliwie omawiającej ten temat.

Ponad dwa lata temu kiedy zaczynałem tworzyć ten serwis internetowy, stwierdziłem, że sam magazyn "Świat Nei Jia" zawierający różne artykuły to za mało. Przecież czytać go będą osoby o różnym stopniu zaawansowania we wschodnich sztukach walki i nie każdy będzie miał wystarczającą znajomość tematu. Aby jakoś pomóc moim czytelnikom stworzyłem (wkładając w to sporo pracy) "Słownik pojęć i postaci związanych z wschodnimi sztukami walki". Zebrany tam materiał podzieliłem na pięć części: chińskie, japońskie, koreańskie, wietnamskie i inne sztuki walki. Od tamtego czasu jest on powoli przeze mnie rozbudowywany.
Ostatnio przeglądając polskie witryny internetowe o tej tematyce, trafiłem na stronę o samurajach (http://www.piknik.intermedia.com.pl/mojewww/prp-8/). Znalazłem na niej swój "Słownik pojęć i postaci związanych z japońskimi sztukami walki", żywcem przeniesiony z mojego serwisu, nawet została ta sama nazwa pliku. Niestety wycięto z niego moje nazwisko i nie ma tam żadnej wzmianki skąd został wzięty. Możecie sami porównać obydwie strony. Być może kiedy to czytacie, już trochę zatarto ślady tego czynu (użytkownicy przeglądarki "Netscape" mogą mieć trudności z jej obejrzeniem).
Autor tej witryny zamieszcza obok mojego słownika, materiał o samurajskim "Kodeksie Bushido" (nie wiem czy tak samo "zdobyty"). Ciekawe jakiego kodeksu honorowego on sam przestrzega, skoro dopuszcza kradzież czyjejś pracy, bo chyba tylko tak można nazwać to co zrobił, i czy moje dalsze uaktualnienia także zamierza w ten sposób kopiować.
Kiedy ja znajduję jakiś ciekawy materiał w internecie, wysyłam list do jego autora, z pytaniem czy mogę go wykorzystać u siebie. Dopiero za jego zgodą jest on publikowany.
Mam nadzieję, że ten plagiat to odosobniony przypadek. Poświęcam sporo energii (swój wolny czas) w tworzenie tego serwisu i chciałbym aby dalej jeszcze długo istniał, ale jeżeli takie rzeczy będą się powtarzały, przestanę go robić i zniknie on z internetu.

Tomasz Grycan

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.