Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 14 (PAŹDZIERNIK 2000)

Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono je na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły. Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo.

Spis treści:


Wstęp

Witam w październikowym wydaniu "Świata Nei Jia", to przedostatni numer magazynu w tym wieku. Gorąco zachęcam do jego lektury.

Aby ułatwić Wam korzystanie z moich stron, utworzyłem dział: "Ostatnie zmiany w moim internetowym serwisie". Znajdują się tam informacje o wszystkich nowościach jakie się pojawiły. Dzięki temu możecie łatwo dowiedzieć się co się zmieniło od Waszej ostatniej wizyty i szybko odnaleźć nowe dane.

Mój serwis o sztukach walki powstał wiosną 1998 roku. I chociaż od początku tworzę go całkowicie samodzielnie (jednoosobowo), to do jesieni 1999 roku sygnowany był nazwą "Stowarzyszenia Tradycyjnych Wschodnich Sztuk Walki i Chi Kung". Już od prawie roku podpisywany jest wyłącznie moim własnym nazwiskiem. Pomimo to bardzo często dostaję listy, w których zwracacie się do mnie w liczbie mnogiej: "pomóżcie", "czy nie wiecie", "przyślijcie" itp.. Nie rozumiem skąd się to bierze, bo przecież na stronie głównej jest wyraźnie napisane:

Witaj na stronie:
TOMASZA GRYCANA
poświęconej
TRADYCYJNYM WSCHODNIM
SZTUKOM WALKI
I
CHI KUNG

Jest jeszcze jedna sprawa, którą chciałbym Wam wyjaśnić.
Oto fragment ankiety na temat mojego serwisu, która do mnie dotarła:

(...)
technicznie ok..
ale w miejscu gdzie są infa o miejscach
gdzie można ćwiczyć nic o Rzeszowie!!!!!!
przyjedźcie i zobaczcie
ponad sto osób regularnie ćwiczących
a o nich ani słowa
to trochę wkurzające........
(...)

Cały swój serwis staram się prowadzić obiektywnie i rzetelnie. Nie dyskryminuję żadnego stylu, ani przekazu (nauczyciela). Uważam, że najważniejszy jest dostęp do informacji. Im więcej punktów widzenia poznacie, tym łatwiej będzie Wam odnaleźć się w tym temacie (znaleźć dla siebie właściwy styl i nauczyciela). Końcową ocenę pozostawiam Wam.
Z tego też powodu na stronie "Treningi", umieściłem "zwykłe" adresy najbardziej znanych organizacji sztuk walki w Polsce, a na stronie "Ciekawe miejsca w internecie" są "linki" wszystkich interesujących stron, które udało mi się znaleźć (na marginesie, mój zbiór jest chyba największą tego typu listą w kraju). Zrobiłem to po to, aby każdy miał możliwość zaczerpnięcia informacji u źródła.
Na stronie "Treningi" podaję także dokładne adresy tylko kilku sekcji w Polsce, ponieważ ich nauczycieli znam osobiście lub coś wiem o nich (współpracują ze mną, przysyłają swoje artykuły do "Świata Nei Jia"). Są to według mnie rzetelne przekazy.
Pamiętajcie o tym, że ten serwis tworzony jest przez jedną osobę, która dzieli się z Wami informacjami jakie udało jej się odnaleźć (najczęściej dość przypadkowo). Mieszkam we Wrocławiu i na przykład o Rzeszowie nic nie wiem. Osoba, której fragment ankiety przytoczyłem powyżej, zamiast napisać mi coś o swojej sekcji, zdopingować swojego nauczyciela do publikacji materiałów w tym serwisie, ma do mnie pretensje, że nic o nim tutaj nie ma. I tak dalej niestety będzie, bo niby skąd mam wiedzieć o tym co się dzieje we wszystkich sekcjach w kraju. Ten serwis nie jest "Dziennikiem TVP". Jestem tylko prywatną osobą, która dzieli się z Wami garścią informacji, które udało mi się znaleźć w wolnych chwilach.

Jeszcze raz przypomnę. Artykuły, które są publikowane w tym magazynie, są dziełem prawdziwych pasjonatów, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą z jak największą ilością osób. Nie mogę nikogo zmusić do współpracy. Wysłałem na przykład kilka listów do różnych organizacji Aikido i nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Więc dlatego o tym stylu, na razie, nic tutaj nie ma. Jeśli chcecie czytać o uprawianym przez siebie stylach, naciskajcie swoich nauczycieli, aby coś napisali. To jedyna droga.

Chciałbym Wam bardzo podziękować, za wypełnianie mojej ankiety, pozwala mi ona poznać, jak oceniacie moją pracę (ten serwis). Dzięki temu te strony mogą coraz lepiej spełnić Wasze oczekiwania. Jednakże z ich treści bardzo wyraźnie widać, że internauci dzielą się na dwie grupy: tych używających klawiatury i zwolenników samej "myszki". Połowa ankiet jest wypełniona tylko w miejscach, gdzie klika się myszką. Pola gdzie należy wpisać swoje uwagi, są puste. Szkoda, że spora część z Was tak bardzo się spieszy, że nie może wpisać choć jednego zdania od siebie. Mam nadzieję, że to tylko z powodu cen opłat za połączenia modemowe.

Tomasz Grycan

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.