Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 19 (SIERPIEŃ 2001)

Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono go na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły. Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo (jako jedną stronę).

Spis treści:

Powrót do strony głównej.


WSTĘP

Witam w kolejnym, tym razem sierpniowym, wydaniu magazynu "Świat Nei Jia". Mam nadzieję, że udało Wam się aktywnie wykorzystać wakacje, biorąc udział w różnych obozach i seminariach. Informacje o kilkunastu imprezach można było znaleźć w dziale "Wydarzenia". Na marginesie, stale aktualizowanym. Więc jeżeli macie trochę wolnego czasu i szukacie jakiejś okazji by się "poruszać", zaglądajcie do niego częściej.

Ćwiczący Tai Chi stylu Yang w Polsce, często zastanawiają na ile ich przekaz jest tradycyjny. Czy to co robią, jest zgodne z przekazem rodziny Yang. Mają duże wątpliwości, bo odmian jest bardzo wiele i ogromnie trudno jest znaleźć naprawdę kompetentnego nauczyciela. Uprawiający styl Chen mają pod tym względem bardzo komfortową sytuację. Do Polski już kilka razy przyjechał sam spadkobierca stylu, Wielki Mistrz Chen Xiaowang. W połowie września odbędzie się kolejne seminarium z jego synem Chen Yingjunem. Możliwość ćwiczenia u samego źródła jest wielką okazją do pogłębienia swojej wiedzy, bez niedomówień i zniekształceń. Gorąco namawiam do wzięcia w nim udziału. Szczegóły można znaleźć w internetowym serwisie "World Chen Taiji Asscociation - Poland" (www.chentaiji.pl).

W ostatnich tygodniach nadeszło trochę ankiet. Na uwagi w nich zawarte, postaram się teraz zbiorowo odpowiedzieć. O niektórych rzeczach już pisałem, ale ponieważ tematy się powtarzają, zrobię to jeszcze raz.

Po pierwsze, nie planuję prenumeraty magazynu. Nie będę go Wam rozsyłał. Musicie wykazać się odrobiną aktywności, aby go dostać. Jest to dwumiesięcznik i wiadomo kiedy pojawi się nowy numer. Nawet jeśli wystąpi niewielkie opóźnienie, to i tak wychodzi on bardziej regularnie niż czasopisma "papierowe" o tej tematyce.

Po drugie, jest to magazyn internetowy, a zatem z założenia do wykorzystania na komputerze. Część z Was ma do mnie pretensje, że magazyn się źle drukuje. Źle dzielone są zdjęcia itp.. Aby temu zaradzić, musiałbym stworzyć drugą wersję tych stron w postaci plików "pdf", które gwarantowałyby taką samą kontrolę druku u każdego. W chwili obecnej takie rozwiązanie jest niemożliwe. Przede wszystkim dlatego, że musiałbym poświęcić na przygotowanie kolejnego numeru znacznie więcej czasu (podwójna praca), a poza tym pliki takie zajmują bardzo dużo miejsca na serwerze. W chwili obecnej korzystam z gościnności firmy "Compass Internet Systems", ale nie mogę tego nadużywać. Magazyn tak szybko się rozrasta, że musiałem zrezygnować z wydawania wersji skompresowanej (pliki "zip"). Na marginesie, artykuły u mnie prezentowane, w przeciwieństwie do pism "papierowych", macie w pełnej wersji autorskiej. Tekst jest nie pocięty i wszystkie zdjęcia. A to niestety zajmuje znacznie więcej miejsca. Pamiętajcie też, że jest on za darmo, przeciętny "papierowy" magazyn o tej tematyce kosztuje około 10 zł.

I jeszcze jedno. Wygląd stron, które oglądacie u siebie, jest zależny od wielu czynników (np. rozdzielczość monitora, rodzaj i wersja przeglądarki internetowej oraz domyślne jej ustawienia itp.), na które nie mam wpływu. Staram się, aby były one zrobione na tyle uniwersalnie, by dało się z nich korzystać na każdym sprzęcie i oprogramowaniu. Są one przez to bardziej spartańskie, ale za to funkcjonalne. Niektórym internautom to bardzo przeszkadza, inni są bardzo zadowoleni z jego łatwego "ściągania". Jak zwykle trudno jest zadowolić wszystkich.

I ostatnia sprawa. Dostaję sporo listów z pretensjami, że artykuły są tylko o Kung Fu, a nie ma nic na przykład o Taekwondo czy Ju Jitsu lub uwagi typu "(...) więcej informacji o innych grupach w Polsce, a nie tylko o ,,własnym światku".(...)". Kiedy czytam Wasze listy, odnoszę wrażenie, że traktujecie moje strony jak jakiś oficjalny rządowy magazyn, którego obowiązkiem jest podawanie informacji o wszystkim co dzieje się w naszym kraju. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że ten internetowy serwis jest dziełem tylko jednej osoby, która od ponad trzech lat poświęca swój wolny czas na jego tworzenie. Jest on w 100% subiektywny, reprezentuje mój własny, prywatny punkt widzenia i informacje do jakich udało mi się dotrzeć. Nie jestem instytucją, które ma olbrzymie fundusze, by przeczesywać internet w poszukiwaniu wszystkich stron o tej tematyce i płacić autorom za teksty. Z wydawania tego magazynu nie mam żadnych korzyści materialnych, a wręcz odwrotnie, stale dopłacam do niego. Mam w domu zwykły modem i płace spore rachunki w "TP S.A." (m.in. za odbieranie wielomegowych załączników z artykułami z "Worda"). Musze też często odsyłać materiały (np. zdjęcia), które dostaję "zwykłą pocztą", a to też kosztuje.

Choć pisałem już o tym wielokrotnie, powtórzę to jeszcze raz. Internetowy Magazyn "Świat Nei Jia" i inne strony mojego serwisu, mają za główny cel propagowanie Sztuk Walki. Wszystkich, nie jednego stylu czy grupy instruktorów. Jestem otwarty na współpracę z każdą organizacją, jak i z pojedynczymi osobami (pasjonatami). Jeżeli chcecie się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem, napiszcie do mnie. Pamiętajcie tylko o zachowaniu praw autorskich nadsyłanych materiałów.

Jeżeli chcecie przeczytać o stylach przez siebie uprawianych, namawiajcie swoich nauczycieli, aby przysyłali artykuły. To jedyna droga. Nie mogę nikogo zmusić, aby przysyłał mi swoje teksty. A bez zgody autorów, nie będę ich publikował.

Oczywiście będę starał się doskonalić ten serwis, zarówno technicznie jak i merytorycznie, tak aby zadowolił Was wszystkich. Ale na pewno, zajmie mi to dużo czasu, więc bądźcie bardziej cierpliwi :).

Życzę miłej i inspirującej lektury.

Tomasz Grycan

P.S.
Zmienił się adres internetowych stron "Gdyńskiej Szkoły Shaolin Kung Fu", obecny to: www.luohan.hg.pl

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.