Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 26 (PAŹDZIERNIK 2002)

Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono go na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły. Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo (jako jedną stronę).

Spis treści:

Powrót do strony głównej


Wstęp

Witam w październikowym wydaniu magazynu "Świat Nei Jia". Ukazał się on z niewielkim opóźnieniem, ponieważ długo czekałem na kilka obiecanych artykułów o Karate, Ninjitsu i Aikido. Niestety bezskutecznie. Sytuacja ta powtarza się już od paru miesięcy przed każdym kolejnym wydaniem numeru, ciągle jestem mamiony obietnicami nadesłania ciekawych tekstów. Więcej razy nie będę przesuwał terminu zamknięcia magazynu. Jeżeli autorzy chcą opublikować coś na tych stronach, muszą przesyłać swoje materiały w odpowiednim czasie.

Większość literatury o historii "wewnętrznych sztuk walki" (Nei Jia) publikowanej na Zachodzie, a zwłaszcza w naszym kraju, ciągle powiela powierzchowne informacje jakie na ten temat "wydostały" się z Chin na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Nagminnie mylone są w nich nazwiska, daty i przekręcane są fakty. Autorzy piszący coś o Taijiquan (Tai Chi Chuan) po prostu "kopiują" pierwszy rozdział o historii z innych książek, a dopiero później zaczynają pisać rzeczywiście coś od siebie. Przez lata te przestarzałe, błędne informacje na tyle się umocniły, że w tej chwili obowiązują już jako prawdy absolutne.
W ostatnim czasie w Chinach coraz więcej starych mistrzów ujawnia skrywane dotąd tajemnice, starając się uchronić swoją wiedzę przed całkowitym zapomnieniem i jakoś przekazać swoje dziedzictwo następnemu pokoleniu. Tylko odważni badacze z otwartymi umysłami będący u "źródła", mogą dotrzeć do tych nowych informacji i publikując je, zmienić obiegowe opinie na wiele tematów. Ponieważ dosłownie z tygodnia na tydzień ujawniane są nowe (często dość kontrowersyjne) fakty, jedynym medium, które za tymi zdarzeniami nadąża, jest internet. Tylko tam można znaleźć najbardziej aktualne i cenne dane.

Jednym z najbardziej znanych i aktywnych badaczy Neijia jest Jarek Szymański, mieszkający na stałe w Chinach. Jego internetowy serwis (www.ChinaFromInside.com) jest bardzo ceniony na całym świecie, o czym można się przekonać, widząc jego link na wszystkich zachodnich stronach o tej tematyce.
W jego serwisie można znaleźć duży zbiór bardzo ciekawych artykułów. Są tam zarówno tłumaczenia z chińskiego bardzo rzadkich tekstów, wywiady z mistrzami, jak i wyniki rewolucyjnych badań prowadzonych przez niego. Polecam szczególnie najnowszy artykuł o stylu "Xiaojia" Chen Taijiquan.
Dla Polaków jedynym mankamentem jego stron jest to, że są one w języku angielskim. Ale Jarek Szymański zgodził się udostępnić swoje teksty i dzięki tłumaczeniom wykonanym przez Konrada Dynarowicza, artykuły te będą sukcesywnie publikowane w magazynie "Świat Nei Jia". W tym numerze pojawił się pierwszy tekst: "Krótka analiza rękopisów dotyczących sztuki walki rodziny Chen".
Zachęcam do częstego odwiedzania serwisu Jarka. Oprócz artykułów jest tam także "sklepik", w którym można zakupić na przykład unikatowe oryginalne chińskie filmy o sztukach walki (VHS, VCD, DVD). Być może jeżeli byłoby dużo klientów z naszego kraju, Jarek zrobiłby także swoje strony w języku polskim. Wszystko zależy od Was :).

Życzę miłej lektury magazynu.
 
Tomasz Grycan

P.S.
Ponieważ grudniowy numer magazynu "Świat Nei Jia" chciałbym umieścić w internecie przed świętami, mam prośbę do wszystkich autorów artykułów, aby postarali się przesłać mi je najpóźniej do 20 grudnia. Dziękuję.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.