magazyn Świat Nei Jia
NR 32 (PAŹDZIERNIK 2003)

Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono go na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły. Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo (jako jedną stronę).

Spis treści:

Powrót do strony głównej


WSTĘP

Witam w kolejnym wydaniu magazynu.

Mój apel o wsparcie dla "Świata Nei Jia" przyniósł zerowy efekt, na konto nie wpłynęła nawet złotówka. Otrzymałem tylko kilka listów od osób, które napisały mi, że bardzo cenią sobie moje strony i chciałyby coś przesłać, ale ich własna sytuacja materialna jest zbyt ciężka, aby to zrobić. Rozumiem to i bardzo dziękuję za duchowe wsparcie.
Na razie zatem wszystko zostaje po staremu i ten serwis dalej będzie rozwijał się tylko w ograniczony sposób. Miejmy nadzieję, że firma "Compass Internet Systems" będzie wciąż chciała go gościć na swoim serwerze.
Pamiętajcie, że internetowe magazyny choć żyją wirtualnie, to jednak ich pliki muszą być składowane gdzieś w świecie fizycznym, a to kosztuje. Gdyby każda osoba, która czyta ten magazyn, przekazała na jego cel tylko kwotę 1 zł w ciągu roku, to uzbierałby się spory fundusz, który wystarczyłby na opłacenie domeny, olbrzymiego miejsca na serwerze i specjalnego wynagrodzenie dla autorów artykułów.
Póki co z istnienia tego serwisu korzystają tylko pośrednicy czyli "TP S.A." i inne firmy, którym płaci się za możliwość korzystania z internetu. Czy nie jest to dziwne? Dla każdego oczywistym jest, że z "papierowych" wydań gazet i czasopism duża część kosztów idzie na opłacenie wynagrodzenia autorów tekstów, dziennikarzy, redaktorów, itp. czyli tych, którzy tworzą dane informacje. W wydaniach internetowych ważny jest tylko nośnik przekazu czyli przepływający prąd w kablach....

Osoby przysyłające mi listy, muszą uzbroić się w cierpliwość. Nie nadążam z odpisywaniem. Z braku wolnego czasu na indywidualną korespondencję odpowiem teraz zbiorowo na niektóre Wasze pytania, które często się pojawiają.


Ciągle przychodzą listy od osób zainteresowanych multimediami. Oto kilka z nich:

(...)
Część filmików, których linki podałeś w magazynie, ściągają się bardzo kiepsko albo wcale. Powinieneś umieścić te pliki bezpośrednio na swoim serwerze, wtedy łatwo ściągałoby się je w Polsce.
(...)

(...)
Pliki multimedialne sa swietne, ale sciagaja sie bardzo kiepsko z drugiego konca swiata. Czemu nie umieszczasz ich calych w swoim serwisie? Byloby to o wiele wygodniejsze.
(...)

(...)
Uważam, że jest tu mało filmików jak w ogule tu są i ...
(...)

(...)
Serwis jest świetny, ale brak w nim filmów o sztukach walki (np. instruktażowych) i muzyki orientalnej do ściągnięcia. Powinieneś umieścić w nim takie pliki.
(...)

Moja odpowiedź jest prosta. Pliki multimedialne zajmują bardzo dużo miejsca na serwerze. W tej chwili ledwo starcza na zwykłe strony "html" i trochę zdjęć. Jeżeli chcecie aby kiedykolwiek pojawiła się możliwość bezpośredniego ściągania takich materiałów, musicie wesprzeć ten serwis. Tylko jeżeli pojawią się odpowiednie fundusze, będę mógł wykupić odpowiednią ilość miejsca na serwerze. Pamiętajcie jednak, że nie będę łamał praw autorskich. Będzie można tu znaleźć tylko legalne materiały, np. krótkie filmiki dokumentalne prezentujące różne sztuki walki i mistrzów, a nie wielogodzinne filmy instruktażowe lub muzykę z płyt CD.


Ostatnio pojawiły się listy, krytykujące istnienie działu "Literatura". Oto niektóre wypowiedzi:

(...)
Idiotyczne jest publikowanie spisu książek, jeżeli nie można ich nigdzie kupić. Tylko drażni to ludzi.
(...)

(...)
Uważam, że bez sensu pokazywanie jest tego spisu książek jeśli nie pisze gdzie można je zamówić albo nawet kupić.
(...)

Moja odpowiedź na te zarzuty jest taka. Jeżeli nie wie się, że jakaś książka została wydana, nie można jej zdobyć. Znając jej dokładne dane (autor, tytuł, rok wydania, itp.), można pytać o nią w księgarniach, antykwariatach lub znajomych. Po to stworzyłem stronę ze spisem ciekawej literatury, aby dać Wam konkretne informacje, umożliwiające ich zlokalizowanie. Jeżeli Wasze kontakty są ograniczone, sugeruję skorzystanie z "Kącika Wzajemnej Pomocy".


Przychodzi sporo listów z monitami o artykuły o japońskich lub koreańskich sztukach walki. Oto niektóre z nich:

(...)
Bardzo malo jest tu o ninjitsu a jest to bardzo piekna sztuka walki.
(...)

(...)
Oczywiście nie zależy to od Ciebie, więc trudno mówić w wadach, ale twoją stronę odwiedza wiele osób o różnych zainteresowaniach. Dlatego też mogłoby być nieco więcej o sztukach walki spoza Chin. Jednak zdaję sobie sprawę, że zależy to od osób przysyłających Ci artykuły. Dlatego mam nadzieję, że coraz więcej szkół walki będzie zainteresowanych przesyłaniem Ci swoich materiałów.
(...)

(...)
A może by tak coś o Hwarangdo i Teakwondo, to też sztuki walki...
(...)

Pisałem o tym już wiele razy, ale powtórzę to po raz kolejny. Mój magazyn nie dyskryminuje żadnych sztuk walki. Jeżeli brak w nim jakichś artykułów, to znaczy, że nie mam dostępu do tego rodzaju materiałów. Choć "Świat Nei Jia" jest nastawiony głównie na tzw. "wewnętrzne sztuki walki", to jednak jest on także otwarty na wszelkie inne systemy praktykowane na całym świecie dawniej i dzisiaj.
Powoli przedstawiciele różnych sztuk zaczynają kontaktować się ze mną i obiecują nadesłanie tekstów, ale jak na razie wszystko kończy się na deklaracjach. Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni i pojawią się nowe, stałe działy w tym magazynie.


Przyszło też kilka listów od osób, które deklarowały chęć pomocy przy tworzeniu tego serwisu. Dziękuję Wam bardzo serdecznie za dobre chęci, ale na razie radzę sobie z tym samodzielnie. Obecny kształt tego magazynu wynika głównie z ograniczeń fizycznych. To dlatego nie ma w nim na przykład plików "pdf", bo zajmują zbyt wiele miejsca.
Większą "rewolucję" w oprawie serwisu planuję zrobić, jeśli uda mi się wykupić własną domenę i miejsce na serwerze. Wtedy przebuduję go od podstaw. Może z wiosną coś się zmieni....
Moim głównym problemem jest zdobywanie artykułów do magazynu, a zwłaszcza ich nieterminowe przychodzenie. Najczęściej pojawiają się w ostatniej chwili. To w czym moglibyście mi naprawdę pomóc, to przekonywanie swoich nauczycieli, aby udostępniali materiały i chcieli coś tutaj publikować.


Zmieniłem trochę logo magazynu. Obok spadkobierców Taijiquan stylów: Chen (Chen Xiaowang) i Yang (Yang Zhenduo), pojawiła się spadkobierczyni stylu Sun czyli Sun Jianyun, wykonująca formę z mieczem. Ta zmiana jest symbolicznym zaznaczeniem, że mistrzostwo w sztukach walki osiągają także kobiety.

Zapraszam do lektury magazynu.

Tomasz Grycan

P.S.
Mam gorącą prośbę do wszystkich autorów tekstów. Postarajcie się przysłać swoje materiały do grudniowego numeru znacznie wcześniej. Chciałbym umieścić to specjalne wydanie jeszcze przed Bożym Narodzeniem, aby czytelnicy mogli spokojnie delektować się jego lekturą przy choince. Pamiętajcie, że ja też uczestniczę w świątecznym chaosie i muszę mieć czas na to wszystko.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.