magazyn Świat Nei Jia
NR 33 (GRUDZIEŃ 2003)

Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono go na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły. Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo (jako jedną stronę).

Spis treści:

Powrót do strony głównej


WSTĘP

Witam w kolejnym wydaniu magazynu.

Niestety nie ukazał się on przed świętami, jak pierwotnie planowałem. Obiektywne trudności spowodowały jego spore opóźnienie. Wiele obiecanych tekstów po prostu nie nadeszło w odpowiednim czasie, okres przed i po świąteczno-noworoczny nie sprzyja siedzeniu przy komputerze. Pamiętajcie, że "Świat Nei Jia" ukazuje się tylko dzięki pasjonatom, którzy przysyłają swoje materiały do niego. To oni pomimo prac zawodowych, życia rodzinnego oraz własnych treningów, potrafią jeszcze znaleźć trochę czasu (często w nocy) na napisanie artykułów. Chciałbym im wszystkim w tym miejscu serdecznie podziękować.

Duża ilość osób ćwiczy różne sztuki walki przez lata i nabywa spore doświadczenie oraz wiedzę. Szkoda, że tak niewielu z nich potrafi podzielić się tym z innymi. Zachęcam do spisywania swoich refleksji z przebytej Drogi. Takie artykuły mogą być bardzo inspirujące dla innych. Nie tylko dla tych, którzy dopiero zaczynają, ale także dla tych, którzy ćwiczą już długo i przeżywają w swojej praktyce kryzysowe chwile.

Ci, którzy odwiedzają te strony, a krytykują dobór tekstów i ich autorów, niech sami spróbują coś napisać, wtedy bardzo szybko docenią pracę innych.

A teraz odpowiedzi na korespondencję od Was.


Pojawiły się pierwsze wpłaty od osób (głównie od moich znajomych), które zechciały wesprzeć ten serwis. Serdecznie dziękuję: Agnieszce, Arkadiuszowi, Dominikowi, Dorocie, Marcinowi i Sławkowi za pomoc. Tym wszystkim, którzy ciągle zastanawiają się czy powinni coś zrobić, przypomnę ludowe powiedzenie: "Od ziarnka do ziarnka uzbiera się miarka". Naprawdę każda kwota jest cenna, nawet całkiem mała.
Mój bank zmienił mi numer konta na 26 cyfrowy:

Tomasz Grycan
11 1940 1076 3011 5851 0000 0000

więc teraz nie powinno być problemów przy dokonywaniu przelewów przez internet.


Pomimo, że od początku istnienia tych stron (czyli już prawie 6 lat), tworzę je całkowicie samodzielnie, przez bardzo długi okres czasu dostawałem od Was listy skierowanych do mnie w liczbie mnogiej. Kiedy w końcu skończyło się to dziwne "zjawisko", pojawiła się nowa plaga.
Choć przy każdym artykule podane są dane autora (imię, nazwisko, adres e-mail), od pewnego czasu bardzo wiele osób utożsamia mnie ze wszystkimi tekstami z magazynu "Świat Nei Jia". Przychodzi bardzo dużo listów skierowanych do mnie zamiast do ich twórców. Zupełnie nie rozumiem skąd się to bierze. Najczęściej jestem mylony przez osoby zainteresowane ćwiczeniem Shaolin Kung Fu. Przypomnę, że cały cykl materiałów poświeconych temu stylowi, który ukazał się w tym magazynie, jest autorstwa Sławomira Pawłowskiego. Ci wszyscy, którzy chcą jechać do klasztoru Shaolin, powinni kontaktować się z nim, a nie ze mną.
Dużo korespondencji przychodzi także od osób zainteresowanych artykułem "Hagakure - zapiski samuraja". Choć na początku tego tekstu wyraźnie pisze: "Wstęp, tłumaczenie i opracowanie: Sławomir Pawłowski", wielu przypisuje mi autorstwo tego materiału i zasypuje mnie różnymi pytaniami odnośnie tego tłumaczenia.
Mam do Was prośbę. Zanim wyślecie jakiś list z pytaniami, sprawdźcie dokładnie kto jest autorem interesującego Was artykułu i wysyłajcie swoje e-maile do niego.


Dostaję sporo listów od osób zainteresowanych kupnem japońskich mieczy oraz ćwiczeniem tą bronią. Moja wiedza w tym temacie jest bardzo ograniczona. Sugeruję kontakt z prawdziwymi ekspertami, na przykład:

POLSKI ZWIĄZEK KENDO
Siedziba: 94-316 Łódź, ul. Saperów 1A
tel./fax (0-42) 634-70-84, 634-01-38; e-mail: kendo@kendo.pl
Sekretarz: 02-776 Warszawa, ul. Dereniowa 9/21
tel. (0-22) 644 69 64; e-mail: witek@manga.com.pl
http://www.kendo.pl


Bardzo dużo osób błędnie przysyła swoje ogłoszenia do "Kącika Wzajemnej Pomocy". Kiedy dostaję list na przykład o takiej treści: "Szukam informacji o stylu X.", skąd mam wiedzieć czy jest on skierowany tylko do mnie czy jest do opublikowania w internecie? Szkoda, że tak niewielu czyta dokładnie regulamin w "Kąciku Wzajemnej Pomocy". Pisze tam wyraźnie, aby w tytule e-maila napisać: "KWP", wtedy wiem, że jest on do umieszczenia na stronie. Bez tego wpisu list wraca do Was i skorygowany przychodzi jeszcze raz, a to znacznie wydłuża czas publikacji Waszego ogłoszenia.


Wygląda na to, że oprawa graficzna tego serwisu wzbudza sporo kontrowersji. Oto niektóre Wasze wypowiedzi:

(...)
Strona pod względem merytorycznym jest ok ale niestety pod względem graficznym to jest totalna porażka. Zatrudnij kogoś kto się na tym zna albo sam przykładaj się troszeczkę...
(...)

(...)
Zapowiedziałeś zmianę oprawy graficznej w nowym serwisie. Proszę nie rób tego. Używam modemu i łącza radiowego, Twój serwis jako jeden z nielicznych ładuje mi się szybko i bez problemów. Wszystkie inne mają masę bzdetów, typu animacje flash, active x, cookies, itp. Tracę sporo kasy na przeskoczenie tego, a też na moim starym komputerze nie wszystko się prawidłowo otwiera.
(...)

Z wypełnionych przez Was ankiet wynika, że osoby odwiedzające pierwszy raz ten serwis, w 90% oceniają oprawę graficzną jako ubogą i nieatrakcyjną. Często domagają się jej zmiany. Osoby będące stałymi czytelnikami w 90% oceniają ją jako odpowiednią i uważają, że nie trzeba jej zmieniać.


Życzę Wam w Nowym Roku wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, a także sukcesów w poznawaniu sztuk walki. Oby Ci, którzy jeszcze nic nie ćwiczą, w końcu się zmobilizowali i odwiedzili jakieś sale treningowe.

Tomasz Grycan

P.S.
Gorąco zapraszam wszystkich pragnących poćwiczyć Taijiquan u źródła, do udziału w seminarium Mistrza Chen Xiaowanga (spadkobiercy stylu Chen Taijiquan), które odbędzie się we Wrocławiu w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2004 r. Szczegóły na ten temat można znaleźć w dziale "Wydarzenia" lub w internetowym serwisie "World Chen Taiji Association - Poland" (www.chentaiji.pl).

P.S.2
Choć odpowiadam na olbrzymią ilość listów z różnymi pytaniami, bardzo rzadko w tej korespondencji pojawią się magiczne słowa "proszę" i "dziękuję". Wygląda na to, że nadeszły czasy barbarzyńców. Smutne to....

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.