magazyn Świat Nei Jia
NR 41 (GRUDZIEŃ 2005)

Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono go na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły. Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo (jako jedną stronę).

Spis treści:

Powrót do strony głównej


WSTĘP

Witam w kolejnym wydaniu magazynu.

Niestety seria ataków na serwis "Neijia" i moją osobę nie maleje. Jak w takich warunkach zachować entuzjazm do dalszej pracy...?
Krótko po tym jak w lipcu umieściłem na forum dyskusyjnym "Neijia" komunikat, że wznowi ono działanie po wakacjach, ktoś włamał się do niego. Kiedy po kilkunastu dniach udało się je przywrócić do pierwotnego stanu, ponownie nastąpiło włamanie. Jaki był cel tych ataków? Co chciano osiągnąć przez te czyny? Komu to forum aż tak bardzo przeszkadzało? Czy byli to jacyś fanatyczni przedstawiciele innego stylu, nadgorliwi wyznawcy jakiejś religii walczący z Orientem, a może zwykli barbarzyńcy siejący spustoszenie w wirtualnym świecie? Niestety w naszym kraju nastąpiło duże zdziczenie obyczajów, widać to nie tylko na stadionach sportowych i ulicach. Tym, którym wydaje się, że w internecie można wszystko, informuję, że włamywanie się do internetowych serwisów oraz rozsyłanie pogróżek w formie elektronicznej jest przestępstwem i jest sądownie karane.

Zastanawiam się, czy jest sens odblokowania forum "Neijia" i mam mieszane uczucia. Z jednej strony wydaje mi się, że takie miejsce dyskusji jest bardzo potrzebne, zważywszy jak duże jest środowisko ćwiczących, a z drugiej strony pożytek z jego ostatniego działania był raczej niewielki i tylko zyskałem sporo wrogów za to, że rozdzielałem zwaśnione strony. Przed jego zamknięciem około 90% osób jedynie biernie korzystało z niego, czytając wypowiedzi innych, a niewielka grupa aktywnych, która pisała jakieś posty, często robiła to tylko po to, aby wykłócać się z innymi. Jakie jest Wasze zdanie na temat forum "Neijia"? Czy powinno wznowić swoje działanie? Proszę o wypełnienie małej ankiety na ten temat.

Kiedy przejrzy się zawartość kilku najbardziej popularnych for dyskusyjnych poświęconych sztukom i sportom walki, to można zauważyć, że każdy światowy autorytet został tam wielokrotnie obrzucony błotem. Nie ma stylu, mistrza lub nauczyciela, który cieszyłby się szacunkiem wszystkich i był akceptowany przez całe środowisko. Zawsze znajdzie się ktoś, komu coś się nie podoba i nawet najbardziej słuszne metody treningowe są cynicznie wyśmiewane. Jaka jest zatem wartość takich wirtualnych dyskusji...?

Dotychczasowe działanie forum wyraźnie pokazało, że nie potrafimy normalnie rozmawiać ze sobą. Grupy ćwiczące w naszym kraju różne style neijia wciąż z własnej woli żyją w dużej izolacji. Najczęściej uczniowie zgromadzeni wokół jakiegoś nauczyciela dość fanatycznie wypowiadają się o swojej linii przekazu i nie są otwarci na innych. Jakakolwiek rozmowa od razu kończy się walką o jedynie słuszną wersję "prawdy". Chciałbym ten stan zmienić, ale sam nie mogę tego dokonać. Niezbędna jest Wasza pomoc. Jeżeli za to, że umożliwiam Wam miejsce na wirtualne spotkania, mam nieustannie obrywać, to nie ma to sensu. Dobry dialog wymaga jednoczesnego pozytywnego działania wszystkich stron. Musicie sami wykazać się dobrą wolą i zaangażowaniem. Niezbędny jest wzajemny szacunek, kontrola emocji i bardziej przemyślane używanie słów, a także odpowiedzialność za przyjazny klimat dyskusji. Forum nie jest miejscem pojedynków instruktorów, ani przesłuchań komisji śledczej inkwizycji. Zastanówcie się nad tym....


Bardzo dużo osób od wielu miesięcy obiecuje mi różne artykuły (niektórzy instruktorzy robią tak już od kilku lat), ale nieustannie przesuwają terminy ich nadesłania. Gdyby większość z tych materiałów nadeszła, "Świat Nei Jia" nie tylko znacznie zwiększyłby swoją objętość i tematykę, ale nawet przez rok lub dwa mógłby ukazywać się co miesiąc. Niestety obecna sytuacja wygląda tak, że coraz mniej tekstów przychodzi. Z przyczyn niezależnych ode mnie, kolejne numery magazynu będą ukazywały się nieregularnie. Dopiero kiedy zbierze się odpowiednia ilość materiałów, zostaną one opublikowane. Mam nadzieję, że instruktorzy w końcu bardziej zmobilizują się i znowu zaczną dzielić się szerzej z innymi swoją wiedzą oraz doświadczeniem.


Chcesz korzystać z pracy innych?
A co Ty sam zrobiłeś dla innych?

Nie czekaj na specjalne zaproszenie.
Przyłącz się. Prześlij jakiś materiał.
Przekonaj swojego nauczyciela do współpracy.
Razem możemy zdziałać więcej :-).

Magazyn "Świat Nei Jia" będzie istniał tak długo, jak długo będą znajdowały się osoby, które zechcą podzielić się czymś z innymi. Jedni piszą artykuły, drudzy tłumaczą zagraniczne teksty, a niektórzy tylko skutecznie namawiają swoich nauczycieli do udostępniania materiałów. Im więcej osób przyłączy się do tego, tym bardziej bogaty będzie magazyn..... Jeżeli nie ma tu jeszcze nic o Twoim stylu, możesz to szybko zmienić i w następnym wydaniu będzie już cały dział o nim.... Nie bądź bierny. Robiąc coś dla innych, zrobisz coś dla siebie i wszyscy na tym skorzystamy....


Przepraszam za opóźnienia w odpowiedziach na listy, ale nie wyrabiam się czasowo z korespondencją. Codziennie przychodzą nowe e-maile i aby nadążyć za nimi, musiałbym każdego dnia poświecić co najmniej kilkanaście godzin na odpisywanie, a jest to niemożliwe. Pamiętajcie, że jestem tylko jedną osobą, która tworzy ten serwis w wolnym czasie, a nie wielką instytucją z olbrzymim sztabem pracowników. Proszę, abyście uzbroili się w cierpliwość. Wiem, że Wasze pytania są dla Was bardzo ważne, ale pomimo najlepszych chęci nie jestem w stanie udzielać każdemu odpowiedzi. Jeżeli czekacie już bardzo długo, być może Wasz list utonął w nadmiarze korespondencji, proszę o ponowne przysłanie go. Może kolejnym razem się uda....


Niestety w ostatnim czasie radykalizm i fanatyzm poglądów jest w modzie, a to nie ułatwia dialogu. W takich warunkach jedni budują, a drudzy niszczą.... Pomimo tego, że wirtualny świat jest bardzo kruchy, wciąż pragnę odcisnąć w nim jakiś pozytywny ślad i mimo przeciwnych wiatrów dalej będę starał się tworzyć ten serwis. Chcę w atmosferze tolerancji i wzajemnego szacunku propagować neijia ponad podziałami. Mam nadzieję, że te strony staną się dla Was jakąś inspiracją i dobrze wykorzystacie je w swojej praktyce.

Życzę Wam zdrowego i szczęśliwego Nowego 2006 Roku,
niech spełnią sie wszystkie Wasze najskrytsze marzenia
i aby nadchodzący rok był pełen sukcesów.

Zapraszam do lektury magazynu.

Tomasz Grycan

P.S.
"Polskie Towarzystwo Kung Fu Modliszki" oficjalnie działa od 12 listopada 1991 roku, ale zajęcia Siedmiogwiezdnej Modliszki prowadzone są od roku 1985. Początkowo instruktorzy nauczali według przekazu mistrza Kai Uwe Pela z Niemiec, ucznia mistrza Lee Kam Winga z Hongkongu, a od 1994 roku nauczają Modliszki według przekazu mistrza Lin Jingshana z Yantai. 6 września 2005 r. rozpoczął się XX sezon działania Towarzystwa. Serdecznie gratuluję wspaniałej rocznicy i życzę Sławomirowi Milczarkowi oraz jego uczniom dalszego owocnego rozwoju tego stylu w Polsce.

P.S.2
Niedługo ukaże się ciekawa książka Jana Silberstorffa "Chen. Żywe taijiquan w klasycznym stylu". Jest to obowiązkowa lektura nie tylko dla ćwiczących styl Chen, ale także dla każdego, kto pragnie głęboka studiować Taijiquan. Jest to SUBSKRYPCJA, tzn. książka zostanie wydana za pieniądze z wpłat czytelników. Termin zależy od tego, jak szybko uzbiera się suma na opłacenie drukarni.

P.S.3.
Andrzej Kalisz udostępnił w swoim internetowym serwisie interesującą publikację na temat "Zhan Zhuang Qigong". Materiał jest w formacie "pdf". Oto jego adres: www.yiquan.com.pl/gratis/

P.S.4.
Świat sztuk walki oraz wewnętrznych systemów jest niezmiernie różnorodny i każdy z ćwiczących ma swój własny punkt widzenia na ich praktykę. Stworzyłem specjalny dział "Polemiki", w którym publikowane będą artykuły przedstawiające bardzo różne podejścia do tej tematyki. Mam nadzię, że lektura tekstów będzie inspirująca i zaowocuje ciekawymi przemyśleniami.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej