Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 18 (CZERWIEC 2001)

Viet Vo Dao

INTERNATIONAL KEM VO COMBAT

logo Viet Vo Dao - 5 kB

V i e t V o
D a o

logo Vovinam - 4 kB

P O L S K A

International VVD

Viet Tai Chi

Vovinam Viet Vo Dao

Vo Co Truyen

00-683 Warszawa, ul. Marszałkowska 81 m. 12, tel. (0-22) 622-19-42
e-mail: rjozwiak@pgnig.com.pl

OBRONY PRZED TECHNIKAMI ZAPAŚNICZYMI W VIET VO DAO
Ryszard Jóźwiak

Jak niebezpieczny może być atak zapaśniczy (Judo, Sambo itp.) wie każdy ekspert sztuk walki. W dyscyplinach czy stylach walki, gdzie nie występują techniki zapaśnicze powinno się uzupełniać trening tego typu technikami. Oprócz poszerzenia arsenału technik dodatkową korzyścią jest wyrobienie właściwie wszystkich cech motorycznych. Każdy trener sportowy wie, że zapasy są jedną z najwszechstronniejszych dyscyplin sportowych, które perfekcyjnie rozwijają cały aparat ruchowy. Innym z atutów uprawiania zapasów jest nauka w miarę bezpiecznej walki sportowej a wiec m.in. wyrobienie u ćwiczącego cech niezbędnych w realnej walce (m.in. odwagi, szybkości działania, odporności na ból). Parę lat temu obecny instruktor BJJ w dyskusji ze mną kwestionował moją opinię, że w walce bez reguł większą szansę mają ci, którzy są ekspertami w walce w zwarciu (zapaśnicy, judocy, sambiści czyli ci, którzy używają technik stricte zapaśniczych). Dzisiaj, kiedy turnieje wolnej walki są już rzeczą powszechną moja skromna teoria potwierdziła się.

W Viet Vo Dao techniki zapaśnicze istniały od "zawsze". Do Vat (wietnamskie zapasy) były i są częścią tradycji wietnamskich. W turniejach, które odbywają się bardzo często w Wietnamie są one częścią folkloru. Są jednak obwarowane pewnymi przepisami jeżeli chodzi o techniki. Nie wolno stosować m.in. uderzeń czy nacisków na pkt. witalne (oczy, krtań). Inaczej przedstawia się sytuacja w Viet Vo Dao (VVD). Twórca Vovinam Viet Vo Dao, wielki mistrz Nguyen Loc uzupełnił techniki tradycyjnego Do Vat technikami uderzeń i nacisków. Tak więc zapasy VVD - Viet Vo Dao Vat stały się niebezpieczną i bardzo skuteczną walką wręcz. Są one jedną z części składowych programu nauczania VVD, który dzieli się na Quyen Dao czyli techniki walki bez broni (uderzenia, kopnięcia, techniki zapaśnicze itp.) oraz Vu Khi - techniki walki z bronią m.in. nóż, pałki, długi kij czy biała broń. Obecnie niektórzy mistrzowie nauczają technik zapaśniczych w połączeniu z technikami (tzw. "zwierzęcymi") Ho Trao (tygrys) czy Bach Hac (biały żuraw) pod nazwą Viet Cam Na. Zarówno VVD Vat jak i Viet Cam Na oferują bogatą gamę technik zapaśniczych w stójce jak i w parterze. Wiele z nich jest bardzo podobnych do tych stosowanych w Judo, Sambo czy Zapasach.

W tzw. walce ulicznej, gdzie żadne reguły nie wchodzą w rachubę trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach. Wymienię kilka z nich :

  1. Nie wolno nigdy odwracać się plecami do napastnika lub napastników.
     
  2. W czasie starcia unikać możliwości przechwycenia lub sprowadzenia na ziemię. Z reguły napastników jest kilku a wiec walka w tzw. parterze może zakończyć się tragicznie. Napastnicy posiadają przewagę fizyczną, mogą być uzbrojeni.
     
  3. Potrafić wykorzystać " warunki terenowe" na swoja korzyść . Stosować inna taktyką w wąskim pomieszczeniu, a inną na dużej przestrzeni.
     
  4. Naszą bronią może być pasek, kamień w pięści, duży klucz itp.

Poniżej przedstawiam dwa warianty obrony przed technikami zapaśniczymi, które mają na celu sprowadzenie nas do parteru oraz dwa przykłady obron w parterze. Należy pamiętać, że ekspert będzie stosował tricki mające na celu odwrócenie naszej uwagi od rzeczywistego ataku. Może np. markować uderzenie pięścią, a w rzeczywistości wykonać zejście do obu nóg. Poniżej przedstawione przykłady ilustrują różne warianty ataków.

Ze względów technicznych nie zamieszczam zdjęć tylko opisy mając nadzieję, że czytelnicy nie będą mieli problemu ze "zrozumieniem o co tu chodzi".

A - atakujący, B - broniący się

1 - zejście do obu nóg
a/ A - markuje uderzenie bokserskie na głowę, B - kontroluje sytuacje wykonując unik.
b/ A - wykonuje, zaraz po uderzeniu, zejście do obu nóg. B - ucieka do tyłu równocześnie uderzając otwartymi dłońmi w plecy oponenta.
c/ B - kontynuuje kontratak przez założenie duszenia i wykonuje rzut poświęcenia do tyłu.
d/ B - kończąc rzut "siedzi" na przeciwniku i wykonuje "gołe duszenie". Kończy akcję uderzeniem głową w twarz A.

2 - pas przedni, ręce wolne
a/ A - dochodzi do krótkiego dystansu i chwyta B w tzw. "pas przedni", broniący się ma ręce wolne.
b/ B - obniża środek ciężkości z równoczesnym naciskiem kciukami na oczy. c/ B - uderza głową w twarz A i wykonuje rzut biodrowy.
d/ B - po rzucie wykonuje dzwignię na sztywne ramię, równocześnie naciskając kolanem na żebra napastnika.
e/ B - kończy obronę poprzez atak pięścią na twarz A.

3 - obrona przed duszeniem w parterze
a/ A jest między nogami B i wykonuje duszenie.
b/ B - równocześnie wykonuje wypchnięcie biodrami i "zrywa" duszenie w taki sposób, że ręce A są zablokowane.
c/ B - uderza pięścią w twarz oponenta.
d/ B - jedną ręką przechwytuje szyję A, a drugą ręką naciska kciukiem na oko.
e/ B - wykorzystując moment, B zrzuca oponenta z siebie, przechodzi na niego, równocześnie jedną ręką wykonuje duszenie, a drugą zadaje cios łokciem w twarz.

4 - atak pięścią w parterze
a/ A - "siedzi okrakiem " na B i zadaje mu cios pięścią.
b/ B - zbija cios pięścią , wypycha równocześnie biodra do góry w celu wyrzucenia z równowagi oponenta.
c/ B - Przetacza przeciwnika w ten sposób, że zakłada dzwignię na nogę A z równoczesnym uderzeniem głową w twarz przeciwnika.

Dla ciekawości podaje wietnamskie nazwy technik stosowanych w ww. obronach:
NGU DAU - cios głową bawoła (atak głową),
DAM THANG - cios pięścią,
BOP CO - duszenie,
KHOA GO - dzwignia,
CHO PHAP - techniki uderzeń łokciem,
QUANG SAU - rzut do tyłu,
CHUONG - uderzenie podstawą dłoni.

Ja, na swoim treningu walki wręcz (VVD czy o Kempo Jiu Jitsu) poważnie podchodzę do treningu walki w parterze. Nauczam jednak, że w tzw. ulicznej walce należy unikać walki na ziemi. Po pierwsze jesteśmy mniej mobilni, po drugie ulica nie zawsze jest równa, mogą również znajdować się takie niespodzianki jak rozbite szkło, czy kamienie. Kilku przeciwników, jeżeli jest zgranych może "dokopać" nawet ekspertowi. Poza tym w dzisiejszych "rycerskich" czasach ewentualni napastnicy często posiadają w ręku dodatkowe "argumenty". Tak więc osobiście radzę w czasie ulicznej konfrontacji wykazać się rozsądkiem. "Walka nie stoczona jest walką zwycięską" tak mawiał wielki mistrz Gishin Funakoshi. Pamiętajcie, mało który z ćwiczących będą figtherami na miarę ekspertów z rodziny Gracie. Poza tym nasze prawo, mówiąc delikatnie jest lekko zwichnięte i czasami zdarza się, że napadnięty jest w gestii prokuratora, a bandziorek biedną ofiarą napadu. Takie czasy.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.